E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İçerik Üretiminde Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Son yılların en çok kullanılan terimlerinden “kullanıcının ürettiği içerik” yani “user-generated content” kavramı yapay zeka ile yeniden tanımlanıyor. Çünkü artık kullanıcılara ürettirmek için çaba sarf etmeden yapay zeka içeriklerinin dönemi başladı.
Arama motoru trafiğini arttırmak amacıyla üretilen ve çoğunlukla kullanışsızlığından ötürü sayfa diplerine ötelenmiş içerikleri hepimiz biliyoruz. Binlerce kategori ve ürün sayfasına yerleştirilen bu metinler sayesinde organik trafikten yıllarca ekmek yedik de diyebiliriz. Yapay zekanın oyuna girdiği günümüzde, makineler de giderek kullanıcılar kadar kaliteli içerik yazabilecek hale geliyor.

Natural Language Generation(NLG) Nedir?

Yapay zekanın alt alanı olan Natural Language Processing(NLP) yani Doğal Dil İşleme’nin kolları arasında yer alır. Natural Language Generation(NLG) ile yapısal verileri(structured data) makinenin yazabileceği şekilde düz metne çevirebiliyorsunuz. Yapay zekanın Kısa zamanda fazla sayıda metin üretebilmek ve kişisel verileri okunabilir metinler haline getirebilmek için kullanılıyor.

Natural Language Generation(NLG) Hangi Alanlarda Kullanılır?

Günümüzde aşağıdaki alanlarda yapısal veriler üzerinden makinelerin ürettiği içerikler kullanılıyor:
  • Şehir rehberi
  • Otel açıklama yazıları
  • E-ticaret kategori yazıları
  • Gerçek zamanlı borsa verileri
  • CRM’den çıkan verilerle kişisel metin özeti
  • Günlük hava durumu metinleri
  • Futbol maçı özetleri

The Assosacited Press NLG kullanarak elle yazdıkları haber metinlerinin 12 katını yazarak bir çeyrekte 4400 makaleyi makineye yazdırarak case study üretmiş durumda.

Natural Language Generation

Natural Language Generation(NLG) Kullanımı SEO’ya Zarar Verir Mi?

Çok sorulan bu sorunun cevabı “hayır” olarak veriliyor. Google’ın otomatik yaratılan içerikle ilgili tanımında anlamsız olması, kötü kullanıcı deneyimi ile yazılması ve içeriğin orijinal olmaması kavramları geçiyor. Ancak NLG ile üretilen metinlerin öncelikle daha önce hiç yazılmamış yapısal veri üzerinden, yapay zeka kullanılarak mantıksal sonucu olan metinler ortaya çıkıyor. 3 cümle için 140 bin farklı kombinasyon üretildiği söylenen buradaki makale de bu tezi kuvvetlendiriyor.
Makinelerin ve insanların yazdığı içerikleri karşılaştıran bir çok araştırma var. Hatta içinde Turing testi yapacak kadar ileri gidenler bile var. Bunların içinde çarpıcı olanlardan biri de Christer Clerwall’in yaptığı “Robot Gazeteciliğe Giriş” araştırmasındaki bulgular. Katılımcılarına makineler ve insanlar tarafından üretilen yazıların 12 karakteristiği ile ilgili sorulan sorulara verdikleri cevapların ortalamalarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. Sıkıcılığı ve okuması hoş olması dışında yazıların karakteristiği arasında neredeyse belirgin bir fark olmadığını söyleyebiliriz.
Dünya’nın en büyük araştırma ve danışmanlık şirketlerinden Gartner’a göre; 2018 yılında üretilecek ticari içeriklerin %20’si makineler tarafından üretilecek. Bu öngörü, gazetecilerden editörlere, içerik uzmanlarından sosyal medya yönetimine zamanla bir çok pozisyonun buharlaşmaya aday olduğunu söylüyor.
2 yorum
  1. Geri bildirim: 8 Adımda İçerik Pazarlama Stratejinizi Oluşturun | Pazarlama Türkiye
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir