E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

H&M Nasıl Kuruldu? İşte Daha Önce Hiç Duymadığınız Detaylar…

Her şey 4 Ekim 1947’de İsveç’in Västerås şehrinde küçük bir dükkanda başladı.

Erling Persson, başlangıçta yalnızca kadına yönelik kıyafet serisi hazırlamaya başlar. Hazırladığı kıyafetleri ‘’Hennes’’ isimli bir dükkanda satmak için işe koyulur. Hatta H&M’in logosundaki H harfi bu “Hennes” isminden gelir. Hennes,  İsveç’te  ‘kadın için’ manasına gelen bir kelimedir. Persson, yıllarca küçük bir işletme iken 1968 yılında kendi kurduğu firmayı genişletmeye karar verir.

Stokholm’da av malzemeleri satan bir dükkan olan Mauritz Widfoss’ı satın alır. Böylelikle “Hennes”in yanına da “Mauritz” eklenir. Erling’in amacı koleksiyonuna artık erkek giyimini de katmaktır. Erkekler için hazırladığı bir kıyafet serisi ile koleksiyonunu tamamlar. İlk önce 1964 yılında Norveç’te, 1967 yılında da Danimarka, İsviçre ve Almanya’da faaliyet göstermeye emin adımlarla başlar.

1982 yılında oğlu Stefan’a devredilen H&M, Avusturya, Hollanda, Finlandiya’ya kadar genişler. 1998 yılında Fransa, 2000 yılında ise Amerika’da mağazaları açılır. Küçük bir marka iken dünya çapında bir marka haline gelen H&M günümüzde en çok tercih edilen mağazalar arasında. Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ile herkesin tarzına hitap ediyor ve bu nedenle de büyük ilgi görüyor. Modern giyimi, en iyi şekilde tüketiciye sunuyor.

H&M’in Dudak Uçuklatan Değeri

2009 ve 2010 yıllarında ‘’21. En Değerli Marka’’ seçilmiştir. Markanın değeri; $ 1216000000000 miktarında olduğu tahmin ediliyor.

Tam adı Hennes&Mauritz olmasına rağmen sadece H&M olarak tanınmış ve bu şekilde markalaşmıştır. Hazır giyim markası şimdilerde kadın, erkek, genç ve çocuk kıyafetleri üretmektedir. Şu an 43 ülkede 2.300’den fazla mağazaya sahiptir. 2011 yılı itibari ile de 94.000 civarı istihdam sağlamakta olduğu biliniyor.

Bonus bilgi: İsveç Kilisesi ortaklarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir