E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Instagram Beğeni Güncellenmesi ve Özgürlük

Instagram beğeni kaygısıyla sürekli paylaşım yarışı içerisinde olan kullanıcılarını bu dertten kurtaracak bir adım atıyor. Artık beğeniler gizleniyor. Bu durum için Instagram kendi sonunu getiriyor diyenler de var özgürleşiyor diyenlerde…

Kimi 300 beğeni ile mutlu oluyor, kimi ise fotoğrafı beğenilmediği takdirde fotoğrafı kaldırıyor. Instagram’da beğenilmek artık mutluluğun ölçütü haline geldi. İşte tam bu soruna dur demek için Instagram düğmeye bastı. Ve beğeni sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Instagram, yeni güncelleme ile birlikte beğeni sayısını göstermeyeceğini açıkladığı bildiride “Biz arkadaşlarınızın paylaştığınız fotoğraf ve videolara odaklanmasını istiyoruz, kaç beğeni aldıklarına değil.” denildi.

Uygulama şu an da bazı ülkelerde deneme sürecinde. Uygulamaya girenler artık fotoğraf altında rakamları yani beğeni sayılarını değil, isim ve diğerleri şeklinde yazıyı görecekler.
Uygulama ilk olarak Kanada’da başladı ve Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya, Japonya ve Brezilya gibi ülkelerde de denenecek.
Çoğu Instagram kullanıcısı, beğeni almayacağını düşündüğü için daha az gönderi paylaşıyor ya da gönderileri paylaştıktan kısa süre sonra kaldırıyor. Instagram, beğeni sayısını gizleyerek hem kullanıcıların böyle bir rekabet içine girmemesini hem de daha fazla gönderi paylaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Peki bu yeni güncelleme için kullanıcılar ne diyor? 

Instagram’ın bu açıklaması üzerine, kullanıcılarının hoşuna gidenler de var  bu durumdan şikayet edenlerde. 
InstagramDELETE hashtag’iyle açılan başlığa binlerce tweet atılırken, kullanıcılar Instagram’ın bu adımı atması halinde hesaplarını sileceğini kaydedenler de oldu.
Kullanıcılarda oluşan çoğunluk algı ise; ‘Instagram kendi ayağına sıkar böyle bir şey yaparsa’ şeklinde oldu. İnsanların beğeni sayısı için ve kendi egolarını tatmin etmek için paylaşım yaptığını söyleyen kullanıcılar çoğunlukta.
Bu güncelleme için karşı çıkanların yanında olumlu bakan kullanıcılarda var tabi. Böyle bir değişikliğin olması halinde insanların daha çok normal post paylaşacağı yönünde. 

Bence haksız da değiller. 

Çünkü sizinde bilginiz üzere instagram story özelliğini uygulamaya aldığından bu yana insanlar normal posttan ziyade story paylaşamaya başladılar. Storyler 24 saat görünür olarak kalıyor ve insanlar görüp geçiyorlar. Yani beğeni ya da yorum olayı olmadığından insanlar Gör-Geç modunda takılıyorlar. Bu da insanlar üzerinde acaba bu fotoğraf ya da video beğenilir mi kaygısı oluşturmuyor.
Instagram çok doğru zamanda çok doğru tespitlerle sosyal paylaşım platformunu daha da özgürleştiriyor.
Daha önce storylerde 24 saat geçsede kimlerin gördüğünü görebiliyordunuz. Gelen güncelleme ile 24 saat sonra artık storynizi sadece gören sayısını görebiliyorken gören kişileri göremiyordunuz. Aslında tüm bunlar uygulamanın amacına hizmet etmek amacıyla kullanılmasına yönelik adımlardır.

Markalar Bu Güncellemeden Nasıl Etkilenir? 

Instagram’da ürün ve hizmetlerini müşterileri ile buluşturan markalarda beğenilme ve etkileşim sağlama amacını taşımaktadır. Bir markanın verimli sosyal medya kullanımını ölçmek için takipçi sayıları, beğeni ve yorumları en başta gelen etkenlerdir. 
Beğeni olayının kaldırılmasıyla beraber aslında marka tarafında da bir şeyler değişecektir. Çünkü markalar gerek reklamlar gerekse de yapmış olduğu yarışma ve çekilişlerle beğeni ve takipçi kazanma yönünde çaba göstermektedir.
Beğeni sayısının gizlenmesiyle markalarda davranışlarını yeni stratejilerle şekillendirebilirler.

Beğeni sayısı ve takipçisi yüksek kullanıcılarda ne değişir?

Dediğim gibi Instagramda takipçi ve beğeni sayıları bir hesabın iyiliği ya da kötülüğü açısından bir ölçüttür. Beğeni sayısı yüksek kullanıcılar da çeşitli reklam ve sponsorluk anlaşmaları halinde markalar ile iş birliği sağlamaktadır. Beğeni sayısının gizlenmesiyle birlikte bu işbirliktelikleri de yeniden şekillenecektir.
Instagram’ın bu güncelleme bildirisini olumlu karşılayanlarda var olumsuz karşılayanlarda.

Ben olumlu karşılayanlardanım. 

Olumsuz karşılayanlara da tavsiyem; bu güncellemenin sebebi belki de gerçekten Instagram’ın da dediği gibi ‘Arkadaşlarınızın fotoğraf ve videolarınıza odaklanmasını istemeleridir, kaç beğeni aldıklarına değil…’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir