E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markalardan Irkçılık Karşıtı Paylaşımlar

Dünya üzerindeki en büyük sorunlardan biri olan ırkçılık 21. yy’da maalesef hala gündemde, ben de bu yazımda size ırkçılık karşıtı paylaşımları anlatacağım.

Hepimizin bildiği gibi Amerika’nın Minnesota eyaletinde yaşanan George Floyd olayının ardından gelen haklı tepkiler bir çığ gibi büyümeye başladı. Dünya genelinde yapılan protestolar ile ırkçılık karşıtı mesajlar verildi. Birçok ünlü isim ve marka da bu harekete katılarak ırkçılığa dur dedi.  Protestolara katılarak tutuklanan insanların nafakaları yine bu isimler tarafından ödendi ve kimi yerlerde protestocuların temel ihtiyaçları için ödenek sağlandı.

Bu tarz olaylarda markaların kendi ifadelerini etkin bir biçimde sunabilmesi, tüketicilerin de markaya karşı duygularını etkileyebilmekte. Markaların, tüketicileri ile etkileşime geçebildiği sosyal mecralarda paylaştıkları mesajlar, olaylar karşısında duruşlarını düşüncelerini temsil ettiğinden dolayı büyük önem arz ediyor.

Markalardan Irkçılık Karşıtı Paylaşımlar

1- Netflix

“Sessiz olmak, suç ortağı olmaktır. Siyahi hayatlar önemlidir. Platformumuzda Siyahi üyelerimizin, çalışanlarımızın, kreatörlerimizin ve yeteneklerimizin bu konu hakkında seslerini yükseltmeleri bizim yükümlülüğümüzdür.”

 

2- Adidas

“Beraberlik, nasıl ilerlediğimiz ile ilgilidir. Birlikte bir değişim yapabilecek güçteyiz. Birlikte yanlış olanla savaşmalı ve doğru olanı yapmalıyız.” Bunun yanında Adidas, bir dayanışma örneği göstererek Nike’ın ırkçılığa karşı attığı tweet’i retweet’ledi.

 

3- Nike

“Hep birlikte değişimin bir parçası olalım!”

 

4- Puma

View this post on Instagram

BLACK LIVES MATTER #blackouttuesday

A post shared by PUMA (@puma) on

Puma ‘Siyahi Hayatlar Önemlidir’ mesajıyla olayı protesto eden #blackouttuesday hastagi ile birlikte profilini kararttı.

 

5- Spotify

Spotify, Instagram hesabında verdiği mesaj ve profil karartmasının yanında  kullanıcılar tarafından popüler olan bazı listelerine George’un anısına 8 dakika 46 saniyelik bir sessizlik ekledi.

 

6- Starbucks

https://www.instagram.com/p/CA5yzLfn6I1/?utm_source=ig_web_copy_link

“Daha kapsayıcı ve adil bir dünya yaratmak için ırkçılıkla yüzleşeceğiz. Siyahi ortaklarımız müşterilerimiz ve topluluklarımız ile bir dayanışma içerisindeyiz. Seyirci olmayacağız.”

 

7- Philips

View this post on Instagram

#blackouttuesday

A post shared by Philips (@philips) on

Philips de#blackouttuesday etiketi ile profil karartanlardan.

 

8- Mercedes-Benz

“Irkçılık ve eşitsizlik karşısında sessizce kaldığımızdaa, elimizden gelenin en iyisi olmayacağız.”

 

9-  Microsoft

Platformumuzu, Microsoft’taki Siyahi ve Afrika kökenli Amerikalı toplulukların seslerini yükseltmek için kullanıyoruz. Twitter’daki tartışmamıza katılın.”

 

10- Amazon

“Ülkemizdeki siyahi insanlara uygulanan eşitsiz ve vahşi muamele son bulmalıdır. Sistemik ırkçılık ve adaletsizliğe karşı mücadelede çalışanlarımız, müşterilerimiz ve ortaklarımızdan siyah topluluklar ile hep birlikte bir dayanışma içerisindeyiz.”

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir