luks premium

Lüks İle Premium Karıştırılıyor

yol, açık hava, uçak, araba içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

LÜKS ile PREMIUM KARIŞTIRILIYOR

Premium marka ile Lüks marka arasında bir fark olduğunu belirtmekte fayda var. Buradaki temel fark, lüks bir markanın lüks olarak kalabilmesi için satış hacminde sınırlamalara sahip olması gerektiğidir. Doğası gereği herkes tarafından erişilebilir olamaz. Öte yandan Premium, ortalamanın üzerinde bir oranda büyük satış rakamlarının keyfini çıkarabilir. Bir marka sırf öyle dediler diye Premium olamaz. Müşteriler, daha iyi kalite, malzeme, hizmet veya süreç olduğu için bir prim ödeyeceklerdir.

Lüks kendini rekabetle karşılaştırmaz. Her markanın kendi lüks statüsü vardır. Lüks markalar neden arzu edilir olduklarını açıklamazlar, kendilerini veya onları özel kılan şeyleri tanımlamaya ihtiyaçları yoktur. Lüks arzu edilir, çünkü lükstür..

Lüks bir marka yaratmak kolay bir iş değildir. Kaliteli bir ürün geliştirmenin yanında lüks algısının da yaratılmasını gerekir. Bir markayı birinci sınıf bir seviyeye çıkarmak veya yükseltmek, hem ürün hem de müşteri hizmetleri için sağlam bir itibara sahip, tutarlı, güvenilir ve ortalamanın üzerinde kaliteli bir ürün yaratmanın yanı sıra açık bir marka mesajı ve tüm pazarlama genelinde bir sinerji yaratmak için çalışmayı gerektirir.

Premium Marka..

Premium markalar, piyasadaki alternatiflerin çoğundan daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bu nedenle, tüketicilerin satın almalarını haklı çıkarmak için yüksek maliyette değeri görmeleri gerekir.

Yüksek fiyat kalite oranı, yüksek kalite, çeşitli özellikler veya başka bir rekabet avantajı veya benzersiz faydaları ile tanımlanan premium markaları karakterize eder.

Lüks Marka..

Lüks ürünler mutlaka belirli bir ihtiyacı karşılamayı veya bir sorunu çözmeyi amaçlamaz. Daha fazla özellik, paranın karşılığı anlamına gelmez. Markanın kimliği, işlevsellikten ziyade farklılık noktasıdır ve genellikle sosyal sınıfı belirtmek için zenginliği göstermek için kullanılır.

luks premium

Lüks ve Premium Arasındaki Farklar..

Lüks ve premium ürün veya marka arasında birçok önemli fark vardır. Kalite, özellikler, konumlandırma, hedef müşteri, reklam, üretim, fiyatlandırma ve satış hacmi.

Kalite:

Premium markalar için, yüksek fiyat genellikle yüksek kalite ile ilişkilendirildiğinden, bir ürünün fiyatı ve kalitesi genellikle tüketicinin zihninde aynı hizadadır.

Müşteriler, daha kaliteli, malzeme, hizmet veya süreç olduğu için bir prim öderler.

Özellikler:

Lüks Markalar, en iyi özelliklere sahip olmayı önemsemek zorunda değildir. Markaları, markanın tüketicisi olmakla ilişkili prestij nedeniyle kendini satar. Premium markalar, nicelik ve kaliteli ürün özellikleriyle yüksek kaliteli ürünler için endüstri ölçütlerini belirler. Premium markalara sahip şirketler, rekabette öne geçmek ve bir prim elde etmek için araştırma ve geliştirmeye yeniden yatırım yapıyor.

konumlandirma

Konumlandırma:

Lüks markalar, pazar konumlarını haklı çıkarmak için pazarlamaya ihtiyaç duymazlar. Çoğu zaman, markaları pazardaki konumlarını yıllar önce oluşturmuş ve “elit” ile bir itibar oluşturmuştur. Lüks markalar, kendilerini rakiplerle karşılaştırmazlar. Uzun vadeli markalaşma ve fiyatlandırma stratejileri ile konumlandırılmıştır.

Bununla birlikte, Premium markalar, hem ürün hem de müşteri hizmetleri için tutarlı bir güvenilirlik ve yüksek kalite imajı yaratan marka bilinci oluşturma ve pazarlama gerektirir.

Premium ürünler genellikle pazarlamayı rakiplerine göre sahip oldukları rekabet avantajlarına odaklar.

Hedef müşteri:

Lüks markalar, takdir etmeyen, fiyata duyarlı insanlar tarafından tüketilmez.

Lüks markalar için hedef pazar, başarılarını, zenginliklerini ve sosyal sınıflarını sergilemeyi seven tüketicilerdir.

Premium markalar, daha iyi kalite ve özellikler için daha yüksek ödemeye hazır olan müşterileri hedefler.

Lüks markalar, premium pazardan müşteri çekmek için çekiciliğini genişletmeye çalışmamalı veya lüks pazar segmentinde onları arzu edilir kılan ayrıcalıklarını kaybetme riskini almamalıdır.

Reklam:

Lüks bir marka için çok az reklam görülür. Marka kitlesel pazarı hedeflemez. 

Lüks markalar, reklam yapmayarak ve bilgiye ihtiyaç duyarak kendilerini daha ayrıcalıklı hissederler.

Premium markalar genellikle büyük reklam harcamalarına sahiptir. Pazar payını korumak için yüksek bir gelir miktarı, araştırma, geliştirme ve pazarlamaya yatırılır.

Pazarlamaya daha fazla harcama yapmak, güçlü bir marka değeri oluşturabilir. Yüksek fiyatlar genellikle yüksek düzeyde reklam ile ilişkilidir.

uretim

Üretim:

Lüks markalar pazarın küçük bir bölümünü hedefler. Bu nedenle, genellikle seri üretim gerektirmezler. Ürünler, tedariki kısıtlamak, münhasırlığı artırmak ve yüksek düzeyde özelleştirilebilirlik sunmak için genellikle elle veya diğer geleneksel yöntemlerle yapılır. 

Premium markalar, düşük maliyetli veya orta ölçekli markaların hacimlerini üretmeseler de, yine de seri üretim ve ölçek ekonomilerinden yararlanırlar.

Premium statülerini sürdürmek için gereken yüksek standartları korumaya özen gösterirler. Bu markalar ayrıca yüksek Ar-Ge ve pazarlama maliyetleri nedeniyle üretim maliyetlerini de sınırlandırmaktadır.

Fiyatlandırma:

Bazı tüketiciler, ürün kalitesi ve çok sayıda özellik nedeniyle birinci sınıf bir marka için fazladan ödeme yapmaya isteklidirler. Bu, premium ürünlerin pazarın en üstüne yakın fiyatlandırılmasını sağlar.

Bununla birlikte, lüks markalar tipik olarak premium markalardan daha yüksek fiyatlara sahiptir ve fiyatlarını haklı çıkarmaları gerekmez.

Premium markalar fiyatlarını yükselterek lüks marka olamazlar. Lüks ürünlerin ekstra değeri markanın kendisine bağlıdır.

Çoğu zaman lüks markalar fiyatlarını bildirmezler. Bunun yerine prestij, pazarlama iletişiminin odak noktasıdır ve fiyatı ne olursa olsun arzu yaratır.

Satış hacmi:

Lüks bir markanın lüks kalabilmesi için satış hacminde sınırları olması gerekir. Doğası gereği herkes tarafından erişilebilir değildir.

Başkaları için satın alınabilirlik, çekiciliğin bir parçası haline gelir. Mevcudiyeti az sayıda kişiyle sınırlar ve çoğunluğun arzusunu artırır.

Premium markalar ise genel olarak çok daha fazla ürün üretip satışı tercih ederler.

Bir ürün özelliği ile rekabet avantajı elde etmek için Ar-Ge maliyetleri genellikle yüksektir. Bu nedenle, kârlı olabilmek için yüksek satış hacmi gereklidir.

Daha fazla ödendiği için daha kaliteli hale gelindiği düşünülebilir. Lakin, gerçekte, fiyat etiketinin çoğu, aslında yüksek kaliteli bir ürün almaktan ziyade markayı arkadaşlara göstermenin prestiji içindir.

Öte yandan, birinci sınıf bir ürün, aslında yüksek kaliteli bir ürün alacağınız anlamına gelir.

Lüksü tanımlayan fiyat etiketi değildir. Markanın kendisidir. Yoğun derecede arzu ve prestij içerir. İnsanların ona bakıp hayran kalacağı gerçeğidir.

Çok merak edilen sorulardan biri;

Apple, lüks marka mıdır, yoksa premium marka mıdır.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir