Manchester City’den Kız Çocukları İçin Kampanya

damattween

Manchester City daha fazla kız çocuğunun futbola girişini cesaretlendirmeyi amaçlanmayan bir sosyal medya kampanyası başlatıyor. #samegoals ismi verilen bu kampanya, kızların herhangi bir yerde gol atarken ya da kurtarırken kaydettikleri videoları sosyal medyada #samegoals etiketiyle paylaşmalarını istiyor. Videosunu gönderen her kız çocuğu sınırlı sayıda üretilen futbol toplarını hediye olarak alacaklar.

Manchester City, son yıllarda futbola kadınların katılımının büyük bir şekilde arttığını gördü. Özellikle 2012/13 yıllarında %19 olan kadın futbolcu sayısının ”City İn The Community” projesi ile %43’e çıktığı belirtiliyor. Bununla birlikte 2016/17 sezonu sırasında ulusal oranda futbol oynayan, yaşları 5 ila 15 arasında olan çocukların %27 si kız çocuklarıydı.

 

Manchester City kadın kaptanı Steph Houghton; “Benim futbolla ilgili ilk anım bir oyun alanında topa vurmamdı. Topun varsa her yerde oynayabilirsin. Bu yüzden #samegoals kampanyası heyecanlı bir girişimdir.  Kızlara futbolu denemeleri için onlara top veriyoruz,  böylece pratik yapmaya devam edebilecekler. Takım olarak gelecek nesil oyunculara ilham vermek bizim için önemlidir. Rol model olarak değerlendirilmek bir onurdur ve ümit ediyoruz ki bugün yaptıklarımız farklılık yaratacak. Her şey bir topla başlar ve bundan sonrasında her şey mümkündür.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir