E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
onur kardes rpa direktoru

Linktera RPA Direktörü Onur Kardeş Röportajı

Test Otomasyonunda Eksik Parça Tamamlandı

Türkiye’nin en önemli yazılım şirketlerinden Linktera, mobil test otomasyonu alanında faaliyet gösteren RobotQA ile Mobil Cihaz Parkı konusunda iş birliğine gitti. Linktera, cihaz parkı ile 100’e yakın mobil cihaz üzerinde uygulama testlerine imkân sağlıyor

Bugün en önemli girişim alanlarının başında gelen cep telefonu uygulamaları, sunduğu özelliklerin yanında, sundukları verimli ve düzenli işleyiş ile kullanıcıların gözdesi durumundalar. Yazılımcılar ve programcılar ise ürettikleri uygulamalarla ilgili sorunları ve kullandıkça ortaya çıkan aksaklıkları tespit edebildikleri sürece başarılarını sürdürebiliyor. Bu noktada test otomasyonunun önemi her geçen gün daha da artıyor. Linktera, Türkiye’de bir ilke imza atarak, mobil uygulamaların çok sayıda gerçek cihaz üzerinden tek tıkla test edilmesini sağlayan RobotQA şirketi ile iş birliğine gitti. Türkiye’nin en önde gelen yazılım şirketlerinden Linktera’dan Onur Kardeş ile Mobil Cihaz Parkı hizmetini konuştuk.

200’ü Aşkın Uzman Çalışan Ekibi

Bize Linktera’dan söz eder misiniz?

“Linktera, Türkiye’den yazılım alanında global bir markanın çıkması hedefiyle 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Süreç içinde başta finans ve bankacılık alanı olmak üzere medya, iletişim, ulaşım, e-ticaret, sanayi ve kamu alanında pek çok kurum ve kuruluşun dijital dönüşümünde yanlarında olduk. 200’ü aşkın her biri alanında uzman çalışanımızla birlikte Risk Yönetimi, Teknoloji Geliştirme, Yasal Raporlamalar, Süreç İzleme ve Geliştirme, Robotik Süreç Otomasyonu, Veri Analitiği ve Modelleme, Siber Güvenlik ile Smart Sourcing alanlarında faaliyet gösteren Linktera’nın, Davutpaşa ve Gebze LinketeraLABS adı altında İnovasyon merkezleri ve BAE Dubai’de Ortadoğu Bölge ofisleri bulunuyor.”

Her Model Telefonda Test İmkânı

Mobil Cihaz Parkı hizmetinizden söz eder misiniz?

“Cep telefonu uygulamalarının test edilmesi büyük önem taşıyor. Günümüzde onlarca farklı modelde cep telefonu bulunuyor. Bir uygulamanın başarısı, tüm bu farklı yapıdaki telefonlarda göstereceği kolektif başarıda yatıyor. Linktera olarak bu alandaki ihtiyacı daha önce gördük ve iş ortağımız RobotQA şirketi ile birlikte Mobil Cihaz Parkı hizmetimizi devreye aldık. UiPath’in Diamond Partner’i olarak RPA ile birlikte Test Otomasyonu alanında da UiPath’in Türkiye ve bölgedeki tek sertifikalı partneri konumundayız. Bu hizmetimiz ile birlikte test otomasyonun aslında eksik kalan yönü olan mobil cihazlara erişimi oldukça hızlandırıyor ve kısaltıyoruz. Bu hizmetimiz ile birlikte her biri farklı model 100’e yakın gerçek telefonu test ekiplerinin kullanımına sunuyoruz.

UiPath’in Test Otomasyon ürünü Test Manager ile de direk bağlantısı olan cihazlarımız ile test faaliyetinin kalitesini, hızını ölçüyor, eksikliklerini ortaya koyuyor ve iyileştirmesini sağlıyoruz. Cihaz Parkımız ile birlikte tüm mobil testleri daha hızlı ve etkili biçimde gerçekleştirecek; test süreçlerinin iyileşmesiyle hepimizin yaşamında önemli yer edinen uygulamaların işlevselliği de artacak.”

Gerçek mobil cihazlara yatırım yapmak hem cihaz fiyatı, hem cihazların bakımı, hem de devamlı farklı versiyonları temin etme şartı nedeni ile firmalara oldukça maliyetli olmaktadır. Biz Mobil Cihaz Parkımız ile firmaları tüm bu efor ve masraftan kurtarıyoruz, onlara hızlı bir şekilde birçok cihaza erişim imkanı sunuyoruz.

Gerçek mobil cihazlar üzerinde testin emülatörlerden ne gibi avantajları vardır?

Öncelikle gerçek bir mobil cihazın performansı diğer seçeneklere göre çok daha hızlıdır.

Emülatör cihazlar, gerçek cihazların donanımın taklit edilmesiyle oluşturulan cihazlardır. Kullanılan bilgisayarın donanım özelliklerine göre (cpu çeşidi gibi) emülatör cihazlar farklı çalışabilmektedir. Bu sebeple gerçek cihazların donanımıyla yapılan testler kadar doğru sonuçlar vermemektedir. Ayrıca Android tabanlı mobil cihaz (telefon, tablet) üreten her firma (Samsung, Huawei vs.) Android işletim sistemi üzerine kendi yazılımlarını eklemektedir. Bu sebeple uygulamaların çalışma şekilleri cihaz markalarına göre değişebilmektedir. Emülatörde firmaların ekledikleri yazılımlar eksik ya da bulunmamaktadır. Bu durum gerçek cihazla emülatör arasında testin farklılıklarına sebep olmaktadır.

Gerçek cihazlarda ekran çözünürlüğü ve parlaklığı  da dahil, çok sayıda gerçek kullanıcı senaryosu test edilebilir. Gerçek cihazlarda test yapıldığında, emülatörlerde oluşan yanıltıcı bug durumlarıyla da karşılaşılmaz ayrıca push-bildirim, coğrafi konum, oryantasyon ve wifi bağlantısı gibi yerleşik sensörleri test etmeye izin verir. Mobil uygulama yazılımcıları için çok önemli bir kriter olan uygulamanın pil kullanımıyla ilgili bilgi alınabilir

RPA Robotlarıyla Sıfır Hata Çözümü

Biraz RPA teknolojisinden bahsedebilir misiniz? RPA’yı kullanarak bu test otomasyonlarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? RPA’yı kullanmanın en önemli avantajı nedir?

“Linktera, kurulum derdi olmayan ve 365 gün 7/24 faaliyette bulunan Robotic Process Automation  (RPA) hizmetini sayesinde şirketlere binlerce saatlik operasyonel verimlilik sağlıyor. RPA, insanı taklit eden robotlar anlamına geliyor. Kendi işlerimizi yazılım robotuna öğretiyoruz, bu da bizi birebir taklit edebiliyor. 2021 yılından itibaren RPA robotları artık öğrendiği bilgileri kaydedip, yeni karşılaştığı sorunlar hakkında da yorum yapan ve bunların çözüm noktasında da devreye giren bir özelliğe ulaştık. Bugün RobotQA ile iş birliği kapsamında Test Otomasyonunu da yazılım robotlarımızı kullanarak yapabiliyoruz. RPA araçlarımız, tıpkı insan kullanıcılar gibi cep telefonlarında uygulamaları kullanıp onların eksik ve hatalı yönlerini, artılarını ve mükemmeliyetçi taraflarını bularak raporluyor. İnsan tarafından yapılacak testin ötesine hata payı olmadan geçerek, büyük bir başarı elde edilmesini beraberinde getiriyor.”

10 Kata Kadar Hızlı Deneyim

Linktera RPA konusunda nasıl bir ekibe sahip?

“Linktera çok önemli bir RPA ekibine sahip. Her biri alanında yetkin çok sayıda uzman RPA konusunda faaliyet gösteriyor. Çünkü RPA robotları ile birlikte işler yüzde 0 hata payı ve 10 kat daha hızlı şekilde hallediyor.”

Yüzde 100 Müşteri Memnuniyeti

Deneyimli yönetim ve saha ekibi

7/24 bakım ve servis imkânı

50 bin adam/gün danışmanlık

60 farklı proje

500’den fazla RPA süreç kütüphanesi

Yüzde 100 müşteri memnuniyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir