E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Instagram Pazarlama Anketi Yayınlandı!

Social Media Today’s ile Semrush’ın ortak çalıştığı; Nisan 2019’da toplam 854 katılımcı ile gerçekleştirildiği “Instagram Pazarlama Anketi” bugün rapor olarak kamuoyuna sunulmuştur. Ankete katılanların% 50’si B2C organizasyonu için çalışıyor,% 36’sı bir B2B şirketi tarafından çalışıyordu ve geri kalanı şirket türü olarak “Diğer” olarak seçildi.

Instagram Pazarlaması’nın Mevcut Durumu

Instagram’ın alaka düzeyini anlamak için öncelikle markaların nasıl olduğunu anlamak gerekmektedir. Bunun için Instagram’ın hangi unsurlarının sonuç verdiğini test etmek için ilk soru 

1. Şu anda Instagram’ı pazarlama amacı ile kullanıyor musunuz?

Katılımcıların %90’ından fazlası Instagram Pazarlaması’ndan faydalanmaktadır.

2. Instagram Pazarlama Anketi verilerine göre Instagram’ı pazarlama amacıyla kullanırken en çok hangi özelliklerini kullanıyorsunuz?

Ankete katılanların %80’inden fazlası Hikayeler özelliğini kullanmaktadır. Instagram Hikayeler (stories) şu anda günlük 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Bu da pazarlama sosyal stratejilerde olmazsa olmaz platform haline getiriyor.

Ankete katılanların %16,5’i IGTV kullanmaktadır. Bununla birlikte bir kaç marka Instagram Live kullanmaktadır. Facebook’ta canlı videolar, canlı olmayan video yayınlarından 3 kat daha fazla ilgi görmektedir.

3. Instagram Pazarlama Anketi sonuçlarına göre işiniz için en iyi sonuçları veren içerik türü hangisidir?

Bir marka daha çok sabit resim görseli kullanabilir fakat Instagram Stories oldukça popülerdir. Hikayeler her ne kadar geçici olsa bile, “Öne Çıkar” çubuğunda saklanarak, raf ömrünü uzatır ve sabit resimlere daha vurgu yapılabilir.

Instagram’da Gelecekteki Pazarlama Fırsatları

Bu süreçte, bir diğer önemli unsur gelecekteki fırsatla ve pazarlamacıların Instagram’daki sosyal medya stratejileridir. 

4. Instagram pazarlama çalışmalarınız için ne kadar önemli?

Katılımcıların çoğu önemli bir değer ortaya koyarak %65 “son derece değerli veya çok değerli” olduğunu ve geniş planlamar için değerini ortaya koymaktadır. 

5. Instagram Pazarlama Anketi sonuçlarına göre gelecekte işiniz için ne kadar önemli bir platform olacak?

Ankete katılanların %72’si “çok önemli olacağını” belirtti. Gelecekte Instagram, kilit bir pazarlama kanalı olması ihtimalinin nedenleri, yükselen kullanım istatistikleri ve platform ekleri (alışveriş etiketleri ve platform içi alışverişler (shopping tags, onplatform shopping))

6. Hangi Instagram aracının, işletmeniz için daha fazla potansiyele sahip olduğunu düşünüyorsunuz?

Hikayeler, pazarlamacıların potansiyel gördüğü alanlardan bir tanesidir. Katılımcıların %77’si Hikayeleri gelecekte daha fazla kullanmayı planladıklarını belirtmiştir. 

Instagram Analytics

7. Stratejik planlamaların için Instagram’ın yerel analitik verilerini faydalı buluyor musun?

İşletmenizin varlığını üst düzeye çıkarmak için analitik (analiz) verileri son derece önemlidir. Katılımcıların %44’ü “biraz” yararlı bulduklarını iletmiştir. Instagram analiz seçeneklerinde, yaş, cinsiyet, konum ve takipçilerin aktif olduğu verileri sunmaktadır. Bu rapordan anlaşılıyor ki, işletmeler daha fazla veriye ihtiyaç duymaktadırlar.

“Instagram analitik araçları hakkında neler geliştirilebilir? ” diye sorulduğunda ise, masaüstü işlevsellik eksikliği, daha fazla hashtag görüşüne ihtiyaç duyulması gibi konulara vurgu yapılmıştır.

Instagram Etkin

Şüphesiz Instagram dijital pazarlama için fazlasıyla potansiyele sahip bir platformdur. Bu raporda, çoğu pazarlamacı Instagram’ın varlığını artırmayı planlamaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir