E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

KIA Logosunun Tarihsel Gelişimi

Dünyada otomotiv sektörü diyince akla ilk gelen ülkelerden biri Güney Koredir. Güney Kore tarihi ve ekonomisi itibariyle birçok otomotiv devinin memleketidir.

Bu devlerden biri hepimizin yakından tanıdığı ve ülkemizde sıkça gördüğümüz: KIA Motors fakat çok eski ismiyle Kyungsung Precision Industry diyebiliriz.

80 yılı aşkın süredir bu sektörde olan KIA Motors 2021 yılı itibariyle hem logosunda hem de şirket sloganında yenilikçi hareket yolunda gitti.

1940’ta ilk olarak Kyungsung Precision Industry olarak ve Güney korenin ilk bisikletini ve ilk motorsikletini yaratacak olan KIA Motors çok geçmeden 1952’de KIA Industries ismini aldı. Yolunda Honda Motors ve Toyota gibi diğer gelişmekte olan markalar ile devam etti.

KIA-Logolari
KIA-Logolari

KIA, yalnızca bisiklet ve motorsiklet üreterek Güney Kore ekonomisine katkıda bulunmadı. Aynı zamanda, Asya devletleri arasında bir dönem yükselişi esnasında “Asya’nın yükselişi” olarak anıldı. Böylesine inovatif ve ilklerin markası olan bir Asya şirketinin logosu bakalım tarihte kaç defa, nasıl ve hangi anlamlar içererek oluşturuldu.

KIA Logosunun Tarihsel Gelişimi

1944 – 1964 KIA Logosu

  • İlk KIA logosu, şirket çarklı bisiklet ve motorsiklet üretimine odaklandığı için ortasında çark ve etrafında 3 elmas bulunan bir logoya aitti.

Şirketin ismi olan KIA, logonun tam kalbinde bir elmasın içindedir. 1944 Teknolojisine bakılarak zor ve karmaşık bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

1964 – 1986 KIA Logosu

  • 1960’larda şirket hem logo bazında hem de üretim fonksiyonları bakımından epey büyük değişikliklere yapmak için kolları sıvadı. Artık KIA Motors lisanslı olarak arabalar üretmeye başlamıştı.

Yeni modern logo, içinden çapraz bir çizgi çıkan ve yukarı ve sağa bakan yeşil bir daireye sahipti. Amblem baş aşağı bir Q harfini andırıyordu. Fakat neden Q harfini andırdığına dair kimsenin çokta bilgisi yoktu diyebiliriz.

1986 – 1994 KIA Logosu

  • 1980’lerde farklı endüstrilerden birçok marka logosunda yazı değişikliğine gitti ve sanki planlanmış gibi hepsi kalın ve daha göze batan logolar tercih ettiler. Bu markalardan biri KIA Motors oldu. Özel bir yazı tipinin oldukça kalın harfleriyle “K” harfinin üst çubuğunun yerine adeta bir tüten bir bacayı andıran bir görüntü oluşturuldu. Kim bilir KIA Motor belki de bir diğer rakip otomobil firmalarına bir mesaj vermek istedi.

1994 – 2020 KIA Logosu

  • 1990’larda mevcut KIA logosunun temeli tasarlandı. İçinde bir kelime işareti bulunan, yatay olarak yerleştirilmiş bir oval logo tasarlandı. Kırmızı ve beyaz, yepyeni ürünün resmi renk paletidir; Kırmızı, şirketin tutkusunu ve enerjisini, beyaz ise saflık ve sadakati temsil eder. Önceki logo gibi daha basit bir yazı tipi kullanılmıştır. Sanırsak KIA hem bizim hem de müşterilerin gözünü yorduğunu fark etti.

KIA-2020-Günümüz-Logosu
KIA-2020-Günümüz-Logosu

2020 – Günümüz KIA Logosu

  • 2020’nin yeniden tasarımı, logo üzerinde unsurları en aza indirirken, ancak markanın benzersizliğini ve tanınırlığını koruyarak KIA görsel kimliğine genç, dinamik ve bir o kadar da fütüristik bir tarz getirdi. Yeni logo, her üç harfin birbirine bağlı olduğu, KIA harflerini birleştrine bir kırmızı bir yazıdan oluşuyor ve bu kelime işareti iki Kiril Harfine “KH” benziyor. Ayrıca KIA yeni sloganını “Movement that Inspires” İlham veren hareket olarak değiştirdi. Ayrıca KIA Motors bu dinamik yeni tasarım logonun lansmanında 330 drone ile muhteşem bir havai fişek gösterine imza atmıştır.
Kia-Logosunu-330-drone-ile-tanitti
Kia-Logosunu-330-drone-ile-tanitti
KIA-Korede-kullandiği-logo
KIA-Korede-kullandiği-logo

Tüm bu tarihsel gelişimin yanı sıra, KIA’nın görsel kimlik ve logosuyla ilgili en ilginç şey, markanın uluslararası ve Kore pazarları için farklı logolara sahip olmasıdır. Markanın vatanında kullanılan logo tamamen farklıdır. Çemberin için KIA sembolünün ve çevresinin etrafındaki işaretin kalın siyah bir çerçeveye sahip bir daireden oluşur.

1940’tan bugüne kadar bisiklet, motorsiklet ve otomotiv sektöründe birçok dalda yeniliklerin sahibi olan KIA, 2021 ve yarınlar için “İlham veren hareket” sloganı ve yeni logosu altında birçok yeniliğe imza atmak için yola çıkmıştır.

KIA Motors’un tarihsel gelişiminin detaylarına web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir