E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kitlesel Fonlama Nedir? Kitlesel Fonlama Siteleri

Girişimciliğin revaçta olduğu bu dönemde en önemli ihtiyaçların başında maddi yatırımlar geliyor. Pek çok girişimci iyi bir fikri,projesi olmasına rağmen fon bulamayıp hayata geçiremiyor maalesef. Bu süreçte devreye kitlesel fonlama giriyor. İngilizcesi adı crowdfunding olan kitle fonlaması, en basit tanımıyla, projenizin ya da fikrinizin insanlar tarafından finanse edilmesidir. İnternet üzerinden projenizi, fikrinizi sunuyorsunuz ve bu fikre inanıp destekleyen insanlara size ufak ya da büyük yardımlarda bulunuyor. Aslında Türkçe’de güzel bir deyime karşılık geliyor diyebiliriz; “Çorbada bizim de tuzumuz olsun.”

Dünyada en popüler kitlesel fonlama sitesi Kickstarter. Bu site üzerinden 147,370 proje fonlanmış, toplamda $3,794,142,982 para toplanmış bugüne kadar.

Girişimciler, projelerine fon bulmanın yanında bir nevi pazar araştırması da yapmış oluyor. Çünkü projeyi görüp fikri beğenenler destek oluyor. Yatırımcılar, proje gerçek hayata geçtiğindeki potansiyel müşterilerdir.

Türkiye de kitle fonlama yasasına kavuştu. İlerleyen zamanlarda daha detaylı ve ihtiyaçlara uygun düzeltmeler beklense de şuan yürürlükte olan kanuna göre kitle fonlaması şu şekilde; “bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu sağlamak amacıyla Kurul tarafından belirlenen esaslar dâhilinde bu Kanunun yatırımcı tazminine ilişkin hükümlerine tabi olmaksızın kitle fonlama platformları aracılığıyla halktan para toplanmasını” ifade etmektedir.

Kanun bazı konularda açıklayıcı olmasa da kurul tarafından onaylanmamış kitle fonlama platformlarının önüne geçiyor. Ayrıca bu yasayla bu platformlar halka açık şirket sınıfında yer almayacak. Böylece bazı zorunluluklardan kurtulmuş oluyorlar. ( Her gelişmeyi KAP’a bildirmek, sayfalarca belge hazırlamak gibi)

Kitlesel fonlama ülkemizde yavaş yavaş yerini alırken ilerleyen günlerde konuyla ilgili düzenlenmeler yapılacaktır.

Türkiye’deki kitlesel fonlama platformlarından bahsetmezsek olmaz. Bugüne kadar pekçok projenin gerçekleşmesini sağladılar.

  • Crowdfon

www.crowdfon.com

Daha önce ‘projemefon’ ismiyle faaliyet gösteren platform Türkiye’nin ilk kitlesel fonlama platformu özelliğini taşıyor.

  • Fungogo

www.fongogo.com

Sitede birçok kategoriden iyi fikir mevcut, projeleri inceleyebilir, destek olabilir ya da projenizle platformdaki yerinizi alabilirsiniz.

  • İdeanest

www.ideanest.org

1991 yılında kurulan platform, Türkiye’de teknoloji alanındaki gelişmeleri destekleyen Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından kullanıma sunulmuştur.

  • Buluşum

www.bulusum.biz

Boyner Vakfı tarafından yürütülen platformda projeniz için destek sağlayabilirsiniz.

  • Arıkovanı

www.arikovani.com

Arıkovanı, Turkcell’in girişimcileri desteklemek amacıyla kurduğu kitlesek fonlama platformudur. Bu sitede aynı çalışma prensipleriyle projenize fon bulmanız mümkün.

Bonus: Girişimciliğin hukuksal bir tarafı var, fikir ve fonlamaya odaklanırken prosedürleri atlamamak gerekir. Startuphukuku’nda güncel gelişmeleri paylaşılan makale ve röportajlarla daha net takip edebilirsiniz.

www.startuphukuku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir