Influencer Marketing Kampanyaları İçin İpuçları

Hayatımıza son yıllarda eklenen bir terim ‘Influencer Marketing’. Sosyal medyanın gücünün farkına varan markalar artık televizyon reklamlarının yanında etkisi daha yüksek olan influencer marketing’i tercih etmekteler. Fakat sosyal medyada birçok yüksek takipçili hesap var ve olanların hepsi influencer konumunda değil. Bunların arasında takipçi satın alanlar, kitlesi üzerinde pek etkiye sahip olmayan ya da markayla uyuşmayan ‘fenomenler’ olabilir.
Yapılan tercihlere göre bir influencer markayı vezir de edebilir rezil de.
Peki influencer marketing’te nelere dikkat edilmelidir?
Hedef Kitlenizi Belirleyin
Her pazarlama stratejisi için hedef kitlenizi doğal belirlemek en önemli ve ilk adımdır. Influencer marketing için ayrıca önemlidir çünkü bu araştırma sonuncunda birlikte çalışmanız gereken influencer’ları aramaya başlayabilirsiniz. Örneğin; yeni çıkaracağınız oyun için yalnızca takipçi sayısı çok yüksek diye moda ve makyaj blogger’ı olan bir influencer’la işbirliği yapmanız hem blogger için hem de markanız için olumsuz izlenim oluşturacaktır. Tabi ki verdiğim örnekte biraz uç durumlar mevcut ama pek çok marka bu aşamada bile takılmaktadır.
Hedef Kitlenize Uygun Influencer’lar Seçin
Hedef kitlenizi belirledikten sonra inflencer’lar bir filtreden geçmiş olacak. Bu aşamada hedef kitlenize hitap edenler arasından doğal seçimler yapmak çok önemli. Sonuçta bu kampanyada sosyal medya fenomeni bir nevi markanızın yüzü konumunda olacak.
Bu süreçte mercek altına aldığınız influencer’ların takipçileri arasındaki etkileşimlerini gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. Tek kriterin takipçi sayısı olması çok sağlıklı olmayacaktır. Daha az takipçisi olup takipçileri üzerinde %80 oranında bir dönüş alabilir ya da milyonlarca takipçiye sahip olan sadece %10’luk bir etki alanı olabilir. Başta da belirttiğim gibi takipçi satın alma bot hesaplar vs. nedeniyle takipçi sayısı yanıltıcı olabilir.
Etkinlikler Üzerinden İletişim Kurun
Aslında demek istediğim şu doğal influencer’ları seçtikten sonra da direkt “Buyrun, bu bizim ürünümüz inceleyin ve sosyal medya hesaplarınızda güzel yorumlar yapın” demek artık pek iş yapmıyor. Bunun yerine hem etki alanlarını ölçebileceğiniz hem de markayla arasında bağ kurulabilecekleri etkinlikler, lansmanlar, basın toplantıları düzenleyebilirsiniz. Genellikle günlük hayatlarını da takipçileriyle paylaştıklarından katıldığı etkinlikten de paylaşımlar yapacaktır. Bu sayede geri dönüşlerini ölçebilir influencer’ın markaya yaklaşımını birebir gözlemleyebilirsiniz.
Anlaşmanız Karşılıklı Kazanç Sağlamalıdır
Anlaşma yapılan influencer’lar sadece ürününüzün reklamı yapılmasını değil, kendi takipçi ve etkileşim sayısını da arttırmak isteyecektir. Bu aslında sizin de yararınıza olabilecek bir durum. Nasıl mı? Anlaşmanızı etkileşim sayısı başına yaparsanız influencer etkileşimi arttırmak için ister istemez daha fazla emek sarf edecektir.
Katı Kurallar Uygulamayın
Genellikle bu tarz pazarlama anlaşmalarında yapılan en büyük hatalardan biri karşıdaki kişiye alan bırakmadan kalın çerçeveler çizmektir. Sosyal medyada pek çok insan tipi mevcut ve büyük bir ihtimalle takipçi kitlesini influencer’dan daha iyi bilmiyorsunuzdur. Takipçilerinin neleri sevdiğiniz nelere tepki gösterdiğini deneyimleri sonucu bilen birine katı şartlar sunmak kampanyanızı hüsranla sonuçlandıracaktır. Bunun yerine karşıdaki kişiye de esneklikler tanıyıp kitlesinden en iyi şekilde etkileşim alması için onu özgür bırakmalısınız.
Sürekli Takipte Kalın
Influencer marketing için en önemli noktalar biri de kampanyanın geri dönüşünü ölçümlemek neyin işe yaradığını neyin işe yaramadığını belirlemektir. Bir ileriki kampanyalarınız için iyi bir veri sağlayacaktır. Yaptığınız hataları tekrarlamadan işe yarar adımlar atmanızı sağlayacaktır.
Tabikii bu maddeler arttırılabilir ya da değiştirileblir. Fakat işin aslında verileri iyi yorumlamak
ve motomot yöntemler yerine değişikliklere uyum sağlamak var.
Peki sizin takipçi olarak maruz kaldığınız en iyi ve en kötü ‘influencer marketing’ örnekleri nelerdi?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir