E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İki Hacker Dünyanın En Büyük Şirketi Google’ı Nasıl Kurdu: Sergey Brin ve Larry Page

Larry Page ve Sergey Brin ’in hikayesi, teknoloji ve internet dünyasının en sıradışı hikayelerinden. İki gencin bir yurt odasında başlattıkları bu hikaye, birçok insana ilham olacak nitelikte. Google’ın hikayesi, yakın zamanın en ilginç hikayelerinden bir tanesi.

Page ve Brin’in Yolları Kesişiyor

İki gencin tanışması 1995 yazına dayanıyor. Sergey Brin, ikinci yılında Stanford Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri bölümünde bir doktora öğrencisiydi. Brin, yeni gelen öğrencilere kampusu tanıtma konusunda gönüllü olmuştu. Michigan Üniversitesinden mezun olan Larry Page ise mühendislik diplomasına sahipti ve Stanford’a kayıt yapmayı düşünüyordu. İki arkadaşın ilk tanışmaları tatsız olsa da, ilerleyen zamanlarda arkadaşlıkları iyice pekişmişti.

İkilinin arkadaşlıkları zaman içinde ilerlemişti. Bu arkadaşlıkları, çalışmalarına da yansımıştı. 1996 Ocak itibariyle ikili, bir internet arama motoru üzerinde beraber çalışmaya başladı. İkili, kurdukları arama motoruna BackRub ismini verdi.

Yeni Bir Teknoloji

Page ve Brin’in kurdukları bu arama motoru, kendi geliştirdikleri bir teknoloji olan PageRank teknolojisini kullanıyordu. Bu teknoloji, sadece sayfaların sayısını değil sayfaların önemini de hesaba katarak arama yapıyordu. Daha sonra PageRank’in ismi Google olarak değiştirildi.

1998 yılında Page ve Brin, yurt odasında başlattıkları bu hikayeyi bir garaja taşıdılar. Bu garaj, şirketlerinin ilk ofisi olacaktı.

Brin ve Page, geliştirdikleri bu arama motorunu satmak istedi. Henüz tam gelişmeyen bu motor ile kimse ilgilenmemişti. Bunun üzerine, Google’ı satmayıp üzerinde daha çok çalışarak onu geliştirip daha iyi bir ürün haline getirmeye karar verdiler.

Size Bir Çek Yazayım

Strateji işe yaramıştı. Google’daki gelişmeler, gözlerin ona çevrilmesini sağlamıştı. Sun Microsystems kurucularından Andy Bechtolsheim, küçük bir Google sunumundan sonra şunları dedi, “Bütün detayları konuşmak yerine, neden size bir çek yazmayayım?”

Böylece, Bechtolsheim, 100 bin dolar değerinde bir çek yazdı.

Eylül 1998’te Kaliforniya’nın Menlo Park şehrinde Google Inc. açıldı. Şirketin ilk çalışanı ise Craig Silverstein’di. Silverstein, daha sonra Google’ın Teknoloji Direktörü olacaktı. Google.com artık her gun 10 bin aramaya cevap veriyordu.

Ve bundan sonra Google başarısına başarı katıp büyümeye devam edecekti. Ve bugün, Page ve Brin, yurt odasında başlattıkları bu arama motoru sayesinde teknoloji dünyasının zirvesinde bulunmaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir