23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
karantina

Karantinada En Çok Aratılan Dijital Trendler

Hepimiz evlerimizdeyiz. Ya da diğer bir şekilde %90’ımız evimizdeyiz desek daha doğru. Uzunca bir süredir ne olduğunu bilemediğimiz, anlayamadığımız bu salgının etkilerini şimdi hepimiz hisseder hale geldik.

Bu salgın ya da durum için sadece biz değil tüm dünya hazırlıksız yakalandık. Çin’in Wuhan şehrinin balık pazarında başlayan hastalık hepimizin hayatlarına bir şekilde dokundu. Actor Tom Hanks, Iran Sağlık Bakan Yardımcısı, İngiltere Başbakanı… Peki teknolojimizin bu gelişmişliğinde ve globalleşmenin zirvesinde kendimizi salgından korurken Trendly verilerine göre evlerimizde en çok nelere ihtiyaç duyuyoruz (tabi ki tuvalet kağıdı, maske, bağışıklık güçlendirici, dezenfektan dışında) hangi dijital trendler yükselişe geçti birlikte bakalım.

Online Ticaret Evde Başlar

 

 

Görünen o ki Kanadalı altyapı sağlayıcısı Shopify, evinde zaman geçirirken hem E-ticarete adım atmak ya da var olan yapıları geliştirmek için hazırda fikirleri olan girişimcilere yardımcı oldu. Podia, online olarak kurs alıp verilebilen aynı zamanda bu hizmetlerin çeşitli pazarlama araçları ile entegre çalışabildiği ve pazarlamasının yapılabildiği bir platform. Elbette ellerimizi dezenfekte ettik ancak sıra çamaşırlara gelince ne yapacağımızı bilemedik. Çeşitli deterjanlar ve çamaşır suları kullanma ihtiyaçları arttı. Bunların sonucunda da %20,67 ‘lik bir artışla geçen aya göre çamaşır dezenfektan arama hacmimiz değişmiş gözüküyor.

 

Bir Adaya Düşsek Yanımıza Ne Alacağımızı Biliyoruz

 

 

Ellerimizi dezenfekte ettik fakat hava yolu ile de geçebilen bir hastalık olan Covid-19 için bulunduğumuz ortamı sterilize edecek, virüsleri temizleyecek bir araç olan Ozone Generator %22,43’lük bir artış sergiledi. Diğer bir deyişle artık ellerimizi nasıl sterilize edeceğimizi biliyoruz. Prepping ise kriz zamanlarına hazırlıklı olmak ile ilgili yapılması gerekenleri anlatan yazılar ve video içeriklerden oluşuyor. Hayatta kalmak için çantanızda neler olmalı?

Seni Yeneceğiz Covid-19

 

 

Yakın zamanlarda online okul eğitimlerinin başladığı, kişisel yoga, pilates ve spor için evlerde farklı metotların denendiği zamanlarda Online Kilise aramaları düşmüş olsa da yine de dikkat çekici. Corona hakkında artık daha fazla detay biliyoruz. Artık bu hastalığa sebep olan virüsün peşindeyiz! Elbette çocuğu olan, bir süredir okula gidemeyen çocukları evde tutmak kolay olmayacaktır. Onları oyalamanın yolları nelerdir, hangi gereçler evde çocukların faydasına olur ve kullanırken hem öğrenirler hem de anne ve babalara biraz olsa da dinlenme şansı verebilirler. Buradaki artışın daha çok çocuklu ailelerden geldiğini düşünmekte fayda var.

Tertemiz Eller

 

 

En çok aranan kelimelerden el dezenfektanı halen aramalarda öne çıkıyor. Ellerimizi yıkamayı unutmayalım ve bolca el dezenfektanı kullanalım. Maskelerdeki kafa karışıklıklarımız yavaş yavaş son buluyor gibi gözüküyor. Aramalarda geçen aya göre azalışta. Son olarak da evde bu kadar zaman geçirmeyen bizler için bakkala giderken ne giyeceğiz düşüncesi bizi aramalara yönlendirmiş gözüküyor.

Online Miras Aramaları Arttı

 

 

Hepimiz evlerimizdeyiz. Tatsız bir şekilde dünyadaki herkes bu virüsten kurtulmanın yollarını arıyor. Peki sayısı 1,5M ‘u geçen enfekte olmuş hasta kişilerden biri olsaydınız, ailenize yardım edebilmek için ne yapardınız? İşte Make a will için ‘miras’ diyebiliriz. Bunu tabi ki dışarı çıkamıyorken, hepimiz evlerimizdeyken yapabilmek için online olarak nasıl yapılabileceğini araştırmak hepimizin hakkı. Geçen aya göre %19,97 lik artışla ‘online miras’ listemizde. Microsoft’un şirketi olan Skype’ın aramalarında ciddi bir düşüş gözüküyor. Belki yoğunluk belki de alternatif arayışları buna neden olmuş olabilir. Son olarak da listemize %2,67 ‘lik artış ile giren ‘meyan kökü’ gözüküyor. Daha çok mide ve bağırsak problemlerinde kullanılan bu bitkinin aramalarda artış sağlaması, evlerde bu hastalığı yenmek için verdiğimiz mücadeleyi gözler önüne sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir