E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılmalı?

Influencer Marketing Nedir? Influencer aslında toplumu ya da hedef kitleyi etkileyen, bir anlamda da davranış lideri olan kişiler için kullanılabilecek bir sıfat. Influencer marketing ise çok yeni bir kavram gibi görünse de aslında, reklamcılık tarihi kadar geçmişi olan bir tanımlama. 1875’li yıllardan başlayarak ünlü olan kişilerin görselleri, paket üzerinde ya da reklamlarda, ürün satışını kolaylaştırmak için kullanılmaya başlandı. Televizyonlu dönemlere geldiğimiz de ise yine ünlü aktrisler aktörler reklam filmlerinde boy göstermeye başladı.

Influencer Marketing Nedir?

O dönemlerde, aktör ve aktrislerin, şarkıcıların ya da ünlü kişilerin hayatları günümüzdeki kadar rahat ulaşılabilir değildi. Reklam ve iletişim sektörü bu durumun verdiği avantajı sonuna kadar kullandı. Ronald Reagan’ın saç ürünü reklamı, dönem dizilerinin çiftlerinin gerçekmiş gibi tavsiyeler vermesi, aslında hep influencer marketing için birer örnek.

Internet kullanımı yaygınlaştıkça, sosyal medya birer kimlik haline geldikçe, hayatın her alanında üne sahip olan kişi ya da kurumlara çok daha rahat erişebilir hale geldik. Hem hayatlarını paylaşımları sayesinde takip edebiliyoruz hem de istediğimiz şekilde özgürce iletişim kurabiliyoruz. Aynı basılı ve görsel medyadaki reklamlar gibi sosyal medyada da ünlüler ile iş birliği yapılabileceğini keşfettik ve aslında influencer marketing dijital dünyaya geçiş yaptı.

Diğer tüm medya kanallarında olduğu gibi markalar günümüzde ünlüler ile iş birlikleri yapıyor. 2016 senesinde yayınlanan bir haberde, Selena Gomez’in bir ürün ile iş birliği sonucu 500.000 USD aldığı yazıldı. Hem ünlü insanlar için yeni bir pazar hem de markalar için reklam çalışmalarından daha etkili ve hızlı sonuç getiren yeni bir sayfa açıldı önümüzde. Türkiye’de ise Demet Akalın’ın ürün paylaşımı üzerine ticari başarı sağlayan bir adamın hikayesini anlatan bir komedi filmi bile yapıldı.

Markalar ve kurumlar, takipçisi çok olan ünlülerle çalışmaya başladı. Bu arada, sosyal medya kendi ünlülerini yaratmaya başladı. Sadece sosyal medyada yayınladığı videolar ile ünlü olan kişiler ve hatta sosyal medya markaları ortaya çıktı. Bu kez bu hesapları takip etmeye başladık ne yapıyorlar diye. Aynı ünlüler gibi onların tavsiye ettiği yerlere gidip, onların önerdiği yemekleri yiyip, kıyafetleri giymeye başladık. Tam da bu noktada ünlüler influencer pazarını sosyal medya ünlülerine kaptırmaya başladı. Çünkü ünlülerin reklam kokan paylaşımları aslında eski etkisi kadar samimi bulunmadığı için kaybetmeye başladı. Sosyal medya ünlüleri ise halkın içinden ve daha samimi geldiği için takipçi ve hayranları artmaya başladı.

Micro Influencer Nedir?

Önümüzdeki günlerde ise pazarlama dünyası için yeni bir dönem başlıyor. Milyonlu takipçi sayısına sahip influencerlar yerlerini yavaş yavaş daha az takipçisi olan ama uzmanlık alanı olan, gerçek ve samimi bilgiler veren hesap sahiplerine bırakıyor. Bu sosyal medya hesap sahipleri micro influencer olarak adlandırılıyor ve genellikle 2000 ile 100.000 arası takipçisi oluyor. Markalar iş birliklerinde micro influencerları, gerçekten ürün ile ilgili takipçilere ulaşabildikleri, samimi oldukları ve etkileşim oranları çok daha yüksek olduğu için tercih ediyorlar. Maliyet-fayda oranına baktığımızda da yine bu gruptaki influencerların başarısı tartışılmaz

Influencer marketing yaklaşık 2 milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Bu rakamın her geçen gün artacağı da beklenen bir gelişme. Instagram hikayeleri, canlı yayın ve galeri gibi yeni özelliklerin yanı sıra yeni ödenen ortaklık etiketi takipçileri daha derinlemesine çekerken, markalara ve influencerlara aynı şekilde fayda sağlıyor.

2000’e yakın pazarlama uzmanı ile yapılan araştırmanın sonuçları, influencer marketing ile ilgili çerçeveyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

 • Tüketicilerin çoğunluğu, özgün ve ilgi çekici içerik oluşturan influencerları tercih ediyor. Pazarlama uzmanlarının %90’ı, gerçekliğin kanıtlanmasının çok önemli olduğunu söylüyor.
 • Pazarlama uzmanlarının %85’i, etkileşimin en büyük başarı ölçütü olduğunu söylüyor.
 • “Sahte takipçiler”, influencer pazarlamada bir numaralı endişe olarak sıralanıyor.
 • 18 ila 34 yaş arasındaki tüketicilerin%61’i karar vermede influencerların etkilerinin büyük olduğunu gözlemleniyor.
 • Pazarlama uzmanlarının %100’ü, “alaka düzeyinin” influencerlarda en çok aranan özellik olduğuna katılıyor.
 • ROI hesaplaması ise en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Influencer Marketing Nasıl Yapılmalı?

Influencer marketing planlaması yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor;

 • Takipçi sayısının gerçekliğine,
 • Bir mega influencer ile çalışmaya karar verdiysek konu hakkında bilgisinden emin olmamız gerekiyor.
 • Mega influencerlar genellikle magazine basını tarafından takip edilirler, olası bir krizi yönetebilecek planımızın olması,
 • Bütçe içinde influencerlar için ayrılacak yüzdenin, konvansiyonel modellerin %20’si kadar kalması, ROI hesaplamasında hareket edecek alan içinde olmamızı sağlayacaktır.
 • Influencer Marketing hizmeti veren ajanslardan ve yazılımlardan destek almak mutlaka başarı oranını %100 etkileyecektir.
 • Influencer paylaşımlarının mutlaka gözetim altında, yönlendirmeler ile yapılması ve etkileşim anında sürekli olarak iletişimi kontrol altında tutabilmemiz başarını oranının yine en önemli unsurlarından olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir