Hizmet İnovasyonu Nedir ? Örnekleri Nelerdir?

ds-damat

Hizmet inovasyonu nedir ile başlayacak olursak, bir işletme aracılığıyla pazara sunulan ve alıcıların sağladığı fayda / hizmet olarak adlandırılır. Bir işletmenin kendi ürün veya hizmetleri dışında yeni, değişik ve farklı bir hizmet geliştirmesi ve bunu müşterilerine sunması hizmet inovasyonudur

 

Markalardan Hizmet İnovasyonu Nedir ‘i Anlatan Örnekler

 

 

hizmet inovasyonu

Getir

İstediğiniz ürünü kapınıza kadar getiren “Gidesin yoksa Getir’in var!” sloganının sahibi Getir, yiyecekten içeceğe, temizlikten unlu mamullere yüzlerce ürünü ayağınıza getirmeyi amaçlıyor. Çok kısa sürede rakiplerini yakalayan Getir, hizmet inovasyonuyla pazara ve sektöre önemli bir adım attı.

 

hizmet inovasyonu

İşcep

 Türkiye İş Bankası’nın mobil uygulaması İşcep, sektörün ilk hizmeti olma yönüyle oldukça ilgi çekmekte. Türkiye’de ilk olarak 2007 yılında uygulanan mobil bankacılığın öncüsü Türkiye İş Bankası oldu. Bu başarı da onlara başka bir başarının kapısını açtı: Dünya bankaları sırasında ilk 100 bankadan birisi olmak!
hizmet inovasyonu

Yemek Sepeti

Yemeksepeti.com, adrese teslim yemek hizmetlerini tek ortamda toplamayı başarmış bir şirkettir. Adres tesliminin yanı sıra alınan ürünü ve hizmeti değerlendirme fırsatını tüketicilerine sunmaktadır. Bir uygulamada toplanan binlerce restoran ve lokanta bulunması ve restoran ve lokanta hakkında değerlendirme yapmak Yemeksepeti’ni tüketici gözünde özel bir noktaya koydu. Yemeksepeti bu hizmetleriyle sektörün en önemli yerine yerleşti.

Bi taksi

Özellikle büyük şehirler için en büyük problemleri yaratan konu taksi bulmaktır. Müşterinin sorunlarına doğru çözümü getirmeyi başaran Bi taksi, cep telefonu uygulamasıyla müşterilerine zorlu şehirlerde kolay fırsatlar sunuyor. Uygulama sayesinde size en yakın taksiyi bulabilir ve yolculuğunuzun sonunda değerlendirme yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem taksiciler hem de müşteriler oldukça memnun.

E-devlet

Resmi işler akıllara gelince bürokrasiye de düşünmesek olmaz. Bundan birkaç yıl önce evrak açısında başımız sıkıştığında hemen bağlı olduğumuz nüfus müdürlüğüne gidip faks çekilmesi gerekiyordu. Bu işlemlerin ardından bir de cevap gelmesi bekleniyordu. Her evrak için bu kadar süreç ve bekleyiş insanların yoğun temposuna engel oluyordu. Türkiye Cumhuriyeti’nin hayatımıza kattığı “E-devlet” hizmet inovasyonu sayesinde artık evrak olarak birçok bilgiye tek tıkla ulaşabiliyor ve görevli kurumlara gidip vakit harcamanız gerekmiyor.

MHRS (Sağlık Bakanlığı Hastane Randevu Sistemi)

Çok eskilere gitmemize gerek yok. Birkaç yıl önce hastanelerden randevu almak için sabahın erken saatlerinde hastaneye gidilip sıra beklenirdi. Zamanla bu durum değişti ve devletin getirdiği hizmet inovasyonu sayesinde mobil uygulamadan veya web sitesinden online olarak randevu alabiliyor ve istediğiniz doktoru seçebiliyorsunuz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir