Vlogger, Influencer ve Youtuber Nedir?

ds-damat

Bundan birkaç yıl önce bizlere Vlogger nedir ya da Youtuber kimdir diye sorulsa ne cevap verirdiniz? Ya da bir kişi size mesleğinin Youtuber’lık olduğunu söyleseydi tepkiniz ne olurdu?

Muhtemelen birkaç yıl önce bu konular size sorulsa pek bir anlam veremezdiniz zaten o zamanlar bu konular konuşulmuyordu çünkü bu kavram yoktu. Yıllar geçti sosyal medya güçlendi ve işler değişti. Bugün ise youtuber, vlogger nedir veya influencer denildiğinde hepimizin aklında bazı şeyler canlanıyor. Herkes artık bu konular hakkında az çok bilgi sahibi. Bu yazıda ise bu konuyu az çok bilmekten bir adım öteye gidip gerçekten bu kavramların ne olduğunu öğrenelim diyorum.

Youtube dünyanın en büyük video paylaşma sitesidir. Google Youtube’ı satın aldıktan sonra reklamlardan kazandığı parayı kullanıcılarıyla paylaşmaya karar verdi. Youtube Adsense ile birlikte çalışarak kazancının bir kısmını Youtube’ın içerik üreticileriyle paylaşma kararı aldı. Bunun sonucunda ise Youtuber’lık kavramı oluşmaya başladı. Başlarda bazı Youtuber’lar burayı ek gelir olarak görmeye başladı fakat sonraları bazı isimler ilgilerini tamamen bu alana yönelterek burayı profesyonel işleri olarak görmeye başladılar. Bu yüzden artık bu mecra bazı isimler için ek gelir kaynağı olmaktan çıkıp birincil işleri haline gelmiş bulunuyor. Youtuber’lar paralarını sadece Youtube’dan kazanmıyor. Sponsorlu içerikler, markaların tanıtımı, ürünlerin ve uygulamaların tanıtımı gibi başka birçok tanıtım ve reklam aracılığıyla da gelir elde ediyorlar. Son zamanlarda da markaların Youtuberlar ile içerik oluşturması oldukça popüler bir hal almış durumda.

Vlogger Nedir ?

Vlogger nedir derken aslında “Video-logger” kelimesinin kısaltılmış halidir. Vloggerlar video kaydeden, üreten, oluşturan kişiler için kullanılan bir kavramdır. Vloggerlar daha çok günlük konseptli içerik oluştururlar. Bir gün içinde hayatının nasıl geçtiğini ya da özel bir konuyu bir gün içinde nasıl yaşadığını kaydeder. Aslında vlogger, blogger’ın video halidir. Yani blogger’ın bir blogu vardır orada yazar fakat vlogger yazmaz kaydeder. Bu kavramlar hayatımıza öyle girdi ki video kameralar için “Vlog Kamerası” olarak yeni bir ürün ortaya çıktı ve popüler hale geldi. Yani bu kavramlar hem yeni bir mecra hem yeni bir meslek hem de yeni bir ürün ortaya çıkarmış oldu.

Influencer nedir?

Influencer bu kavramlara hem benziyor hem de onlardan farklı aslında. Influencerlık, Vlogger ya da Youtuberdan farklı olarak sadece içerik üretmek ve geniş bir kitleye ulaşmakla kalmıyor. Influencer günümüzde gelişen yeni medyalarda insanların davranışlarını değiştirebilen ve etkileyebilen kişidir. Bulunduğu sosyal medya kanallarından ürettiği içerikler ile geniş kitlelere ulaşmış aynı zamanda onların güvenini kazanabilmiş ya da fikirlerine önem verilen kişiler olabilmişlerdir.

Geleneksel medyada bir karşılığı var mı diye bakacak olursak aslında Influencerlar fenomenlerden çok “Opinion leader” olarak bilinen fikir önderlerine benzetilebilir. Influencerlar’ın ürettiği içerikler ise genelde bir konu hakkında deneyimlerini, fikirlerini paylaşmak olmaktadır. Onları ayrı kılan nokta ise sahip olduğu kitle paylaşımlarının samimiyetine inanır ve fikirlerine güvenir. Influencelerla ile sektöre “Influencer marketing” kavramı olan yeni bir pazarlama taktiği girmiştir. Bütün bu kavramlar sadece ortaya çıkmayıp hem hayatımıza hem sektöre hem de teknolojiye yeni bir soluk getirmiştir.

Huda Kattan, Lele Pons, Zach King, Amanda Cerny gibi isimler 2018 yılında dünyanın en iyi sosyal medya influencerları arasında gösteriyorlar.

Peki Türkiye’de bu durum nasıl? Türkiye’nin en iyi Influencerları kimlerdir?

Ülkemize bu terimler yeni girdiği için bazı kesimler bu kavramları kabul ederken bazı kesimler ise bu kavramlara biraz tepkili yaklaşıyor. Her ne kadar Youtuberların, Vloggerların ve Influencerların popüler olduğu, izlendiği ve konuşulduğu bir dönemde olsak da onları eleştiren, para kazanmalarına tepki gösteren ve topluma kötü örnek olduğunu düşünen kesimler azımsanmayacak kadar büyük. Zaman geçtikçe belki de kesimler bu kavramlara daha da aşina hale gelecek olabilir. Bütün bunların yanında onları sevmeyen kesimlere rağmen Türkiye’de bu işi kimler yapıyor diye bakalım biraz.

1.Duygu Özaslan

Duygu bu alanda belki de ilk çıkanlardan biri diyebiliriz. Makyaj, moda ve güzellik üzerine içerikler üreten Duygu 1,1 milyonluk youtube kanalı ile geniş kesimlere hitap ediyor.

2. Elvin Levinler

yarım milyondan fazla bir kesim tarafından takip ediliyor. Ürettiği içerikler ise farklı farklı konular oluyor. Bazen gezi bazen yoga bazen makyaj… Farklı farklı içerikleri ile farklı kitleleri yakalamayı başarmış bir influencer.

3.Merve Özkaynak

Türkiye’nin en büyük kişisel bakım kanallarından biri. Hitap ettiği kitlenin samimiyetini ve güvenini büyük ölçüde kazanabilmiş bir kişi.

4. Danla Biliç

Türkiye’nin en hızlı büyüyen Youtuberlarından biri Danla Biliç. Makyaj videoları ve sohbeti ile kısa sürede büyüdü. Sahip olduğu kitle tarafından çok beğenildi fakat büyük bir kesimin tepkisini çekti. Videolarında konuları alaylı bir dilde ele almasından dolayı birçok kere sosyal medyada linç yedi. Fakat izlenme sayısı ve takipçi sayısı sayesinde bu zamana kadar birçok marka ile iş birliği yaptı. Kozmetikten tutun meyve suyuna kadar birçok ürünün reklamını yaptı.

5.Var Böyle Tipler

Aslında bir instagram mizah kanalı bu kanal. Aynı yüzü montajlarla yerleştirildiği konulu videoları ile takipçi kitlesi kazanmış komik bir kanal. Burada ise ürün tanıtımlarını yine bu komik videoların arasına yerleştiriyor. Bu da hem doğal hem de organik bir yoldan tanıtım yapmasına sebep oluyor.

6.Bir Hayalin Peşinde

Bloggerlar arasında oldukça popüler bir seyahat blogu. Seyahatleri ve gezi deneyimlerini blogunda güzel bir dille paylaşıyor. Zaman zaman da bazı markaların tanıtımını yapıyor. Seyahat deneyimlerine güvenildiği için de tanıtımı yapılan marka için oldukça etkili oluyor diyebiliriz.

7.Orkun Işıtmak

Türkiye’nin çok bilinen Youtuberlarından biri. Sahip olduğu kitleye uygun şekilde markalarla iş birlikleri oluyor. İlk çıktığı zamanlarda oyun videoları ile tanınan Orkun, oyun bilgisayarları tanıtımı yapmışlığı var. Kitlesine göre tanıtımları başarıya ulaşıyor diyebiliriz.

8.Melodi Erbirliler

Melodi yurtdışı seyahatlerini, giydiği kıyafetleri, vloglarıyla tanınan hem bir youtube kanalı hem de bir instagram sayfası var. Takipçi sayısı da oldukça yüksek. Ürün yorumları ve önerileriyle tanıtımlarda bulunuyor.

9.Ece Targıt

Cilt bakım konusunda oldukça başarılı içerikler üzeren Ece Targıt’ın da abone sayısı oldukça iyi ve yükselmeye devam ediyor.

10.Sebile Ölmez

1milyona yakın Sebi Bebi kanalının sahibi o. Makyaj videolarını ilk yapanlardan biri. Beğendiği ürünleri, makyaj tekniklerini ve güzellik sırlarını paylaştığı bu kanal ile büyük bir kitleye ulaşıyor. Tabii marklar da bu durumu fırsat biliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir