cloud

İşletmeler Bulut Ortamına Geçiş Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

ds-damat

Mevcut pandeminin artan bir hızla değişiklikleri beraberinde getirmesi ile birlikte, işletmeler hızlı kararlar almak zorunda kaldı ve bu da birçok işletme için buluta geçiş ihtiyacını hızlandırdı. 

Buluta geçiş pandemi ile birlikte ne kadar hızlanmış olsa da, işletmenizin BT iş yüklerini buluta geçirmek çok stratejik bir karardır ve işi yürütme şeklinizi anında değiştirir.

Buluta geçiş, karmaşık bir süreç olduğundan, geçişten önce aşağıdaki gibi birçok sorunun cevaplanması gerekir:

  • Hangi bulut hizmeti sağlayıcıları ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılar?
  • Buluta geçiş ve operasyon maliyetini nasıl hesaplarsınız?
  • Taşıma sırasında ve sonrasında hizmet sürekliliği nasıl sağlanır?
  • Ne tür güvenlik önlemleri alınmalı ve nasıl hazırlanılmalıdır?

Tüm bu soruların dışında işletmelerin buluta geçişi planlarken düşünmesi gereken birkaç önemli nokta daha vardır, bu noktalardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Altyapı değerlendirmesi

İşletmeniz buluta geçişten önce hazır olup olmadığını değerlendirmelidir. Bu, bulut geçiş planının ana hatlarını belirlemek, çalışanları bulut ortamını çalıştırma konusunda eğitmek, uygulama ve süreçlerin bulutla uyumlu olmasını sağlamak ve doğru güvenlik protokollerine sahip olmak gibi birkaç hazırlık gerektirir.

2. Bulut iş yükü analizi

İş yüklerini buluta taşırken bazı iş yüklerinin taşınması uygun olmayabilir. Bu yüzden geçiş yapmadan önce, işletim sisteminin ve veri tabanının güncel sürümlerinden emin olmanız gerekir. Aşamalı olarak kullanımdan kaldırılan veya süresi dolmak üzere olan sistemler bulut hizmeti sağlayıcıları tarafından desteklenmeyecektir.

3. Bulut ortamının seçilmesi

Sorunsuz bir bulut geçiş sağlamanın ilk adımlarından biri, kendinize genel, özel veya hibrit bir bulut ortamına ihtiyacınız olup olmadığını sormaktır.

Genel bulut çözümleri, internet üzerinden üçüncü taraf bir satıcı tarafından yönetilir ve sunulur. Bu platformlar, işlem gücü, depolama kapasitesi ve kullanıcı hesabı ayarlarında herhangi bir zamanda değişiklik yapılmasına izin vererek, gerektiğinde ölçeklenebilirlik sağladığı için küçük ve orta ölçekli işletmeler için idealdir.

Özel bir bulut platformunda ise, dahili BT ekibiniz veya üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından yönetilen özel bir altyapıya sahip olursunuz. Bu, verilerin nasıl yönetildiği ve güvence altına alındığı konusunda size çok daha fazla kontrol sağlar. Ancak özel bir bulut ortamında kendi sunucularınızı satın almanız ve bunların bakımını yapmanız gerekir. Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa, özel bulut ortamları işletmeniz için ideal olmayabilir.

Hibrit ortamlarla her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz. Örneğin, görev açısından kritik uygulamalar ve veriler özel bulutta depolanabilirken, grafik yoğun uygulamalar gibi ağır iş yükleri genel bulutta çalıştırılabilir.

Doğru bulut platformunun (genel, özel veya hibrit) seçilmesi ne kadar önemliyse, aynı şekilde doğru bulut servis sağlayıcısının da seçilmesi aynı derecede önemlidir. Profesyonel bir bulut ekibiyle Bulutistan, diğer bulut servis sağlayıcıların yanı sıra esneklik, ölçeklenebilirlik, veri yedekliliği, gelişmiş kullanılabilirlik ve maliyet verimliliği gibi avantajlar da sağlayarak doğru bulut altyapısına kesintisiz olarak geçmenize olanak tanır.

4. Bulut güvenlik standartlarının belirlenmesi

Verilerinizi taşımanın ve bulutta depolamanın güvenli ve emniyetli olması gerekir. Veriler bir sistemden diğerine aktarılırken, bunların uygun şekilde güvenliğinin sağlandığından emin olmanız gerekir. Bu yüzden işletmeler, iyi tanımlanmış güvenlik politikalarının uygulanması için hizmet sağlayıcılarla koordineli olmalıdır.

Geçiş yaptığınız bulut ortamından bağımsız olarak, kullanıcı hesaplarının ve hassas dosyaların yine de korumaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle aşağıdaki gibi güvenlik önlemleri alabileceğinizden emin olun:

İzinsiz giriş önleme sistemleri: Anormal ağ davranışını tespit etmek ve engellemek için güvenlik duvarlarınızla birlikte çalışır.

Erişim ayrıcalıkları: Yetkisiz kullanıcıların ve cihazların bulut uygulamalarına, hesaplarına ve dosyalarına erişmesini önlemek içindir.

Şifreleme: Yanlış ellere geçse bile dosyalarınızın içeriğini korur.

5. Veri yedekleme ve kurtarma planları oluşturma

Bulut sağlayıcınızla görüşerek kritik görev dosyaları ve uygulamaların kurtarılma süresini tartışmanız da önemlidir.

Örneğin, işletmeniz satış ve müşteri hizmetlerine odaklanıyorsa, bulut sağlayıcınız müşteri ilişkileri yönetimi yazılımınızın kurtarılmasına öncelik vermelidir.

Kurtarma süresinin yanı sıra, yedeklemelerinizin de her zaman güncel olduğundan emin olmak için bulut sağlayıcınıza verilerinizi sık sık ve otomatik olarak kopyalamasını söyleyin.

6. Uygulama mimarisini değerlendirme

Buluta geçiş yapmayı planlıyorsanız, yazılım uygulamalarınızın bulut uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin, bazı muhasebe yazılımlarının eski sürümleri bulut için tasarlanmamıştır, bu da daha yeni bir modele geçmeniz veya uygulamayı yeniden yapılandırmanız gerektiği anlamına gelir.

İlkini seçerseniz, tüm verilerinizi yedeklemeli ve yeni veri tabanına taşımalısınız. Ancak ikincisini seçerseniz, sağlayıcınızın; site dışı depolamaya doğrudan erişim, merkezi veri tabanları ve diğer bulut yazılımlarıyla uyumluluk gibi yerel bulut özelliklerini kullanabilmesi için uygulamayı değiştirmesi gerekir.

Eski yazılımları bulut için özelleştirmenin daha pahalı olduğunu unutmayın, bu nedenle daha ileri gitmeden önce her iki seçeneğin maliyet avantajlarını dikkatlice değerlendirin.

7. Ağınızı hazırlama

Bulutta verimli çalışmak için hızlı ve istikrarlı bir ağ bağlantısına sahip olmak hayati önem taşır. Genellikle ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğuna dair kesin bir kural yoktur, fakat kullanıcı başına en az 300 Kbps sağlamanız gerekir. Minimum 10 Mbps internet devre hızı önerilir.

8. Kademeli şekilde ilerleme

İşletme çapında bir bulut geçişi göz korkutucu görünüyorsa, daha küçükten başlamak ve ölçeği büyütmek iyi bir fikirdir. Bu aşamada, çalışanların yeni platforma nasıl uyum sağladığını izlemeli ve kullanıcı geri bildirimi almalısınız. Kullanıcılar yazılıma aşina olduktan sonra, daha fazla özellik ve uygulama ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki listedekiler, buluta geçiş yapmadan önce dikkate almanız gereken önemli şeylerden sadece birkaçıdır. Başarılı bir cloud ortamına geçiş için bir işletmenin ayrıntılı bir bulut geçiş stratejisine ve kesin iş hedeflerine sahip olması gerekir. Aşamalı bir şekilde uygulandığında bulut geçişi, işletmenin mevcut müşterileri üzerindeki etkiyi en aza indirir.

Buluta geçerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey olabilir, ancak Bulutistan gibi uzman bir yönetilen hizmet sağlayıcıyla ortaklık yapmak süreci basitleştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir