E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Lojistikte Dev Rekabet: UPS ve FedEx

UPS hakkında:

UPS 1907 yılından bugüne en iyi lojistik firmalarından biri olarak anılmaktadır. Amerika’da kurye firması olarak başlayan ve gün geçtikçe milyar dolarlık bir şirket olan UPS şu anda dünya çapında en büyük paket taşımayı gerçekleştirmektedir. Müşteri memnuniyeti de oldukça fazla olan UPS, ülkemizde de müşteri hizmetleri memnuniyeti ve teknoloji / lojistik hizmetleri ile devam etmektedir.

FedEx hakkında:

FedEx, UPS kadar eski olmasa da köklü bir geçmişe sahip ve kendini dünyaya en hızlı kargo şirketi olarak tanımlamakta. 1973 yılı gibi bir geçmişe sahip FedEx, dünyanın en büyük ve en hızlı kargo şirketlerinden biri. Ayrıca dünya çapında 220’yi aşkın ülkeye lojistik hizmeti veren FedEx, dünya çapında birçok uçak, araç ve taşıma ile hizmet veriyor.

UPS ve FedEx rekabeti:

UPS ve FedEx’in en büyük rekabeti son yıllarda TNT şirketi ile yaşandı. 2013 yılında UPS, bu şirketi satın almak istedi ancak Avrupa Birliği bu satın almaya kartel oluşumu sebebinden dolayı izin vermedi. Ancak ardından FedEx, TNT’yi satın almak istedi ve 4.8 milyar dolara satın aldı. Avrupa Birliği otoritelerinin satın almaya izin vereceğini düşünen FedEx, kendilerine oldukça güvendiler ve kendilerini Avrupa çapında UPS şirketine göre çok daha küçük olarak yapılandıklarını düşündüler. Bu durum pazarda avantaj, küresel büyüme ve daha birçok fayda da göz önüne alındı ve TNT satın alındı. Avrupa’da en büyük rakipler arasında sadece UPS değil, Deutsche Post ve DHL gibi büyük lojistik firmaları da bulunmakta ancak UPS ile rekabet oldukça artmış durumda. Birçok anlaşmazlıklar çıksa da FedEx, TNT’yi satın almış hatta ülkemizde de hizmet sağlayıcısı olarak tanıtmıştır. Bu nedenle ülkemizdeki taşıma hizmetleri için TNT müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Sadece TNT şirketi ile alakalı değil aslında FedEx ve UPS arasında her zaman bir rekabet oldu. En büyük rekabette taşıma hizmetinde kullandıkları uçak ve otomobiller ile ilgiliydi. Filolar sürekli gelişiyor ve rekabet hep devam ediyor.

Kim şampiyon?

Müşteri memnuniyeti ile ilgili olarak farklı görüşler olsa da değer olarak şu anda 94 milyar dolarlık değeri ile UPS şampiyon konumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir