Marka İsimlerinin Doğuşu (I)

damattween

Son aylarda yaşanan gelişmelerle birlikte, marka kavramı zaman zaman olduğu gibi yine tartışmalı hale geldi. Ülkemizde ara sıra yaşanan bu duruma artık uyum sağlamış bulunuyoruz. Markaların menşe i, isimi, finans kaynakları, kar dağıtımları, hatta isimlerindeki gizli manalar(!) hakkında o kadar fazla ve farklı kutuplardan yorumlar gelir ki ahali de doğruya değil, o an ki haleti ruhaniyetine yakın olan yorumu kabullenmek zorunda kalır. Ancak sanılanın aksine bazı marka  isimlerinin bulunuş hikayeleri oldukça  enteresan. 

Tüm bu gelişmeler ışığında aklıma takılan acaba markaların hikayeleri, nerede doğdukları, ne anlama geldikleri biliniyor mu? gibi soruların cevabını bulabilmek için marka isimlerinin ne anlama geldikleri, bu markaların nasıl doğdukları konuları üzerinden bir derleme yapmaya karar verdim. İşte ünlü markaların isim kaynakları ve hikayeleri; 

12105

Dünyanın en büyük elektronik markası Sony’nin ismi, Latince “ses” anlamına gelen “Sonus” ve Amerikan argosunda “parlak genç anlamına gelen “Sonny” kelimelerinden türetilmiştir.  

images

Adını Finlandiya’nın Nokia şehrinden alan firmanın ilk işi, kâğıt endüstrisi için kâğıt hamuru üretmektir.

Coca-Cola3

Bu ismin kaynağı, içeceğin tadını vermek amacıyla kullanılan “COCA” yaprakları ve “KOLA” fındıklarının peş peşe yazılmasıdır. Şirketin kurucusu John Pemberton daha iyi bir görüntü oluşturmak için “K” harfini “C” olarak değiştirmiştir. Firma, Dünya’nın en güçlü markalarından biridir.

indir

Çevresinde kısaca “Adi” olarak bilinen şirketin kurucusu Adolf Dassler, sektöre girerken takma adı ve soyadının ilk üç harfini birleştirerek marka ismini bulmuştur. 

20140309220503!Pepsilogo

Adını sindirme için vücudun ürettiği bir enzim olan “PEPSİN”den almaktadır.

Vodafone-FreeZone-Liselilere-Özel-Duble-İnternet

Mobil telefon hizmetleri sektöründe dünyanın en büyüğü olan şirket, adını “VOİCE” (SES), DATA (VERİ), ve TELEFONE (TELEFON) kelimelerinin birleşiminden almıştır.

Nike

Marka ismi adını, Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasından almıştır. Marka logosu da zafer tanrıçasının uçuşunu simgelemektedir.

vw-logo-png-3201-hd-wallpapers

Adının anlamı, Almanca “HALKIN ARABASI”dır. Yapım emrini bizzat Hitler’in verdiği ve günümüzde dünyanın en başarılı otomobil şirketlerinden biridir. 

indir (1)

Herman Melville’nin yazarı olduğu dünya edebiyat klasiği Moby-Dick isimli eserde yer alan Starbuck karakteri markaya isim kaynağı olmuştur.

skype

Microsoft’un 8,5 milyar $’a satın aldığı şirket, “Arkadaştan Arkadaşa Gök” manasındaki “SKY-PER-TO-PER” kelimesinden, önce SKYPER, sonra da SKYPE olarak marka ismini bulmuştur.

images (1)

Bir tür Afrika antilobu olan “Rhebok”un Afrikanca yazılma şekli, dünyanın en ünlü spor markalarından biri olan bu markaya ismini vermiştir.

images (2)

İsveçli markanın ismi, “Svenska Aeroplan Aktiebolaget”nin (İsveç Uçak Şirketi) kısaltmasıdır. Marka Dünya’nın en prestijli otomobil markalarından biridir.

amazon-com-logo-070913

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketine isim ararken “A” harfiyle başlamasını istiyordu zira listelenirken başlarda durmasını istiyordu. “A” harfiyle başlayan kelime aramak için sözlük karıştıran Bezos, sonunda “Amazon”a karar kıldı. Bunu tercih etmesinin nedeni Güney Amerika’da bulunan Amazon dünyanın en uzun nehriydi ve o da dünyanın en büyük firmasını kurmak istiyordu.

images (3)

Nissan’ın ilk adı “Japon Endüstrisi” anlamına gelen “NIPPON SANGYO’dır.

indir (2)

Dünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmirli bir Levanten aileden gelme. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki ‘ e’ harfini atarak Fendi markasını vermiş ürünlerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir