E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kitlelerin Gücü Adına! Crowdsourcing Nedir?

Yeni anlayışların hayat bulduğu bir yüzyılda yaşıyoruz malumunuz. Bu yüzyılda eski köye yeni adet getiren kazanıyor.

Sanayi devrimi ve öncesinde var olan mülkiyet esaslı zenginlik kavramları artık şekil değiştiriyor. Hatta eski Marksist akımların aksine yeni dünya kuralları mülk ya da sermaye sahiplerinin değil, fikir sahiplerinin zenginleştiği bir dünya yaratıyor.Son dönemin zenginleşen kişi ve şirketlerine baktığımızda özellikle kitle kaynak ( crowdsourcing ) yöntemini kullananların yüksek başarıya ulaştığını görüyoruz.

İyi hoş diyorsun da kitle kaynak ne demek diyenler için hemen izah edeyim.

 Crowdsourcing Nedir?

Kitle kaynak, bir sorunun çözümünün hazırı yok ise, kendi çalışanlarından veya piyasadaki seçme profesyonel danışman ya da uzmanlardan değil, kitlelerden, yani becerebilen herhangi birisinden sağlanması sürecine verilen isimdir.

Peki neden Crowdsourcing kadar revaçta?

Çünkü verimli ve hızlı karar alınması gereken günümüz dünyasında, şüphesiz ki bu teknolojik gelişmeleri takip eden ve milyonlarca kişiden oluşan kitleleri karşılıklı fayda sağlayacak şekilde kullanabilen firmalar kazananlar olacaklar!

Biraz daha açarsam, karşılaştığınız bir problemi çözmek, yeni projeniz için fikir almak veya herhangi bir saha verisini toplamak için çoğunluğu 18-35 yaş arasında değişen bu ‘ordu’yu neden kullanasınız?

Çünkü kitlenin gücünü kullanarak işlerinizi çok daha hızlı, çok daha büyük bir demografide ve en önemlisi çok daha düşük maliyetle yapabilme imkanına sahipsiniz. Geniş bir coğrafyaya yayılmış bu yetenek havuzu, hiçbir zaman sahip olmadığımız insan gücü demek. Günümüz dünyasında, insanlar da şirketler de verimlilik için daha az harcamak ve daha çok iş yapmak istiyorlar. Kitle kaynak, bu yeni ‘paylaşım ekonomisinin’ temellerini oluşturuyor. Bu şekilde, iki taraf da hızlı ve pratik bir şekilde kendine fayda sağlamış ve ihtiyaçlarını karşılamış oluyor. Daha ne olsun!

Bunu en iyi yapanlardan biri Facebook’tur. Çünkü içerik hazırlamasına gerek olmadan, alıcı ve satıcıların bir araya gelmesini sağlar. Örneğin biri içerik hazırlar ve diğeri de o içeriği kullanır. Bu iş bölümü için Facebook ne anlamlı bir maliyete katlanır ne de bir içerik yaratır. Ancak milyarlarca insanın içerik yaratmasını ve milyarlarca insanın da bunu okumasını ve paylaşmasını sağlar. Gelirini de bu okuyan ve yazan insanlara gösterdiği reklamlardan sağlar. Ancak tek amacı alt yapısını uygun tutmak ve buna uygun sistemi ve fikri oluşturmaktır.

“Dünyanın en büyük taksi şirketinin (UBER) tek bir taksisi bile yok; dünyanın en popüler medya şirketi (FACEBOOK) tek bir içerik bile üretmiyor; dünyanın en önemli perakendecisinin (ALIBABA) hiç stoğu bulunmuyor; dünyanın en büyük konaklama sağlayıcısının (AIRBNB) tek bir gayrimenkulü yok. İlginç bir şeyler oluyor. “        Tom Goodwin

 

Günümüz örneklerinde de gördüğünüz üzere bulut tabanlı teknolojiler, şirketler ile müşteri ya da kullanıcı arasında görünmez bir köprü oluşturuyor. Teknolojinin tüketiciler tarafından içselleştirilip kullanılma hızında inanılmaz bir artış var. Sabit telefonun 50 milyon kullanıcıya ulaşması 75 yıl almıştı oysa ki Facebook aynı sayıda kullanıcıya 4 yılda, Instagram 2 yılda ulaşmış bulunmakta.

Yani demek istiyorum ki, artık önemli olan kaynaklara sahip olmak değil, kaynakları bir araya getirebilmek. Kaynakları bir araya getirirken maliyete bile katlanmanız gerekmeyebiliyor. Önemli olan, gerçek ve inandığınız bir vizyonunuzun olması ve tabi ki yaratıcılığınızın ön plana çıkması. Bunun Yemek Sepeti, Çiçek Sepeti, Bitaksi gibi web siteleri ile ortaya çıkmış yerli örnekleri de mevcut.

Bu gibi paylaşıma dayalı siteler paylaşım ekonomisinin başarılı olacağının ve gelecek vadettiğinin en büyük kanıtları değil de ne? İsteyen herkesin evini, mekanını kiralayabildiği, cep telefonundan taksi tutabildiği paylaşım ekonomisi, gelecekte çok daha fazla yaygınlaşacak.

İş yapma yöntemleri değişiyor. Uyum sağlamazsanız geride kalabilirsiniz.  🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir