Kalbe Dokunan 10 Kasım Reklam Filmleri

ds-damat

Özel gün reklamları günümüz pazarlama iletişimi trendleri arasında hemen hemen her firma için vazgeçilmezlerden biri.

Daha anlamlı, daha güzel bir kurgu içeren, daha derin, daha yaratıcı videoyu yapan firma daha çok alkışı kapan firma oluyor. Hadi gelin bu 10 Kasım’da hangi kurum ne yapmış bazı seçtiklerime birlikte bakalım. Ben en beğendiklerimi sizin için derledim.

KOÇ HOLDİNG

Tabiiki efsane filmlerin yaratıcılarından. Henüz daha Koç grubunun yaptığı etkileyici olmayan ve bizi iliklerimize kadar titretmeyen bir video görmedim ben. Bu yıl da Yürüyen Köşk’ü tema edinmiş. Atatürk’ün Yalova’daki köşkün manzarasını kapatan çınar ağacını kesmek yerine koskoca köşkü yana kaydırma emri vermesinin öyküsünü arka planda hoş bir müzik ve tatlı mı tatlı bir çalışan amca ile bizlere anımsatmış. Var ol Koç holding, pek tabii çalıştığı ajansı da tebrik etmek lazım.

GARANTİ BANKASI

Garanti Bankası’nı ayakta alkışlamak istiyorum. Ne anlattıkları durumu biliyordum, ne de bu dilmi izleyene kadar bu senenin en iyi filmi olmuş diyeceğimi. Ama gerçekten fikrinize ve kurgunuza sağlık, gözümden yaşlar gelerek izledim. “Atam şimdi rahat uyur değil mi?” sloganıyla çıkan bu video Düzce’de bir küçük çocuğun Anitkabir’e Düzce toprağı götürüşünün perde arkasında çok daha derin bir yere dokunuyor. Yüreklerinize sağlık! Bu memleketin her karış toprağında senin emeğin var Atam!

İŞ BANKASI

Çok yakın bir arkadaşım çalıştığı için kurumsal iletişim çalışmalarını hep yakından takip etme şansı bulduğum Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski ve Atatürk tarafından kurulmuş özel bankası İş Bankası da marka iletişimi çalışmalarını takdir ettiğim kurumlardan biri. İtiraf ediyorum, bu senenin bence en iyi ikinci filmini de onlar yapmışlar. Ya da en azından beni küçücük bir düşünceden yola çıkarak tüm hayatı kapsayan kurgusu çok etkiledi. Hayatı, insanı, ölümü ve hiç ölmeden var olmayı bunca nezaketle ve kısa anlatmak, gerçekten başarılı olmuş. Ayrıca seslendirmeyi kimin yaptığını merak ettim.

SABANCI HOLDİNG

“Seni çalışarak anıyoruz.” Sloganıyla sosyal medyada yer bulan Sabancı Holding videosu da kısa ama öz anlatmış herşeyi. Çalışmayı, üretmeyi, yas tutmak yerine onun bıraktıklarını büyütmeyi birkaç cümle ve şahane bir müzik ile kalplere geçirmiş. Yüreklerine sağlık, her zamanki gibi.

KİĞILI

Yine efsane videolardan biri. Konseptiyle bu kadar uyumlu diyebileceğim nadir videolardan olmuş. Tebrikler Kiğılı! “Bize Yakışan Duruş” sloganıyla “O da bizden biri, ama bambaşka” mesajını bunca incelikle ve bunca kapsayıcı biçimde vermek gerçekten başarılı olmuş. Hadi siz de hayata Kiğılı’nın gözünden ama küçük bir çocuğun duruşundan bakın…

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

Bu yıl karşıma çıkıp tüylerimi diken diken eden en güzel videolardan biri de Yaşar Üniversitesi tarafından yapılmış. Basit, sade, günlük hayatın tam da içinde olan karelerle, ve “Sana çıkıyor bildiğimiz bütün yollar” sloganıyla, Atatürk’ün izinde olan gençliğin böylesi güzel aktarılması beni çok duygulandırdı. Böyle bir videonun içinde yaşamaktan gurur duyduğum şehrimden, İzmir’den çıkması da ayrıca gurur verici. Şarkıyla öyle güzel bütünleşmişki mesaj, alkışlamak lazım.

CHP GENÇLİK KOLLARI

“Onu yasla değil umutla analım” sloganının en çok aklımda kaldığı kısmı olan bu video gerçekten günümüz gençlerinin en büyük sıkıntısı olan sorunlara, ülkeden umudu kalmayan gençlere ama gerçekte ve esasen bu ülkenin umudu olması gereken insanlara, bizlere atıf yapmış. CHP Gençlik kollarını bu çalışma için tebrik etmek lazım gerçekten. Bugün akın akın bu ülkede yaşadıkları işsizlik, gelecek kaygısı gibi sorunlar nedeniyle yurtdışına kaçmaya çalışan gençlerin durumuna atıf yapan bu video, bir taksici ile genç bir kız arasında kurgulanmış. İzlerken bir Y kuşağı olarak gözlerim doldu, eminim sizlerin de öyle olacak. İzlemeden geçmeyin derim.

SAMPA

Firmayı google sayesinde keşfetmiş olsam da, bu senenin bence izlenmeye değer filmlerinden biri de SAMPA’dan gelmiş. Üretmeyi, çalışmayı, ulusal ve bireysel değerleri ve bu değerlere sahip çıkmayı, var etmeyi ve sürdürmeyi kendi kimliği ile birleştirmek ve böyle bir üretim teması ortaya koymak bence takdire şayan. Sonunda ortaya çıkan Atatürk ise tüyleri diken diken ediyor… Yapanların emeğine sağlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir