İletişimde WhatsApp

ds-damat

Hiç düşündünüz mü? “ Peki ya WhatsApp olmasaydı ? Hayatınızda nasıl bir değişim olurdu. Değişim olur muydu yada bir boşluk olur muydu?
Reklam ve pazarlama işlevleri doğru kullanıldığı zaman WhatsApp’ın şuanda hayatımızda bıraktığı etkiyi yaratıyor. Hayatınızda tek eksik oymuş gibi hissediyorsunuz.  Burada en çok devreye giren şey  Neuro Marketing (Nöro Pazarlama)  dediğimiz  yöntem. WhatsApp ‘ta önce bu şekilde girdi hayatımıza.
İnsanlık tarihine baktığımız zaman;
· Dumanla haberleşme
· Ağaçlara vurarak haberleşme
· Güvercin eğiterek haberleşme
· Ulakla haberleşme
· Telgrafla haberleşme
· Mektupla haberleşme
· Çevirmeli telefonla haberleşme
· Sms ,mms, mail vs. gibi farklı alternatifler kullanarak iletişim ve haberleşmeyi sağladık.

Bu sürece kadar hayatımızda birçok şey farklı bir şekilde ilerliyordu. Yazılı iletişimlerde mektubun, yerini sms aldı, görsel mesajlarımızda mms kullandık farklı kanallardan iletişimi kurmuş olduk. Sonrasında   “Biran Acton ve Jan Koum” hayatımızda var olan ama işimizi kolaylaştıracak şekilde bir sistem var ettiler. Aynı anda birçok şey paylaştık bu sistemle fotoğraflarımızı, videolarımızı, seslerimizi vs. Aslında hayatımızda olanın dışında farklı olarak gelen sistem anı paylaşmaktı.  Bunun beraberinde çok büyük kolaylıklarda  getirdi elbette. Daha hızlı iletişim,daha güvenli iletişim, ücretsiz iletişim ve tabi internetinizin olduğu heryerde sınırsız iletişim, görüntülü  görüşebilme , internet üzerinden sesli olarak arama yapma vs..

Yeni Kavramlar Girdi Hayatımıza
WhatsApp’la beraber yine  yeni kavramlar hayatımızda yer edinmeye başladı. Mavi tikler,son  görülme saati, WhatsApp’tan ekleme , WhatsApp’tan görderirsin vs.  gibi.
Bugün WhatsApp’a baktığımız zaman artık sadece an itibariyle paylaşım yapmanın  ötesine taşındı bu durum. Özellikle iş dünyası için önemli yenilikler getirerek özel yaşamın dışında iş hayatımızın içinde de artık WhatsApp var oldu. Grupsal  görüşmeler eğlenceli arkadaşlık görüşmelerinin yanı sıra iş yaşamımızda da toplu olarak haberleşme olanağı sağlıyor. 100 Mb’ye kadar olan  bilgi ve belgelerin hızlı ve birçok kişiye ulaşmasına katkıda bulunuyor. Pazarlama alanında da yine instagramdaki hikaye paylaşma özelliğinin birebir wahatsAppta da olması kurum ve şirketlere bu özellik üzerinden reklam ve tanıtım  yapma şansı veriyor. WhatsApp profillerinin eklendiği Facebook hesaplarıyla potansiyel müşterilere ulaşımı da kolaylaştırıyor.
Bütün  bu yenilikler hayatımızda yeni ihtiyaçlara yer açıyor. Kendini her daim yenileyen Whatspp hayatımızda farklı ihtiyaçlarla birlikte yeni kolaylıklarda yaratacak gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir