E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kasabadan Çıkan Dünyaca Ünlü Marka IKEA ve Başarı Hikayesi

70 yıldır dünyanın en büyük  mobilyacılarından biri olan IKEA’nın başında bulunan Ingvar Kamprad,  İsveçli bir girişimci ve iş adamıdır. Kamprad,  48 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamlarından birisi olmasına rağmen mütevazi bir hayat sürmektedir.

Çocuk Girişimci Kamprad

Kamprad 1926 yılında İsveç’in Smaland kentinde doğdu. Henüz çocukken bile girişimci ve yaratıcı bir ruha sahip olan Kampra,  5 yaşında iken mahallelerinde kibrit, 10 yaşına geldiğinde ise komşularına yılbaşı hediyesi amacıyla kalem kolye süs eşyaları gibi ürünler satarak para kazanmıştır.

Disleksi ( öğrenme bozukluğu) hastalığına sahip olmasına rağmen okul hayatında başarılı olduğu için babasının verdiği para ile 1943 yılında IKEA’yı kurmuştur. Kuruluşundan sonra IKEA’da ilk beş yıl mobilya üretimi olmamıştır. 1956 yılına gelindiğinde Kamprad IKEA’nın uluslararası başarısını yakalamasını sağlayan en önemli özelliği olan ”parça mobilya” uygulamasına geçmiştir. İnsanların yoğun ilgi gösterdiği bu fikir ile IKEA’nın bugününün temelleri daha o zaman atılmış oldu. IKEA’nın şu anda 47 ülkede, 370 adet şubesi bulunuyor. Ve tabii yeni şubeler açılması da planlanmakta.

Kamprad Hakkında İlginç Bilgiler

  • Kamprad’ın üç oğlu ve bir de evlatlık kızı bulunmaktadır. Çocuklarının hepsi IKEA’da önemli pozisyonlarda çalışmaktadırlar.
  • 40 yıl süresince IKEA’yı dünyaca tanınan bir şirket haline getiren Kamprad, 2011 yılında eşini kaybetmiştir.
  • En küçük oğlu Mathis Kamprad, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ancak şirkete dair kararları hala Kamprad vermektedir.
  • Mart ayında 91 yaşına giren duayen girişimci “Yapacak daha çok şey var. Ölmeye bile vaktim yok.” diyerek emekli olmaya gönüllü olmadığını belirtmiştir.
  • Kamprad IKEA’nın kuruluşu, girişimcilik anlayışı ve hayat hikayesinin yer aldığı iki kitap yazmıştır. İlk kitabı 1976 yılında yazdığı A Testament of a Furniture Dealer isimli kitabı, ikincisi ise Leading By Design: The IKEA Story 1990 yılında kaleme alınmıştır.
  • Kamprad 48 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamlarından biri olmasına rağmen lüks ve gösterişten uzak bir hayat sürmektedir. 20 senedir aynı otomobile binmektedir, ekonomi sınıfında uçmayı tercih etmektedir, ayrıca konaklamalarında da ucuz oteller kullanmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir