E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

KoalaCom’dan Yeni Pazarlama Atılımları

Yazılarımı takip edenler hatırlar; daha önce KoalaCom’un büyüme sürecine dair bir vaka incelemesini 1 Yılda 0’dan 13 Milyon$’a – Koala.com’un Büyüme Stratejisi [Vaka İncelemesi] başlıklı yazımda anlatmıştım. Koala, Avusturalya’nın en hızlı büyüyen E-Ticaret markalarından bir tanesi.

Koala’nın arkasında bulunan pazarlama ekibi gerçekten hiç boş durmuyor ve günümüzde rekabetin ne denli arttığının gayet farkındalar. Durmadan gelişen dijital dünyada bırakın büyümeyi, varlığınızı devam ettirebilmek için bile daima güncel kalmanız gerekir. İşte bu noktada Koala’yı incelemek, gerçekten ilham verici sonuçlar çıkarmamıza yardımcı oluyor. Ben de Koala hakkında tıpkı ilk yazımda olduğu gibi, bu yazımda da dilim döndüğünce detayları anlatmaya çalışacağım.

Influencer Marketing

Zaten sektör içerisinde olan herkesin artık aşina olduğu bir kavram, influencer marketing. Biraz daha yabancı olanlar için açıklayalım bu kavramı. Sosyal medyada, bir markanın hedef kitlesini etkileyebilecek ve satın almaya teşvik edebilecek kişiler / profiller influencer (etki altında bırakan) olarak adlandırılıyor. Sosyal medya fenomenlerinden farkları, herkes tarafından yaygın bir şekilde tanınmalarından ziyade influancer’ler belli kategorilerde sivrilmiş ve o kategoriye hitap eden markalarla çalışmalar yürüten kişiler olması. Takipçi sayıları ise 5.000 ile 700.000 kişi arasında değişebilir ve “celebrity” dediğimiz ünlü kişilerden biri değildirler (Manken, sanatçı, moda ikonu v.s.).

Bu yazıyı okuyanlar arasında bile, yabancı sosyal medya hesaplarında bir Koala marka yatak ve bu yatağın üstünde hiç sarsılmadan durabilen şarap kadehi videosunu görenler vardır diye düşünüyorum.

Koala’nın influencer marketing kurgusuna göre, her influencer, ürünler beraber kendi içeriğini oluşturur ve ayrı ayrı her influencer kendi takipçilerine vermek üzere %15’lik benzersiz bir indirim koduna sahiptir.

Genellikle sosyal medya kullanıcıları, güvendikleri influencerları takip ederler ve bu da influencer marketing’in en önemli detaylarından biridir. İnfluencer, kendi kurgusu ile ürünü deneyimler, tanıtır ve satın almaya teşvik eder; bu esnada da ürüne dair sosyal kanıt niteliği taşıyan detaylardan bahsederek hedef kitleyi etki altında bırakır. Herhangi bir reklam kampanyasından daha etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Influencer Marketing çalışmalarında, hesap sahibi olan taraf ürün alabilir, peşin ödeme talep edebilir ya da tamamen komisyon usulünce çalışabilir; bu kişiden kişiye değişecektir. Elbette Koala da en etkili influencer’ların kim olduğunu zaten biliyordur.

Bazı video gönderilerinin organik olarak 100 binden fazla olduğunu düşünürsek ve binlerce yorumu dikkate alırsak, Koala’nın Influencer Marketing sınavını başarıyla verdiğini söyleyebiliriz. Elbette günün sonunda satış adetleri ve ROI’ye bakmak gerekli ama o detayları bizim bilme şansımız yok 😉

Bilbordlar

Koala markası tüm operasyonlarını dijital platformda yürütüyor ve arkasında başarılı bir growth team bulunduruyor olmasına rağmen, offline tarafta da bilbordları kullanarak pazarlama stratejilerini uygulamaya devam ediyorlar. Fakat bilbordları, alışıla gelmiş şekilde ürün görseli yerleştirerek değil, daha zeka ürünü içerikler sunmak için kullanıyorlar. Aslında, bilbord reklamlarında birazcık “çirkef” bir tutum sergiliyorlar ve bu durum Rucci, Ikea, Clive Palmer gibi rakiplerini de biraz kızdırıyormuş. Esas amaç, bilbordlarda ürün tanıtmaktan ziyade PR ve sosyal paylaşımın devamlılığını sağlamak.

İzledikleri yöntem ise şu şekilde:

  1. Bilbord’un dikkat çekeceği noktaları tespit etmek ve bu noktaları özellikle rakip firmalara lokasyon bakımından yakın olanlar arasından seçmek.
  2. Bilbord’un fotoğrafını çekip PR değeri kazandırmak için anlaşmalı yayın organlarına servis etmek.
  3. Ayrıca, yeni kitleleri çekmek ve onları web sitendeki dönüşüm hunisine dahil etmek için çekilen görsellerle reklam çalışmaları yapmak.

Aşağıda Koala’nın örnek bir PR çalışması mevcut:

Video Kullanımı

Aşağıdaki videoya Koala hakkında yayınladığım ilk yazıda da yer vermiştim. Bahsi geçen videoyu Koala hemen hemen ilk piyasaya çıktığında yayınlamaya başlamışlardı ve sosyal medyada hala karşımıza çıkabiliyor; Viral Pazarlama Nedir diye soran olursa, Koala’nın bu videosunu gösterebiliriz pekala.

Tabii bu tür viral videolarla yetinmiyorlar artık J Youtube reklamları, Facebook reklamları ve TV reklamları için kullandıkları diğer videolar da oldukça başarılı.

Radyo Reklamları

Koala’nın yeni kişilere ulaşmak ve merak uyandırıp dönüşüm hunisine çekmek için kullandığı bir başka kanal da radyo reklamları.

Ürün Genişlemesi

Sadece yatak olarak yola çıkan Koala’nın büyümesindeki bir diğer önemli etken ise, başarılı bir genişleme ile kanepe üretmeye başlamasıdır. Daha önce yataklardan edindikleri deneyimle, aynı özelliklere sahip minderlerin bulunduğu kanepeler yeni ürün grubu olarak satışa çıktı; 4 saatte teslimat ve 120 günlük para iadesi, kanepeler için de geçerli tabii.

Biraz düşünürsek, böyle bir ürün genişlemesinin sadece ciro odaklı olmadığını görebiliriz. Kanepelerin de oyuna dahil olmasıyla beraber çapraz satış yapma olanağı doğuyor. Ek olarak, yeni kazanılan müşterilerin daha fazla harcama yapması mümkün kılınıyor; eski müşterilerden yeniden gelir etmenin de önü açılmış oluyor.

Daha fazla ödeme yapılması ve mevcut müşterilerden yeniden gelir elde etmek. İşte size Growth Marketing’in en basit hali ile tanımı J

Büyüme odaklı pazarlamanın en önemli ayaklarından birisi test etmektir. Koala da her yıl birçok büyüme fikri üretiyor ve test ediyor. Rekabetin yüksek olduğu böyle bir pazarda, yeni ürünlerin ve yaratıcı pazarlama yollarının test edilmesi var olmanın ya da yok olmanın temel anahtarı. Gidişata bakarsak, Koala’nın başarılı çalışmaları hakkında daha birçok vaka incelemesini hep birlikte okuyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir