İngiltere’de Cinsiyetçi Reklamlar Yasaklandı!

ds-damat

Reklam Standartları Kurumu ASA (Advertising Standards Authority) İngiltere’de Cinsiyetçi Reklamları Yasakladı! Cinsiyetçi reklam tartışmalarının en başından başlayacak olursak 2015 yılında Londra metrolarındaki, “Are you beach body ready?”  (Plaj vücuduna hazır mısın?) reklamı oldukça tepki toplamıştı ve bunun sebebi kadının belli kalıplara sokulmasıydı. Bununla birlikte internet üzerinden yapılan imza kampanyası ile 70 binden fazla imza toplandı. Bunun ardından billboardlar ve sokaklardan kaldırıldı. Zamanla yasak dünya ülkelerine yayılırken (Belçika, Fransa, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Güney Afrika ve Hindistan) en son İngiltere’de bu ayaklanmaya katıldı. Bu uygulamaya Norveç, 1978’den bu yana sahip. Peki, cinsiyetçi reklamlar nelerdir ve bu reklamlara nasıl son verilir? Gelin hep beraber inceleyelim.

İngiltere’de, Cinsiyetçi Reklamlar İlk Önce İnsanlara Soruldu!

Reklam Standartları Kurumu (ASA) yasayı uygulamadan önce bir grup insana çeşitli cinsiyetçi reklamlar izletti ve nasıl duygular hissettiklerini sordu. Reklam Standartları Kurumu (ASA) bu uygulamada çoğunluğun bu reklamlardan rahatsız olduğunu gözlemledi.

Cinsiyetçi Reklamlara Son!

Yeni yasa onaylandı ve İngiltere’de yayınlanan reklamlarda kullanılan cinsiyetçi klişeler artık sona eriyor.

Örneğin; kadının bebek bezi değiştirirken erkeğin değiştirmemesi, kadınlar ev temizliği yaparken erkeklerin yapmaması, tamir işlerine hep erkeklerin bakması… Evet maalesef bu gibi klişeler her ülkede her reklamda kullanıldı ama artık çoğu ülke yeni yasalarla cinsiyetçi reklamlara karşı çalışmalar yürütüyor.

Reklamlarda erkek figürünün ön planda olması, kadınların kullanılmaması gibi cinsiyetçi reklamlardan etkilenen insanlar için bu yeni yasa çocuklar, gençler hatta yetişkinler üzerinde önemli bir farkındalık sağlamayı amaçlıyor.

Bu basmakalıp cinsiyet algısından kurtulmak için İngiltere önemli bir adım attı!

Neden erkek çocuklar pilot olmak isterken, kız çocukları balerin olmak istiyor? Neden erkek çocuklar asker olmak isterken, kız çocuklar ev hanımı olmak istiyor? Neden tam tersi olmasın? Bunu değiştirmek artık bizim elimizde. Pazarlamada, reklamda, medyada bu algıları kaldırırsak gelecekte erkek çocuklarımız balet, kız çocuklarımız pilot olabilir. Kız çocuklarımız asker, erkek çocuklarımız dansçı olabilir! Gençler, çocuklar ve yetişkinler kendine güvenle kalıplaşmış düşüncelere maruz kalmadan, istediği gibi yaşayabilir. Geleceğe hep birlikte cinsiyetsiz bakalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir