Korona, Influencerları Nasıl Etkiledi?

ds-damat

Covid-19 Influencer Pazarlamasını Nasıl Etkiledi?

Korona virüsün sürecin en başından itibaren dijital pazarlamaya yönelimi arttırdığı aşikar. Hem iş hem de sosyal hayatın evlere geçişi ile sosyal medya kullanım oranları da hızla artış gösterdi. Buna bağlı olarak reklamcılık alanında influencer pazarlaması her alanda boy göstermeye başladı. Özellikle ‘’yukarı kaydır’’ artık olmazsa olmaz haline geldi, takipçiler link beklemeye hatta link istemeye başladı.

Bu derece iletişimi arttıran bu dönem, markalara da elbette yansıdı. İnternet alışverişinin artmasıyla influencer çalışmaları da markaların ilk başvurduğu satış kanalı haline geldi. Sosyal medya kullanımında şeffaflığa da yol açan bu dönem, zaten güvene dayalı bir iletişim şekli olan influencer pazarlamasının kullanımını büyük ölçüde arttırdı. Böylece gerek ihtiyaca yönelik hizmetler gerekse sosyal sorumluluğa dayalı projelerle markalar satış rakamlarında yükselişe geçebildi.

Doğru influencer seçimi, markanın onlarla yaptığı canlı yayınlar, kitleye ve ürüne uygun içerikler, anketler derken hem markalar hem de influencerlar bu dönemi fırsata çevirebildiler. Bir de bunun tersini düşünecek olursak; yanlış seçimler, kitleye uygun olmayan paylaşımlar, cevapsız sorular olunca da hem influencer takipçisinin güvenini yitirdi hem de marka beklediği dönüşü alamadı. Özetle, influencer pazarlamasında her zaman olduğu gibi, markaya uygun ve gerçek influencer seçimi bu işin püf noktası. Zira, sosyal medya kendini influencer sanan ve bu şekilde tanıtmaya çalışan oldukça fazla hesap ile dolu. Bu yanlış seçimlerle markalar, hem zaman ve para kaybediyor, hem de gerçekten yıllardır takipçisine, sayfasına emek vermiş hesapların çabasına yazık etmiş oluyor.

 

Korona günlerinde değeri daha çok anlaşılan influencerlar, stratejilerini tüm bunlara göre sürdürmeli , özgün ve samimi içerikler ile kitleleriyle bağlarını güçlendirmeye devam etmeli. Sosyal medyanın nankör bir platform olduğunu unutmadan o güveni sürekli korumalılar. Paylaşım sıklığı, yorumlara verilen cevaplar, mesajlara dönüş süreleri gibi birçok detayın önem kazandığı bu süreçte influencer olmak ya da bunu korumak keyifli olduğu kadar zor olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir