E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İnternet Girişimleri için Pazarlamaya Giriş

Bugün Dünya’nın en heyecanlı gelişmelerinin yaşandığı alanlardan biri; İnternet Girişimleri. Her geçen gün yeni bir hikaye ile karşılaşıyoruz. Başarılı veya başarısız olsa bile bu hikayeler hepimizi heyecanlandırıyor. Peki biz dışarıdan hikayeleri okurken aslında gerçek dünyada işler nasıl yürüyor? Bunun üzerine biraz düşünmemiz gerekiyor. Bugün internet girişim dünyasında başarılı olmak için neler yapmamız lazım? İnternet girişimleri için pazarlamaya nasıl yaklaşmamız gerekiyor? Bu konuya odaklanmalıyız. 

Bugün internet girişimlerinin pazarlama üzerine düşünürken, konuya biraz temelden yaklaşmaları gerekiyor. Geleneksel pazarlamadaki 4P ya da 4C artık bugünün internet dünyasında kendine yer bulamıyor. Hem müşteri ve müşterinin bizimle olan iletişiminin değişmesi hem de ürün olarak müşteriye sunduğumuz şeyin, geleneksel dünyadaki üründen çok farklı olması bizi yeni bir model arayışına itiyor. Burada çözüm dünyanın en başarılı internet yatırım şirketlerinden biri olan 500Startups’ın kurucusu Dave McClure’den geliyor: AARRR

Dave McClure, AARRR ile bize neden bahsediyor? Buna biraz yakından bakalım. Dave McClure’a göre, bir internet girişiminde kullanıcının hayat döngüsü 5 temel aşamadan oluşuyor.

  1. Acquisition: Potansiyel kullanıcılarımıza nereden ulaşacağız?
  2. Activation: Ziyaretçilerimizi nasıl kullanıcımız haline getireceğiz?
  3. Retention: Bir kere kazandığımız kullanıcının tekrar tekrar bizi ziyaret etmesini nasıl sağlayacağız?
  4. Referral: Kullanıcılarımızın bize yeni kullanıcılar getirmesini nasıl sağlayacağız?
  5. Revenue: Kullanıcılarımızdan nasıl gelir elde edeceğiz?

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Lean Marketing’te bulunan Growth Hacking 001: AARRR yazısını buradan okumanızı tavsiye ederim.

Peki bu sorulara yaklaşırken nasıl düşünmemiz gerekiyor? Öncelikle kullanıcılarımızı ve onların potansiyel davranışlarını net olarak anlamamız gerekiyor. Kullanıcılarımızı ve potansiyel davranışlarını anladıktan sonra teknoloji ve dijital dünyanın bize sağladığı imkanlarla bu dünyayı işimiz etrafında nasıl birleştireceğimizi düşünmeliyiz.

Dünyadan bu konuda örnekler neler? PayPal’dan Dropbox’a kadar dünyanın başarılı internet girişimlerine baktığımızda bu yaklaşım açısıyla, çeşitli çeşitli sorunlarına çözüm bulduklarını görüyoruz. Dünyaca ünlü bu girişimlerin nasıl büyüdükleri ile ilgili olarak aşağıdaki sunumu inceleyebilirsiniz.

İnternet girişimleri bugünün iş dünyasının en heyecanlı dünyası. Hepimizin iştahını kabartıyor. Fakat bu dünyada sonuç elde etmek için bazı şeyleri temelden sorgulamamız, takip etmemiz gerekiyor. İlk olarak sorgulamamız gereken konu ise pazarlama. Bugün internet girişimleri pazarlamaya daha farklı çözümlemek zorunda. Yeni dünyanın pazarlamacıları hem pazarlamanın bu yeni yüzüne hem de teknolojiyle dijital dünyanın teknik imkanlarına hakim olmak zorundadır. İşte tam bu noktada “Growth Hacking” kavramı karşımıza çıkıyor.

Growth Hacking, internet girişimlerinin büyüme sürecindeki problemlerinin belirlenmesi ve bu problemlere karşı inovatif çözümlerin geliştirilmesidir. Growth Hacking konusunda sevgili Muhammed Tüfekyapan bir kitap yayınladı. Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir