E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Influencer marketin nedir sorusunun cevabı, büyük markaların influencer marketing çalışmaları ve nelere dikkat ettikleri bu makalede yer alıyor.

Günlük yaşamda internet alışkanlıklarının ve kullanımlarının artması ile kişilerin sosyal medya üzerinde geçirdikleri zamanda arttı. Sosyal medya kullanıcılarının internet sayesinde birbirleriyle kesintisiz etkileşim halinde olması insanların satın alma alışkanlıkları üzerinde de değişiklikler oluşturdu. Daha önceden geleneksel yöntemlerle satın alma eylemi gerçekleştiren insanlar, satın aldıkları ürün ile ilgili mağazaya gidip satış temsilcisinin yorumlarına başvururken, artık internet üzerinden, daha önceden bu ürünü almış ve kullanmış kişilerin yorumlarına ve deneyimlerine erişiyorlar.

Influencer Marketing Nedir?

Bu deneyim ve yorumlara kullanıcıların en hızlı şekilde sosyal medya üzerinden eriştiğini fark eden firmalar artık geleneksel reklam türlerine ayırdıkları bütçeleri yeni medya çalışmalarına aktarmaya başladı. Bunların en başında da influencer marketing geliyor.  Influencer marketing, kanaat önderleri olarak sosyal medya da yer edinmiş yüksek takipçi sayılarına sahip kişi veya hesapların, profil etkileşimlerine bakılarak pazarlama kanalları üzerinde yapılan tanıtım çalışmaları olarak değerlendiriliyor. Markalar ürünlerini tanıtmak ya da belli bir ürünü ön plana çıkartmak için bu kanaat önderleriyle çalışmalar düzenliyorlar.

Bu teknik, pazarlamada yapılan kulaktan kulağa pazarlama uygulaması gibi düşünülebilir.  Sosyal medya fenomenleri olarak nitelenen bu kişiler kendi takipçilerine ulaşarak markayı anlatma ve ürünlerini ön plana çıkarmayı hedefler.

Gerçek kişiler ile doğrudan satışa yönelik olmayan bir pazarlama yöntemi kullanmak,  potansiyel müşterinin üzerinde marka bilinirliği artırmaya, markanın güvenilirliğini yükseltmeye yardımcı olur. Influencer Marketing gerçek kişilerin deneyimlerini içerdiği için daha fazla akılda kalıcıdır.  

Influencer Marketing Nedir? Influencer Marketing Çalışması Nasıl Yapılır?

Mercedes Benz markası sevimli Köpek Loki ile influencer marketing kampanyası oluşturdu. 2019 yılı itibariyle 2 milyonu aşkın takipçiye sahip olan Loki isimli sevimli köpek Mercedes Benz’in Influencer yüzü olarak kullanıldı.

Önce sahibi Kelly Lund kendi hesabında köpeği Loki’nin fotoğraflarını paylaşırken insanların  yoğun ilgisi ve arkadaşlarının ısrarıyla hesabı Loki’ye devriyor. Kelly Lund tarafından yönetilen Loki profili ve Loki’nin doğadaki fotoğrafları insanlar tarafından büyük ilgi görüyor. İnsanların bu ilgisini fark eden Mercedes Benz firması 2016 yılında Loki ile bir reklam çalışması yaptı.

Influencer marketing kullanımın en başarılı örneklerinden biri olan bu çalışmada Loki ve sahibi Kelly Lund doğada 360 derecelik bir video çekti ve bütün video çekimi boyunca Mercedes Benz ile gezdi . Videoda Kelly Lund, Loki ile tanıtımı yapılacak Mercedes’i kullandı. Bu örnek influencer marketing çalışması sponsorlu klişe Instagram stratejileriyle influencer marketing ele alınmaması gerektiğini gösterdi.

Bu kampanyada Loki profilinin kullanılması, Loki’yi takip eden kişilerin Mercedes Benz müşteri potansiyeline yakın bir profil çizmesidir. Genç ve özgürlükçü bir kitleye sahip olduğu görülen Loki profili Mercedes Benz hedef kitlesine uyumluluk gösteriyor. Loki profili çekilen reklam filmine hem fresh, cool bir hava ekledi hem de sevimli köpek Loki’nin kullanılması reklam filmini sempatikleştirdi.

Sadece instagram temelli  olarak yorumlanan influencer marketing çalışmalarına farklı bir boyut kazandıran proje influencer marketing uygulamalarının instagramda başlayabileceğini ama yaratıcı çalışmaların instagramı aşarak hikayeleştirilebileceğine iyi örnek oldu.

Markaların Influencer Seçerken Dikkat Ettikleri Noktalar;

1-) Marka ile Alakalı Profiller Seçmek

Bu kampanyanın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Influencer olarak kullanılacak kişinin takipçi kitlesinin ürüne hitap etmesi gerekir. Bunu bağlayıcılık olarak nitelendirebiliriz. Hedef kitle ve ürün arasında bir bağlayıcılık varsa doğru hedef kitleye hitap edilir. O yüzden seçilen Influencer hedef kitlesi markanın hedef kitlesi ile benzer olmalıdır.

2-) Hedef Kitleye Uygun Yüksek Erişim Sayısına Ulaşan Influencer ile Anlaşmak

Hedef kitlenin ürün tanıtımına en hızlı ve en kolay erişimi sağlayabilmesi için Influencer olarak kullanılan hesapların erişiminin kolay ve yüksek hesaplar olması gerekir.  Erişim Influencer pazarlama da en önemli noktalardan biridir.  Etkileşimi yüksek bir Influencer hesabı ile istenilen geri dönüşler alınabilir ama burada en önemli noktalardan biri ne kadar takipçisi olursa olsun bir influencer seçiminde etkileşim sayısının daha önemli olduğudur. Organik takipçisi bulunan bir instagram profilinin etkileşim sayısı yüksek olurken, takipçi satın alınan bir profilin etkileşim sayısı daha az olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir