Lovemark 2017 Sahiplerini Buldu!

damattween

10. yaşında olan Lovemark ödülleri, ‘‘Lovemark 2017 Araştırması’’ sonuçları yayınlandı. Yenilenen araştırma içeriği ile 22 farklı kategoride yarışan markalar, Brand Week’te düzenlenecek tören ile sahiplerine kavuşacak.

MediaCat önderliğinde offline tarafı Ipsos, online tarafı ise Fikrimühim tarafından gerçekleştirilen araştırmada, 10 yıldır Türk halkının gönülden bağlandığı markalar ödüllendiriliyor. Geçtiğimiz yıl içeriğinde birçok yenilik ve değişiklik yaparak beyaz eşyadan otomotive sivil toplum kuruluşlarından bebek bezine ulaşan yelpazede tüm sektörün dikkatle analiz etmesi gereken çarpıcı seçimler ile sonuçlanıyor.

Yeni Lovemark Kızılay

Bu yıl ilk kez listeye dahil edilen sivil toplum kuruluşu kategorisinde çıkan sonuç pek şaşırtıcı olmadı. Katılımcıların çoğu fikrim yok cevabını verse de, %67’lik bir oranla Kızılay birinci seçildi.

Büyük Rekabetin Birincisi Samsung

Cep telefonu kategorisinde %50’lik bir payı Samsung alırken, ezeli rakip Iphone bu yarışta %27’lik bir pay alabildi. Araştırma sonuçlarına göre Samsung, kadın kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor.

10 Yıldır Arçelik Bir Numara

Türk halkı Arçelik markasına gönülden tutkun. Araştırmaya göre her iki kadından biri Arçelik markasını tercih ediyor. Arçelik’in 10 yıldır kuşkusuz seçilmesinde temel etken yüksek bir zihin yapısına sahip olması olarak açıklanıyor. Arçelik’i Bosh ve Beko markaları takip etse de 10 yıldır seçim hiç değişmiyor.

Turkcell Lovemark’a Bağlandı

Bu yıl ilk kez GSM Opetatörleri dahil edilen araştırmada Turkcell, açık ara birinci seçildi. İkinci sırada ise Vodofone yer alıyor.

Mobil Uygulamalarda Hopiiiiii

Hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalar kategorisi de bu yıl ilk kez sorgulananlardan biri. Online hedef kitle tarafından 124 markanın yer aldığı ve %33’ün marka belirtmediği araştırmada rakiplerinin önüne geçerek Lovemarks olabilmeyi Hopi başardı. Araştırmaya göre kadınlar, erkeklere göre Hopi’yi kendilerine daha yakın hissediyor.

Türkiye Ziraat Bankası Diyor

Toplamda 16 banka adının spontane belirtildiği araştırmada, dört kişiden birini aklına gelen ilk banka Ziraat Bankası oluyor.

Mobil Bankacılığın Lovemark’ı Garanti

Online olarak ulaşılan akıllı telefon kullanıcılarının Lovemark’ı Garanti Bankası oldu. Türkiye genelinde 35-44 yaş grubunda tercih edilen Garanti Bankası için kullanıcılar, asla vazgeçilmeyecek bir marka olarak tanımlanıyor.

Volkswagen Türkiye’nin Lovemark’ı

Volkswagen ve BMW arasında yaşanan rekabette bu yıl yine Volkswagen seçildi. Dört puanlık bir gerileme yaşayan Volkswagen, özellikle erkekleri daha çok etki altına almayı başarmış. BMW daha çok 15-24 yaş arasında tercih edilen bir marka iken, 25-44 yaş arasındaki kitlenin aklından çıkmıyor. Araştırmada, BMW’nin en az sadık olduğu iller ise İstanbul ve İzmir sonuçları ile şaşırttı.

Bebek Bezinde Prima Bir Numara

Bu yıl listeye yeni eklenen bebek bezi araştırmasında anneler büyük bir farkla Türkiye’nin lovemarkı olarak Prima’yı tercih etti.

Peki, diğer kategoriler neler?

1. Marka 2.Marka 3.Marka
Beyaz Eşya Arçelik Bosch Beko
Tüpgaz Aygaz İpragaz Milengaz Likitgaz
Çamaşır Suyu Domestos ACE ABC
Otomotiv Volkswagen BMW Mercedes
Cips Doritos Lays Ruffles
Mobil Bankacılık Garanti İş Bankası Yapı Kredi
Mobil Uygulama Hopi n11 hepsiburada
Sivil Toplum Kuruluşu Kızılay Tema Lösev
Saç Boyası Koleston L’oreal Schwarzkopf Palette
Soğuk Buzlu Çay Lipton Ice Tea Didi Fuse Tea
Oyuncak Fisher Price Lego Toyzz Shop
Kahve Nescafe Kurukahveci Mehmet Efendi Jacobs
Bebek Bezi Prima Huggies Molfix
Cep Telefonu Samsung Iphone Nokia
Ambalajlı Peynir Sütaş Ekici Pınar
Ev Tekstili Taç Özdilek İstikbal
Bisküvi Ülker Eti Torku
Sıvı Yağ Yudum Biryağ Komili
Banka Ziraat Bankası Garanti İş Bankası
Bebek Maması Aptamil Milupa Bebelac
Yumuşatıcı Yumoş Vernel Bingo Soft
GSM Operatörü Turkcell Vodafone Türk Telekom

 

1 Mart – 12 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Türkiye’yi temsilen 15-55 yaş arası toplamda 3014 kişiyle görüşülerek yapılırken, online kısımda ise 28 Mart – 1 Ağustos 2017 tarihleri arasında yürütüldü. Yaş aralığı 18- 45+ olan ve spesifik olarak belirlenen hedef kitlede anneler 645 kişi, anne ve babalar 1319 kişi ve akıllı telefon sahiplerinde ise 2330 kişi ile araştırma tamamlandı.

Ödül sahipleri, Brand Week İstanbul kapsamında 8 Kasım 2017’de gerçekleştirilecek töreni ile taçlandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir