E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
startuplar icin marka tescili jpg

Marka Tescilinin Startuplar İçin Önemli Olmasının 5 Nedeni

Günümüzün dijtal dünyasında sürekli ve sürekli marka mesajlarına maruz kalıyoruz. Tüketicinin bir mesajın hangi markadan geldiğini bilmesi, markalaşma için altın değerindedir. Çünkü tüketicilerin satın alma kararları, markalardan ve bu markaların temsil ettiği itibardan etkilenir.   Peki, bir isim nasıl markalaştırılır? Marka tescili startuplar için neden önemlidir? Hazırsanız bu konuların detaylarına bakalım:

Marka isim seçimi, markalaşma sürecinde alınan en önemli kararlardan biridir. Marka adı, ‘ayırt edici bellek yapısının’ kritik bir parçasıdır: markayı tanımlar, korur ve yasallaştırır. İsim yıllar içinde nadiren değişir.

Marka ismi bu kadar önemliyken, marka ismi bulma konusunda sihirli bir formül yoktur.  Ancak dikkat edilmesi gereken bazı  genel kabul görmüş kurallar vardır:

  • Anlamlı:  Marka isminin anlamlı olması, bir hikayesinin olması, bir imaj yaratır ve hedef kitlesi ile olumlu bir duygusal bağ geliştirir.
  • Ayırt edici: Genel sektörel isimler yerine ayırt edici isimler tercih etmeniz, akılda kalıcılık ve rakiplerden ayrışmak için önemlidir.
  • Erişilebilir: Telafuzu ve yazımı kolay markalar daha akılda kalıcıdır ve daha kolay benimsenir. (Sıradışı veya tuhaf bir adınız olsa bile anlaşılabilir olmalıdır.)
  • Tescillenebilir:  Markanızı tescilleyemezseniz, asla tam olarak size ait olmaz.
  • Geleceğe yönelik:  Markalar, şirketle birlikte büyür ve hatta çoğu zaman marka değerleri, şirket değerlerinin çok çok üzerine çıkar. Bu nedenle marka isminizi seçerken markanızın 10-20 yıl sonra da kullanımını hayal etmeli, global pazarlar içinde tescil, anlam, ayırt edicilik vb. unsurları kontrol etmelisiniz.

Marka tescilinin Startuplar için önemli olmasının 7 nedeni:

1. Marka Bilinirliği Oluşturur

Marka tescili, startuplar için,  markalarının güvenliğini sağlar. Tüketiciler tescili alınmış bir markaya daha fazla güvenirler. Ayrıca bir şirket adını markalaştırarak, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi rakiplerinizden ayırt edici hale getirirsiniz. Marka tescili, rakiplerinizin markanızı taklit etmesini de engeller.

2. Çalışanlar için şirkete güveni pekiştirir.

Marka tescili startupların ticari itibarı için olumlu bir katkı sağlar.  Bir işletme iyi bir itibara sahipse, çalışanlar, o marka için çalışmaya daha meyillidir. 

3. Gelecekte Hukuki Sorunları Önler

Marka tescili almadığınızda,  rakiplerinizle her zaman karşı karşıya gelebilir, hukuki sorunlar yaşayabilirsiniz. Sizden önce rakibiniz isminizi tescillerse, sizin elinizden markanızı alabilme ihtimali de vardır. Yasal olarak marka güvencesine sahip olmak, markalaşma ve büyüme sürecini kolaylaştırır.

4. Marka Tescili Ömür Boyudur

Bir marka tescillendikten sonra koruması ömür boyudur, korumayı sürdürmek için sadece,  periyodik olarak yenilenmesi gerekir. Marka yenilenme süreleri tescil tarihinden itibaren 10’ar yılda bir yapılır.

5.  Marka Tescili Bir Şirketin En Büyük Varlığıdır

Bir startup büyüdükçe,  marka tescili yatırımcılara karşıda bir güvence sağlar.  Markanın değerlemesinde tescilli olup olmaması önemli bir etkendir.

Marka Tescilinde Bir Patent Ofisi ile Çalışmak Önemli midir?

Türkiye’de vekilsiz yapılan başvuruların yüzde 50’den fazlası maalesef tescil edilemiyor. Bunda hatalı yapılan başvruların payı  büyük. Marka tescilinde riski en aza indirgemek, marka başvuru ve tescil sürecinde sorun yaşamamak için konusunda uzman vekillerle çalışmak önemlidir. 

Marka Tescili için Başvuru Yapabileceğiniz Vekil Firma Önerisi

Adres Patent, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yetkili vekil firmadır. Fikri ve Sınai Mülkiyet alanında yetişmiş uzman kadrosu ile ‘TÜRKİYE’DE TESCİLSİZ MARKA KALMAYACAK ve TÜRKİYE PATENTLE KALKINACAK’ ilkelerinden yola çıkarak hizmet sunan ADRES PATENT; Marka, Patent, Faydalı Model, Tasarım, Yurt Dışı Tescil, Coğrafi İşaretler ve Telif hakları konularında uzmanlaşmıştır.

Merkezi İstanbul Levent’te bulunan firma; Şişli-Beyoğlu, İkitelli Teknoloji, Merter, İstanbul Anadolu yakasında Kozyatağı, Kocaeli bölgesinde Gebze Teknoloji, Marmara Teknokent şubeleriyle hizmet verirken, Ankara, İzmir, Denizli, Muğla ve Antalya bölge müdürlükleri bulunmaktır.

Türk Patent ve Marka Kurumuna Bağlı Çalışan Vekil Firmadır.

Web sitesi: https://www.adrespatent.com.tr

Telefon: +90(212) 347-8989

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir