Jack Ma Aşkın IQ’su Üzerine ve Davos Konuşmasında Dikkat Çeken Sözleri

damattween

Jack Ma Davos Konuşması

Alibaba’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, Davos’ta dünyanın bakış açısı ve rehberliği akışı ile karşı karşıya olan kilit zorluklardan bazılarını açıkça ve uzun bir süre konuştu. Biz de sizler için çarpıcı notlardan başlıklar derledik.

 

Teknolojinin Etkisi

Çok şanslıyız çünkü dünya teknoloji sayesinde büyük bir dönüşüme uğramaktadır. Bu yeni teknoloji çok sayıda başarılı insanı ortaya çıkartacak, ilginç kariyer ortaya çıkartacak  fakat her yeni teknoloji, sosyal problemler yaratacaktır. Bunun üzerine Jack Ma, “Birlikte hizalanmıyorsak, insanlar birbirleriyle kavga edecekler, çünkü her teknoloji devrimi dünyayı dengesiz kılıyor.” Diyerek bireysellik yerine topyekûn olarak teknolojiden faydalanmak gerektiğini barışçıl sözleriyle vurgulamaktadır.


Başarının Anahtarı

“Başarı elde etmek için bir kişinin yüksek EQ’ye ihtiyacı olacaktır; çabucak kaybetmek istemiyorsanız, yüksek bir IQ’ya ihtiyacınız olacak ve saygı duyulmak istiyorsanız, yüksek LQ’ya, yani sevginin IQ’una ihtiyacınız olacaktır.”


İş Dünyasındaki Kadınlar

Katılımcılara yönelttiği sözünde şirketin başarılı olmasının ve özenle çalışmaların yürütülmesinin altındaki anahtar kuralın kadınlar ile çalışmak olduğunu vurguladı. Alibaba’da üst düzey yöneticilerin %37’sini kadınların oluşturduğunu ve başarılı olmalarının ana etmeninin çok sayıda kadın meslektaşla çalışmak olduğunu sözlerine ekledi.
‘’ Şirketinizin bilgelikle özenle çalışmasını istiyorsanız, o zaman kadınlar en iyisidir.’’


Küreselleşmenin Geleceği

Küreselleşmenin bir çığ gibi büyümeye devam ettiği ve durdurulamayacağını savunan Jack Ma, küreselleşme ve ticaret durursa dünyanın duracağını dile getirdi. Ticaret savaşın değil, savaşı çözmenin yoludur diyerek yanlış bilinen algının da önüne geçmiş oldu. Küresel ticaret, basit ve modernize edilerek herkesin aynı fırsata sahip olması için kapsayıcı olması gerektiğini savunan Ma, gelecek neslin küreselleşmede kapsayıcı olması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Yapay Zeka ve Etkisi

“Yapay zeka, büyük veriler insana yönelik bir tehdit, bence AI insanoğlunu desteklemeli ve teknoloji insanları her zaman özendiren, insanları etkisiz hale getirmeyecek bir şey yapmalıdır. ”

Bilgisayar her zaman bizlerden daha akıllı olacak; asla unutamıyorlar ve asla kızmıyorlar. Ama bilgisayarlar asla bilge bir birey olamayacak. AI ve robotlar birçok işi öldürecek, çünkü gelecekte makineler tarafından yapılacak hizmet endüstrileri umut veriyor ancak işin benzersiz bir şekilde yapılması gerekiyor ve bunun olabileceği pek savunulmuyor.

Başarısızlıktan Öğrenilenler

Hatalarınızdan ders çıkarmayı bilin ne kadar akıllı olursanız olun, hatalardan öğrenilecek çok şey var ve hatalarımızı başkalarıyla paylaşmalıyız. Jack Ma, bununla ilgili şu sözleri söyledi;

“Düşüncem şu ki, başarılı olmak, diğer insanların hatalarından ders almak isterseniz, başarı hikayelerini öğrenmelisiniz .. Yazmak istediğim kitap” Alibaba: 1.001 Hatalar “dır.


Ekip Çalışmasının Değeri

“Birçok şeyi bilmenize gerek yok, ancak sizden daha akıllı olanları bulmanız lazım, işim akıllı insanların birlikte çalıştıklarından emin olmaktır.” “Şirketinizi tanıtmanın en iyi yolu, ürününüz veya hizmetleriniz veya çalışanlarınızdır.” Sözleriyle Alibaba’nın nasıl başarı sırrından büyük tüyolar aldık diyebiliriz.

 

Eğitim Zorluğu

Günümüz teknolojisi akıl almaz hızla ilerlerken eğitim düzeyi aynı seyirde devam ediyor. Bu durumdan ve gelecekten kaygılı olan Jack Ma’nın sözlerinden aslında çok derin anlamlar yakalayabiliriz.

“Öğretmen her zaman öğrenmeli, bir öğretmenin her zaman paylaşması gerekir. Eğitim şimdi büyük bir sorun çünkü otuz yıl sonra öğretme ve öğrenme şeklimizi değiştirmezsek başımız dertte olacak. “Çocuklarımıza daha akıllı makinelerle yarışmalarını öğretemiyoruz, çocuklarımıza benzersiz bir şey öğretmek zorundayız, böylece 30 yıl sonra çocuklar bir şans yakalayacak.”

 

Teknoloji Devlerinin Sorumlulukları

Teknoloji devleri son yıllarda sürdürülebilirlikten bahsederken Jack Ma da bu detayı vurgulamayı ihmal etmedi. “Google, Facebook, Amazon ve AliBaba – Bu yüzyılın en şanslı şirketleriyiz, ancak iyi bir kalp kullanmak ve iyi şeyler yapmak zorundayız. Yaptığınız her şeyin gelecek için olduğundan emin olun.’’

Eğitim, teknoloji, sürdürülebilirlik, yapay zeka ve daha birçoğu üzerinde duran Jack Ma, hem bugünden hem gelecekten beklentilerini ve ‘’nasıl olmaları gerektiğini’’ vurgularken aslında bizlere başarılı olmanın dolu dizgin sırlarını anlattı.

Satır aralarında o sırlara ulaşmanız dileğiyle ..

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir