E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Katılım Pazarlaması (Engagement Marketing) Nedir?

Katılım pazarlaması, insanları meşgul etmek ve zaman içerisinde anlamlı etkileşimler oluşturmak için stratejik ve kaliteli içeriğin kullanılmasıdır. Hedef kitledeki bireyleri ve işletmeyi karşılık etkileşimler ile birbirine olan bağlılığını artırmayı amaçlamıştır. Bu pazarlama metodu sayesinde kullanıcılar ile bir anlam taşıyan ilişki başlatmayı ve iki tarafın da bu ilişkiden eşit derecede fayda sağlamasını teşvik etmektedir. Bu noktada, sosyal mecralarda içerik merkezli iletişim çalışmalarında bu tarzda bir yaklaşımın uygulanması etkileşimlerin ve marka bilinirliğinin artmasına fayda sağlayacaktır. Etkileşim ve bağlılık ile farklı hedefler oluşturulabilir, marka değeri artırılabilir, yönetim açısından yararlı olabilir. 

Ayrıca katılım sürecinde paylaşım, birlikte geliştirme, destekleme, sosyalleşme ve öğrenme gibi dayanak noktaları üzerinden geliştirilerek tüketicide sadakat , bağlılık, güven gibi manevi değerler oluşturulabilmektedir. 

İnsanlar her gün yaklaşık 3000 mesaj görüyorlar. Fakat 3000 kişiden gün sonuna kadar sadece 4 kişi bu mesajları hatırlayabiliyor. İnsanlar pazarlamadan pek hoşlanmıyorlar. Ücretli reklamların çoğunu görmezden geliyorlar. Peki bu durumda ne yapılmalı?

Her modern pazarlamacının, bu tarz mesajları ortadan kaldırıp müşterilerle anlamlı bir şekilde bağlantı kurması gerekmektedir. Bu sadece bir pazarlama stratejisi değil, markanızın hedef kitlenizle nasıl iletişim kurduğu hakkında düşünmenin bir yoludur aslında. 

Çeşitli pazarlama araçları ve stratejileri , e-mail pazarlaması, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve pazarlama optimizasyonu gibi iyi bir plan oluşturmalıdır. İyi bir şekilde strateji uygulandığında bu pazarlama felsefesi dijital çağda tüketicilerle iletişim kurmanın etkili bir yolu haline geliyor.

Katılım Pazarlaması ve Sosyal Medya

Hedef kitlenizin zaten Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda meşgul olduğundan, sosyal medya bu pazarlama felsefesinin güçlü bir bileşeni olabilir. Güçlü bir pazarlama stratejisi, markanızın hedef kişilerini en iyi şekilde temsil eden sosyal medya kanalları için bir plan içerecektir.

Sonuçlarını Ne Zaman Öğrenebilirsiniz?

Bunu söylemek biraz imkansız. Elbette bazı sonuçlar elde edecek ve onları görebileceksiniz. Bunlar ölçülebilir ve raporlanabilir olacaktır. Ancak bu sonuçları ölçmek bazı faktörlere bağlıdır. İşletmenizin büyüklüğü, mevcut kitlenizin büyüklüğü, bulunduğunuz pazar, web sitenizin durumu, sosyal ağlardaki gücünüz, mailinglerde elde ettiğiniz veriler ve sonuçlar gibi. Unutmamak gerekir ki bu pazarlama metodu uzun bir stratejidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir