Karma Gerçeklik ( Mixed Reality ) Nedir?

damattween

Biraz sanal, biraz artırılmış; Mixed realityi daha iyi anlayabilmek için gelin öncelikle hep birlikte sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçekliği inceleyelim.

Sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) Nedir ?

Gerçek dünyaya ait bir ortamın, bilgisayar aracılığıyla tasarlanan üç boyutlu bir modeli içinde, kişinin bu model ortamını giydiği özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı etkin olarak kontrol edebildiği sistemlerdir. Sizi kendi dünyanızdan çekip alarak, yeni dünyanın kapılarını açar. Günümüzde gelişen cihazlarla beraber daha konforlu ve kullanışlı hala gelen VR fiyatlarının da daha makul bir hale gelmesiyle sadece eğlence alanında değil; sağlık, inşaat, kültür-turizm ve eğitim gibi bir çok alanda da karşımıza çıkıyor.

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality, AR) Nedir ?

Gerçek dünyadan uzaklaşmadan bulunduğunuz fiziksel ortamı, bilgisayar aracılığıyla oluşturulan duyusal girdilerle canlı, dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan ve her geçen gün hayatımızın daha çok içinde yer almaya başlayan kavramdır. Sanal objeleri var olan ortama yerleştiren sistem VR’ın aksine size tamamen bir yapay sunmuyor. Cihazlarının kamerasıyla yaşayabileceğiniz bu deneyimde VR gibi bir çok alanda kullanılabiliyor.

Peki VR ve AR’ı daha iyi kavradığımıza göre gelelim karma gerçekliğin (MR)  ne olduğuna ?

Karma Gerçeklik (Mixed Reality, MR) Nedir ?

Gerçeklik teknolijinelerin en son kavramı olan karma gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin en iyi yanlarını bir araya getirmeyi hedefliyor. Kullacıların bulunduğu ortam ile kurulan yapay ortam arasında bir köprü oluşturan bu sistem ile kullanıcı oluşan yapay ortamda gezebiliyor  ve etkileşim kurabiliyor. Dış dünyaya erişimi mümkün kılan “holografik bilgi işlem” (holographic computing) ve VR benzeri bir yapı sunan Windows Karma Gerçeklik (Windows Mixed Reality)

Karma Gerçeklik Cihazları Nelerdir ?

Google Glass

Google Glass üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük seklindeki giyilebilir bir bilgisayardır. Komutlarınızı algılarak fotoğraf çek,video kaydet, mesaj gönder gibi komutlarınızı algılar.

Microsoft HoloLens

Dış dünya ile etkileşimi mümkün kılan Microsoft HoloLens, tamamen bir yere bağlı olmaksızın çalışan, şeffaf ilk holografik bilgisayardır. Kullanıcı gerçek ortamdan kopmadan sanal ortamıda beraberinde yaşar ve deneyimler.

Özetlemek gerekirse karma gerçeklik, sanal gerçekliğin ve arttırılmış gerçekliğin bazı özelliklerinin bir araya getirilerek oluşturulmuş hali. Sanal gerçeklik olarak başlayan ve her geçen gün evrilerek değişen ve gelişen bu teknolojinin önümüzdeki zaman içerisinden nasıl gelecek zamandan bahsetmişken; sizi adeta bir film oyuncusuna dönüştüren ve Leap Motion tarafından piyasaya sürülmesi beklenen Project North Star adındaki teknoloji daha şimdiden kendinden söz ettirmeye başladı. Merak ederseniz diye linki buraya bırakıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir