E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İstasyon Pazarlaması mı Pazarlama İstasyonu mu?

Aslında herşey geçen gün saat 10.00’da evde ekmek kalmadığını farketmemle başladı. Önemli değildi çünkü nasıl olsa 24 saat açık bir Migros vardı 2 sokak aşağıdaki Petrol Ofisi’nde. Hazır inmişken de yarın sabah zaman kaybetmemek için bir de benzin alırım dedim. Bir de dönerken para çektim ATM’den, değmeyin keyfime bütün işlerimi aynı yerde yapınca (temsili ben). Eskiden akaryakıt istasyonu denince akla 2-3 pompa bir de sundurma gelirken aklımıza şimdilerde hangisinde ATM, market, cafe vardı diye düşünür olduk. Eskiden akaryakıt istasyonlarında (bundan böyle İstasyon diye anılacaktır) benzimi alıp gideyim derken insanlar, şimdilerde günlük ve anlık ihtiyaçlarını da buradan giderir oldu. Zaman geçtikçe satış kanalları şekil değiştirirken artan rekabetle beraber farklılaşma ve hizmet çeşitliliği de tam gaz yoluna devam ediyordu.

Peki Aslı’cım bunları neden anlattın bize derseniz yeni trend akaryakıt istasyonlarındaki yenileşmeyi ve modernizasyon çabasını hepimiz farketmişizdir. OPET’in yıllar önce en çok tercih edilen İstasyon olmasını sağlayan temiz tuvalet ve güler yüzlü personel hizmetini sunmasından tutunda şimdiler de take away sandviçleri lezzetli kahvelerle sunan SHELL istasyonlarının sayısı arttı. Hatta artık evinizin alışverişini yapabileceğiniz ürünleri de içeren rafları da bulmak mümkündü (buradaki fiyatların genel olarak daha pahalı olduğunu hatırlatmak isterim.)

İstasyonlarda wi-fi olması, cafe ortamı sunması, 7/24 açık olması sayesinde alışveriş yapabilmemiz, hizmet ve temizlik kalitesinin artması, daha kolay ödeme seçenekleri ve kasada bekleyişlerin azaltılması, mümkünse pompaların kenarında arabada bekleyen aile fertleri için satışı tetikleyecek aktivitelerin yapılması, dizel benzin satıyoruz ama yine de çevreye şunlarla katkı sağlıyoruz mesajı verilmesi gibi yapılması gereken ve hizmetleri çeşitlendirip, farklılaştırarak tercih sebebi olmanız ise işin pazarlamasında.. Sözün özü yapılacak çok şey var bu istasyonlarda…

Devamı sonraki yazılarımda…Takipte Kalın, sevgiler!

1 yorum
  1. Benzinlitre uygulaması bahsettiğiniz herşeyi yapmış. Yazıyı okurken buna benzer bir uygulama daha mı var diye düşündüm. 35 adet tesis özelliği ile aynı dediğiniz gibi wifi, atm vs hepsini listeleyebiliyorsunuz paylaşmak istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir