E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kobiler İçin Sosyal Medyayı Kullanma Rehberi

Konuya başlamadan önce özellikle değinmek istediğim bir nokta var. Tüm çalışmalarda kobiler için en önemli husus doğru ve gerçekçi hedefler konulması gerektiğidir. Her 5 küçük işletmeden 4’ü pazarlama hedefleri için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Birçok küçük işletme düşük kaynak arayışıyla soluğu sosyal medya araçlarında buluyor. Kobilerin 6 da ikisi hızlı büyüme içerisinde ve bunların büyük çoğunluğunun growht hackingi kullanmaları bu rakamın doğruluğunu da destekliyor. Bu da kobilerin gerçekçi hedefleriyle sağlanıyor.

 

Dijitalleşmenin bize sunduğu dijital pazarlama hizmetlerinden olan web tasarım ve yazılım, SEO, sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları ve Google reklamları gibi hizmet modellerinden yararlanarak kobilerin de dijitalleşmesi sağlanmaktadır. Kobilere, dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmalarından ne bekliyorsunuz? Sorusunun cevabında kısa ipuçları ise şöyle;

  • Satışlarınızı arttırmak istiyorsanız rakip ürünleri inceleyin. Onlardan nasıl farklılaşabilirsiniz buna odaklanın.
  • Markanızı tanıtmak istiyorsanız nasıl bir algı bırakmanız gerektiğini düşünün.
  • Markanız ya da sektörünüz hakkında neler konuşulmuş, neler paylaşılmış, sektörünüzdeki dijital adımları inceleyin.

Yeni rekabet ortamı artık işletmeleri daha çok dijital ortamlarda geleneksel mecralara kıyasla daha düşük maliyetli iletişime yönlendirmektedir. Bu kapsamda işletmeler sosyal medya stratejilerini doğru kurguladıkları takdirde pazarlama stratejileri adına da önemli faydalar sağlayacaktır. Bu sebeple kobiler aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir.

  • İşletme sosyal medya platformlarında olmaya hazır mıdır?
  • İşletmenin hitap ettiği kitle sosyal medya da var olan, bu platformları kullanan kişiler midir?
  • Hedef kitlenin en çok hangi sosyal platformları kullandığı bilgisi veya öngörüsü mevcut mudur?
  • İşletmenin sosyal medyada düzenleyeceği kampanya için yeterli bütçe ve zamanı var mıdır?

Hızlı büyüyen kobi segmentinde olan işletmelerin sosyal medyayı ortalama büyümede olan kobilerden daha ses getiren şekilde kullanmaları büyümelerinde de etki sağlıyor. Dolayısıyla büyümek isteyen kobilerin ilk yolu sosyal medyayı etkin kullanmasıyla başlıyor.

İşletmeniz için satın alma sürecinin her aşamasında sosyal medya araçlarını kullanın ve özellikle sosyal medyadan gelen müşteri sorularını cevapsız bırakmayın.

Daha iyi geri bildirimler edinmek için sosyal medya araçlarınızda planlamalar yapın.

Paylaşımlarınızın içine sosyal medya kanallarında paylaşım yapılması amacıyla butonlar ekleyin. Böylelikle müşterilerin şeffaf bir ortamda geri dönüşleri rahatlar.

Sosyal medya platformlarınızda geniş bir kitle oluşturmayı hedefleyerek paylaşımlarınızın geniş kitlelere ulaşmasını destekleyebilirsiniz.

Tekil sosyal medya kullanımı kobiler için at gözlüğü oluşturuyor. Tek bir sosyal medya sizi kitlenizden uzaklaştırır. Bu sebeple bütün sosyal medya hesaplarını kullanmak, bol bol görsel ve infografik kullanmak sizin kitlenizi ve mecranızı da arttıracaktır.

Kobiler için hedef kitlesi sosyal medya yoluyla da bilgi sağlamak ister. Ürün bilgileri, nasıl yapılmalı kısmı, müşteri derecelendirme ve değerlendirme gibi basit temeller alt yapının sağlam olmasına katkı sağlayacaktır.

Hap bilgi olarak kobiler için sosyal medya tavsiyelerimizi sıralayacak olursak, amaçlarınızı açık bir şekilde belirtin, hep bahsettiğimiz gibi tutarlı ve kaliteli içerikler üretin. Pazarlama mesajları yerine içeriğe yoğunlaşarak mesajlar verin. Optimizasyon çalışmalarından uzak durmak kobiler için daha sağlıklıdır. Linklerinizi doğru biçimde konumlandırmak sitenizde ve hesaplarınızda geçirilen süreyi arttıracaktır. Son olarak ve en önemlisi ise değerli bir kaynak haline gelmek rakiplerinize kısa sürede fark atmanıza yarar sağlayacaktır.

Dolayısıyla kobiler için başta yapılan işe, hitap edilen kitleyi yani hedef müşteriyi belirleyerek işe başlamak gerekiyor. Bunun sonucunda düşük bütçe ile sosyal medyaya giriş yaptığınızda devam ettirebilmek daha çok önemli. Hesapları açmak kolay iken bunları yönetmek ve sürdürebilir hale getirmek kobiler için önem taşıyor. Burada devreye yukarıda bahsettiğimiz küçük ipuçları ve devamında da ajansların desteği geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir