E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kurumsal İletişim Nedir? Kurumsal İletişim Çalışmaları

Kurumsal iletişim nedir? Tanım olarak kurumların stratejik iş hedefleri doğrultusunda tüm iletişim süreçlerinin bütünleşmiş bir şekilde yönetilmesi anlamına gelir. Bir yönetim işlevi olarak değerlendirdiğimizde Kurumsal İletişim’in denetiminden ve koordinasyonundan sorumlu temel alanlar medya ilişkileri, halkla ilişkiler, itibar yönetimi, iç ve dış iletişim gibi alanlardır.

Kurumsal İletişim nedir? kurumun amaç ve hedeflerine ulaşmak için oluşturduğu iletişim çalışmalarının bir bütünüdür. Kurumun bağlı olduğu gruplarla ilişkileri gereği yürütmesi gereken yönetimsel araçlardan biri olarak görülebilir. Kurum hakkındaki tutumları etkilemek ve değiştirmek üzerine yapılan tüm içsel ve dışsal iletişim çalışmalarının planlanması, yürütülmesi ve yönetilmesi de yine Kurumsal İletişim’in yelpazesi içindedir.

Değerlendirilen geri bildirimler, gerçekleşmeden önce tespit edilen krizler ve iletişim vasıtası ile kazanılan bir öngörü bir kurumun yönetimsel işlevlerini daha efektif hale getirecek olan bir vazgeçilmezdir. Kurumu etkileyebilecek problemler, kurumun ihtiyaçları ve kuruma karşı tepkiler hakkında aksiyon adımları alınabilmesi için kurum yönetiminin bu farklı durumlardan haberdar olması gerekmektedir.

Kurumsal İletişim bir departman olarak da sorumlulukları ile kurumun sürdürülebilir başarısı için önemli ve kilit bir rol oynamaktadır. Müşteri ilişkileri çalışmaları, kurumun etkinliklerinin planlanması, haber bültenlerinin yazılması ve dağıtılması, kurumun kendini temsil edebileceği mecraların tespiti, kuruma gelen soruların cevaplanması ve yanlış bilgilendirmeye yönelik geliştirilen stratejiler bu departmanda çalışanların veya çalışmak isteyenlerin temel iş tanımlarını oluşturmaktadır.

Kurumsal İletişim Çalışmaları

Dünya üzerinde birçok kurum dijital veya geleneksel yöntemlerle emsal olabilecek, yaratıcı Kurumsal İletişim çalışmaları yürütmektedir. Bütün dünyada yürütülen çalışmaların arasından birkaç örnek ile Kurumsal İletişim üzerine yürütülen çalışmaları anlatabilmek mümkün.

Burger King’in San Francisco Onur Yürüyüşü esnasında ‘’Hepimiz içten içe aynıyız.’’ mesajıyla gerçekleştirdiği kampanyasında yeni bir Whopper ürünü çıkardıklarını duyurdurlar. Bu ürün dışarıdan baktığınızda Onur Yürüyüşü için çıkan Onur  Whopper’ıydı ancak gerçeklik başkaydı. Kutunun içinde müşterileri ‘’Hepimiz içten içe aynıyız.’’ Mesajı bekliyordu ve ürün yıllardır satılan klasik Whopper’dı.

Burger King Kurumsal İletişim Çalışması
Burger King Kurumsal İletişim Çalışması

#IceBucketChallenge belki de bir çoğumuz sosyal medyada bu çağrıyı görmeden önce ALS’in ne olduğunu bilmiyorduk. Ancak farkındalık yaratmak isteyen derneklerin yürüttüğü bu çalışmadan sonra hepimiz ALS hastalığı hakkında bilgi sahibi olduk. Ve bu farkındalık çalışmasının arkadaşındaki derneklerin topladığı bağış 2.8 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar yükseldi. Bill Gates, Benedict Cumberbatch, Robert Downey Jr, Emma Stone ve David Beckham gibi bir çok isim de bu kampanyayı destekledi.

Bill Gates Kurumsal İletişim Çalışması
Bill Gates Kurumsal İletişim Çalışması

Bugünlerde teknoloji şirketlerin Kurumsal İletişim işlemlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Pepsi, Cadılar Bayramı için yüz izleme teknolojisi ile karıştırılmış artırılmış gerçeklik kullanarak Canavar Ayna’sı adını verdikleri bir kampanya yarattı. Firmanın ilk artırılmış gerçeklik çalışması da bu değildi; ancak oluşturdukları kolaj videosu sadece Youtube’da 2.1 milyondan fazla izlendi.

Pepsi Kurumsal İletişim Çalışması
Pepsi Kurumsal İletişim Çalışması
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir