E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Küçük Ölçekli İşletmeler İçin İnstagram Pazarlaması

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Peki firmalar bu artan trendi nasıl değerlendiriyor? Büyük ölçekli firmalar ajanslar sayesinde profesyonel çözümler ile başarılı çalışmalar çıkartıyor. Peki ya küçük ölçekli firmalar bu fırsatı nasıl değerlendirecek ?

Facebook ve Twitter üzerinden farklı yöntemler ile pazarlama stratejileri belirlenebiliyor. Küçük ölçekli firmalar için Instagram çok büyük bir nimet. Eğerki birşeyler satmaya çalışıyorsanız Instragram ile ürününüzü çok rahatlıkla pazarlayabilirsiniz. Birazcık özveri ile kısa zamanda büyük satış potansiyeli yaratacak sanal mağazanızı kurabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

İlk olarak Instagram hesabımıza ürünlerimizin güzel can alıcı fotoğraflarını doğru etiketler ile eklememiz gerekiyor. Mesela çocuk giyim mağazası isek ekleyeceğimiz etiketleri buna göre şekillendirmeliyiz. #Bebek #Baby, #Shop #Hediye #Gift buna benzer etiketler ile bizi tanımayan bir çok potansiyel müşteriye erişim sağlayacağız.

Takipçi patlaması yaşamayacağız fakat debisi yüksek bir hareketliğin içerisine yavaştan girmiş olacağız. Yavaş yavaş takipçi sayımız artarken yeni ürün görsellerini de eklemeyi ihmal etmemiz gerekiyor. Takipçi sayımızı arttırmak için bir diğer yol ise reklam. Sizin potansiyel müşterilerinizin olabileceği yüksek takipçi-beğeni-yorum sayısına ulaşmış Instagram hesaplarını bulup reklam yapacağız. Böylece organik takipçi kazanmış olacağız.

Bir başka yöntem ise Instagram kullanan ünlü insanlara hediyeler göndermek.

Instagram’da yeni bir fotoğraf eklediğiniz zaman insanları etiketle diye bir bölüm var. Buradan etiketlemeler yaparak takipçi sayısı fazla olan hesaplardan takipçi çekebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise hedef kitlenizin olduğu profillerde veya büyük firmaların hesaplarındaki gönderilerin altına yapılan yorumlar. Fotoğrafların altına bırakılan etkileyici yorumlar ile dikkat çekebilirsiniz. Takip ettiğim büyük takipçili hesapların fotoğrafları altında bu yöntemle yorum yapan onlarca profil görüyorum.

Yeteri kadar takipçi sayısına ulaştığımızı düşünüyorsak tutundurma çalışmalarına başlayabiliriz. Promosyon çalışması yaparak takipçilerimizin daha da dikkatini çekmemiz lazım. Küçük yarışmalar, çekilişler düzenleyerek takipçilerimizle aramızdaki etkileşimi arttırabiliriz. Çok sıklıkla karşılaştığım bir örneği vermek istiyorum, bayan çanta-ayakkabı satan bir mağazanın Instagram hesabı tarafından sürekli çekiliş fotoğraflarını görüyorum. Birçok kişi bunları re-post ederek kendi takipçileriyle paylaşıyor. Küçük bir hesap yapmak gerekirse, 250 takipçinizden yarışma resmini 15 kişi re-post etse bile ortalama 500-600 kişiye ulaşacaksınız. Bir adet çanta hediye ederek binlerce kişiye erişim sağlayabiliyorsunuz. Böyle çekilişleri haftada bir 10 günde bir yaparak takipçi-müşteri sayınızı çok hızlıca çoğaltabilir, elinizdeki hazır takipçilerinizinde sadakatini arttırabilirsiniz.

Son olarak dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsedeceğim. Takipçilerinizin takiplerine mutlaka geri takip ile karşılık verin. Çok büyük ölçekli bir firma olmadığınız için müşterilerinizle etkileşim halinde olmanız gerekiyor. Gerektiği zaman abartıya kaçmayacak şekilde, fotoğraf beğenmeler yapabilirsiniz. Çekiliş sonrası hediyeyi alan kişi fotoğrafı Instagram hesabına atarsa mutlaka re-post etmeniz lazım. Bakın mutlu müşterilerimiz var imajı çizeceksiniz ve potansiyeli kinetiğe dönüştüreceksiniz.Ayrıca açıklama bölümünde websitenizin linki veya e-ticaret sitelerindeki mağazaların linkleri mutlaka olmalı. Tüketiciye güven veremezseniz yukarıdaki çalışmaların hepsi çöpe gidecektir.

Dilim döndüğünce satışlarınızı arttıracak yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak siz de Instagram ile Pazarlama yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

E-Bültenimize abone olun:[wysija_form id=”1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir