E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İki Dev Girişimci Kardeşin Bitmeyen Kavgası: Adidas ve Puma

Dünyanın en ünlü ayakkabı ve spor giyim markası Adidas ve Puma’nın sahipleri, düşman iki kardeş olan Adi (Adolf ) Dassler  ve Rudi ( Rudolf ) Dassler’dir. İki düşman kardeşin 60 yıl süren küslükleri, Adidas ve Puma hikayesi olarak efsaneleşmiştir.

Rudi ve Adi Kardeşlerin Küçük Ayakkabı Atölyesi 

İki kardeş, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce ismini Dassler Brother Shoe Company verdikleri bir ayakkabı atölyesi açarlar. Adi, ayakkabı tasarım ve üretimi ile ilgilenirken, Rudi de ayakkabıların satışını üstlenir. İki kardeş 1933 yılında Hitlerin seçimi kazanması ile Nazi partisine üye olurlar.

İki Kardeşin Hayatlarının Dönüm Noktası 

Hayatlarının dönüm noktası, Amerikan atlet Jesse Owens’a ayakkabı vermeleridir. Jesse Owens o ayakkabılarla 1936 yılı olimpiyatlarında 4 altın madalya kazanır. Owens’ın başarısı, kardeşlerin ayakkabı satışını arttırdığı için, onlarında başarısı olacaktır. Zaman zaman aralarında anlaşmazlıklar yaşayan Dassler kardeşler, bu başarı ile daha da sorun yaşar hale gelmişlerdir. Eşlerinin de anlaşamaması, iki kardeşin arasını iyice açacaktır.

 

İki kardeşin Hayatına Düşen Bomba

Araları gergin olan iki kardeşin, birbirinden tamamen kopmasına, İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin Herzogenaurach’a attığı bomba sebep olacaktır. Bombalardan kaçmak için sığınağa giden Rudi, onlardan önce sığınağa gelen Adi’nin ‘kahrolasılar yine geldiler’ demesi üzerine, Rudi bu sözü üzerine alarak kardeşi ile bundan sonra konuşmaz.

Dassler Şirketinin İkiye Bölünmesi

Dassler kardeşler 1948 yılında şirketi ikiye bölerler. Adi, kendi şirketinin adını Adidas olarak isimlendirir. Rudi ise, ilk önce Ruda ismi koyduğu şirketinin ismini daha sonra Puma olarak değiştirir. Her iki firma Aurach nehrinin iki yakasında fabrika açarlar. Savaş sonrası iş sıkıntısı çeken Herzogenaurach sakinlerinin hemen hemen hepsi bu iki fabrikadan birinde çalışmaya başlar.

Eğik Boyunların Şehri

Şehrin ekonomisine hakim olan şirketlerde çalışan kişiler de zamanla, firma sahipleri gibi birbirlerine taraf olurlar. Adidas ve Puma rekabeti halka da yansımıştır. İnsanlar birbirleri ile konuşmadan önce ayaklarına bakmaya ve ayakkabı markasına göre konuşmaya başlamışlardır. Şehirdeki insanlar konuşmadan önce boyunlarını eğdikleri için, şehrin adı eğik boyunlu şehir olarak anılmaya başlandı.

Adidas ve Puma’nın Merkezleri

Puma’nın sahibi Rudi 1974 yılında, Adidas’ın sahibi Adi ise 1978 yılında hayatını kaybeder. Küs kardeşlerin mezarları birbirinden ayrı yerlerde olsa da her iki firmanın ana merkezleri halen Herzogenaurach şehrindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir