E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Instagram Reels Nedir

Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Popüler sosyal medya araçlarından biri olan Instagram, uzun süre önce Snapchat uygulamasının bilinen bir özelliği olan ‘story’ özelliğini kullanıcılarına sunmuştu. Şimdilerde ise trend olan ve adını sıkça duyduğumuz TikTok uygulamasına ait benzer bir özelliği kullanıcılarıyla buluşturdu. Bu benzer özelliğin adı Reels oldu.

Birçoğumuzun Instagram ana sayfasında dolaşırken rastladığımız bu özellikle 30 saniyelik kısa videolar çekip düzenleyerek takipçilerle paylaşabiliyoruz. TikTok benzeri deneyimler sunan bu özellik ile kullanıcılar çektikleri videoya çeşitli efektler, ses ve müzik ekleyerek videolarını eğlenceli hale getirebiliyor.

Reels özelliğini kullanmak isteyenler ise; Instagram mobil uygulaması üzerinden fotoğraf çekme sekmesine tıklayarak, açılan pencerenin “canlı, hikaye, reels” seçenekleri arasından reels’i seçip başla butonuna basarak bu özellikte video çekmeye başlayabilirler. Kullanıcı kaydı bitirdiğinde ise film rulosundan küçük resim ekleyebilir veya videosundan alındığı varsayılan küçük resmi düzenleyebilir. TikTok’a benzer şekilde, bir kullanıcı istediği hızda kaydı başlatabilir ve durdurabilir.

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reels’in son güncellemesi ise şu şekilde:

  • Sesi Kaydet: Bu özellik, kullanıcılara sesleri uygulama içi kaydetme kapasitesi sağlar ve bunları daha sonra kendi Reels kliplerinde kullanabilirler.
  • Sesli Sayfaları Paylaşın: Kullanıcılar, DM aracılığıyla belirli bir sesi kullanan Reels koleksiyonlarını paylaşabilecekler.
  • Ses Tarayıcı: Kullanıcılar, sesleri, müziği ve bunları kullanan Reels kliplerini arayabilecekler.

Ağustos ayından itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanan bu özelliğin en önemli iki güncellemesi ise; video süresinin 15 saniyeden 30 saniyeye yükselmesi ve düzenleme seçeneklerinin geliştirilmesi. Bu yeni güncellemelerle birlikte TikTok uygulamasıyla oldukça benzerlik gösteren Reels özelliğini birçok kullanıcı severek kullanmaya başladı bile.

Reels ve TikTok Arasında Farklar Nelerdir?

Tabii ki Instagram Reels ve TikTok arasında önemli farklılıklar da bulunuyor. İkisi arasındaki en belirgin fark, TikTok’un limitinin 1 dakika iken, Reels’in limitinin 30 saniye ile sınırlı olması. İkinci fark ise müzikti. Reels’te izin verilecek müzik ve ses türü kısıtlıydı fakat yapılan son güncellemeyle aralarındaki bir fark daha azalmış oldu.

Reels Alışveriş

Öte yandan TikTok’un yasaklanmasıyla birlikte bu boşluğu bir şekilde doldurmak isteyen ABD, Instagram aracılığıyla Reels sayesinde boşluğu kapatmak adına hızlı ve başarılı bir adım atmış gibi görünüyor. Bu düşünceyi destekler nitelikte bir özellikle karşımıza çıkıyor Reels çünkü. Instagram, Reels aracılığyla alışverişi test etmeye başlayacağını açıkladı. Bu özelliğin entegrasyonu sayesinde TikTok karşısında öne geçmesine bile yardımcı olabilir. Tabii TikTok’un da buna benzer uygulamaları mevcut fakat Reels bünyesinde bulunduğu Instagram sayesinde öne geçebilir gibi duruyor.

Reels’in bu özellik ise kullanıcıların, ürünleri çektikleri kliplerde etiketlemelerine olanak tanıyan bir Reels alışveriş entegrasyonu sayesinde gerçekleşiyor.

Bu özellik sonrası doğal olarak hepimizde TikTok’un kullanım oranı veya indirme oranı hakkında değişimlerin mevcut olup olmadığı gelmiştir eminim. Aşağıdaki tabloda eylül ayı uygulama indirme sıralamaları verilmiştir.

Tiktok İndirme Rakamları

Bu verilere göre TikTok hala lider. Tabii bu kullanımı hakkında bize net bir bilgi vermiyor fakat ilerleyen günlerde Instagram Reels ile bir rekabet yaşayacakları kaçınılmaz gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir