E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
ekran resmi 2023 03 08 00.21.34

Markalardan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Hepimizin bildiği gibi bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde acılı bir döneme denk geldi. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve hepimizi derinden sarsan, binlerce insanı kaybettiğimiz deprem felaketinin üzerinden tam bir ay geçti. Markalar bu dönemde hiç olmadığı kadar eşi ve benzerine daha önce hiç rastlamadığımız bir hızda sosyal sorumluluk sınavı verdi.

Yaptığı yardımı duyuran markalar reklam yapıyor diye linçlenirken, yardımda bulunmayan ya da yaptığı yardımı duyurmayanlar da bu linçlerden nasibini aldı. Yapılan yardımlar kadar, bu yardımların miktarı da sosyal medyada tartışma konusu oldu. Bu süreçte markalar hızlı aksiyon almalıydı ve bu felaketin içerisinde konumlandıkları noktada hiç olmadığı dikkatli olmalıydı. Zira ülkece böyle krizli, hassas ve öfkeli olduğumuz bir dönemde hiçbir marka iletişim kazasına kurban giderek itibar kaybetmeyi göze alamazdı.

Markaların yüksek bütçeli, ses getirecek ve ödüllük işlere imza atmak isteyeceği nadir günlerden olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu yıl yasını hala sürdürdüğümüz bu felaketin ilk ayına denk geldi. Her yıl ajanslarına cinsiyet eşitliği, kadın hakları, kadının toplumdaki yeri, kadının gücü, kadın istihdamı, kadının rolü üzerine briefler geçen markalar bu yıl kuvvetle muhtemel bu felaketin izleri verecekleri mesajlara entegre olsun istediler. Bu yılın teması mesajlar hangi fikirle verilirse verilsin temelinde umudu bizlere aşılamalıydı. Birlik, beraberlik, iyileşme, yaralarımızın sarılması, dayanışma hatta beraberin gelecek güzel günler bizlere duygu yüklü sesler ya da görüntüler eşliğinde verilmeliydi. Kadınlar Günü olduğu için verilecek mesajların öznesi kadın olsa da hepimizin bu türden işler görmeye ihtiyacı var.

Deprem gündeminden ve hepimizde hala süren etkisinden bağımsız Kadınlar Günü işleri bu yıl kuvvetle muhtemel konuşulmayacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ortaya çıkan işlerin ucu deprem bölgesine bir bağışa ya da bu bölgelerde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu’na dokunmadığı sürece kalbimizi okşamayacak.

Markaların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel yayınladıkları mesajları sizler için derledik. Sizler de markalarınızın yer almasını istediğiniz çalışmalarını linki ve bülteni ile zeliha@pazarlamaturkiye.com üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kelebek Mobilya

A101

Çanakkale Seramik

Boyner Grup

Alarko Holding

Pastavilla Türkiye

Goldmaster World

Pegasus Airlines

Borusan Holding

TAV Airports

Doğan Holding

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir