Markalar İçin Renklerin Dili ve Önemi

ds-damat

Marka kavramını bir bütün olarak ele aldığımızda;  kafamızda markaya ait imaj, algı, konum, logo vs. beraberinde beliriveriyor. Nitekim soğan halkaları gibi birbirini tamamlayan bu başlıklar çatı konumunda olan markayı oluşturuyor. Müşteri tarafından düşünüldüğünde marka için logo ve renkleri en objektif unsurlardan bir tanesi. Özellikle logoların tasarımları, renkleri, puntoları vs. psikolojik olarak en belirleyici unsurlardan..

Renklerin marka üzerindeki psikolojik anlamlarını birkaç madde de inceleyecek olursak;

KIRMIZI: Satış ve pazarlamanın rengi kırmızıdır. Bilinçaltını en yüksek oranda uyaran renktir. Dinamik ve hareketliliği çağrıştıran bir renktir, aynı zamanda heyecan tutku  aşk gibi ifadeler de yüklenir. Vücutta kan basıncını artıran bir renk olmasından kaynaklı olarak bilinçaltında açlık uyandıran renklerden bir tanesidir, bu yüzden dünyaca ünlü yemek firmalarında çoğunlukla tercih edilen bir renk olmuştur.

Kırmızı rengini kullanan markalar; CocaCola, Red Bull,Eti, Pizza Hut, Puma, Vodafone vs..

MAVİ: Otorite, güç , sadakat, başarı gibi  anlamları yansıtır. Daha çok resmi ve devletle çalışma gösteren kurumların tercih ettiği bir renktir.

Mavi rengini kullanan markalar; İş Bankası, Turkcell, Yapı Kredi, Facebook vs.

 

SARI: Açık ve parlak olmasından kaynaklı olarak dikkat çekici bir özelliği vardır.  Mutluluk ve heyecan hissiyatı uyandırır. Hareket etmeye uyaran davetkar renklerden birisidir.  Otoparklarda ve trafik levhalarında sarı kullanılmasının sebebi de bundan kaynaklıdır.

Sarı rengini kullanan markalar; Lipton, Vakıf Bank, Shell vs.

YEŞİL:  Yeşil yaşamayı temsil eden renktir. Doğallığı, canlılığı , huzuru çağrıştırır. Yeşil rengini daha çok doğa dostu markalarda görmek mümkündür.

Yeşil rengini kullanan markalar; Bp, Starbucks vs.

BEYAZ:  Saf  temiz ve hijyeni çağrıştırır. Bundan dolayı da daha çok bebeklere yönelik ürünlerin reklamında sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda  diğer renkleri de parlak olmasından dolayı yüzeyinde yansıttığı için siyah, kırmızı ve mavi renkleriyle de oldukça sık kullanılır.

Beyaz rengini kullanan markalar; Nike, Gucci, Adidas vs.

SİYAH: Klasik bir renktir, Güç ve asaleti temsil eder. Yine beyaz renkte olduğu gibi diğer renkleri yansıtmasından dolayı diğer renkler için zemin olarak yada yazı olarak ta kullanılır.

Siyah rengini kullanan markalar; Mercedes, BMW

TURUNCU: Kırmızı ve sarının karışımından oluşan bir renk olduğu için her iki renginde özelliklerini taşır.  Heyecan verici, sıcak samimi hisler çağrıştırır. Satış duygusu uyandır .

Turuncu rengini kullanan markalar; Fanta, Teknosa, İng Bank, fox vs.

MOR: Gösteriş , tören ve Spiritüel   tercihlerde kullanılan bir renk tercihidir. Pahalılığı ve lüksü temsil eder aynı zamanda.

Mor rengini kullanan markalar; Milka, asprey vs.

KAHVERENGİ: Toprak rengi olarak da bilinir. Toprakla benzetilmesinden dolayı güven , güç ve doğallık gibi anlamları çağrıştırır. Genellikle insanlar üzerinde olumlu bir etkisi vardır.  Yemek sektöründe sıklıkla kullanılır. Bunun  sebeplerinden bir tanesi de  bu rengin kişiyi sıkma bunaltma gibi durumları da vardır, insanlar yemeklerini yedikten sonra çok uzun süreli kalmazlar bu ortamlarda.

Kahverengini kullanan markalar; İstikbal

PEMBE: Genellikle kadınlara özgü bir renk olarak bilinir. Saf ve masumiyeti hayal kurmayı temsil eder. Kullanım alanı olarak daha çok kızlara ve kadınlara yönelik ürünler yapan markaların tercihini oluşturur.

Pembe rengini kullanan markalar; Barbie, victoria secret vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir