E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Hikayenin Gücü: Instagram Story

Bireyler var oldukları günden bugüne kadar içerisinde aktif olarak rol aldıkları olguları daha çok severler. Blu TV dizilerinden reklamlara kadar heryerde geçerlidir. Bu yüzden reklamlarda da tüketicilerin ilgilerini çekecek ve onları hikayenin içerisine dahil edecek, onları hikayenin unsuru yapacak unsurlara yer verilir. Tüm satışçılar ve pazarlamacıların bildiği en temel kurallardan birisi de hikayenin sattırdığı gerçeğidir.

Sosyal medya aktif olarak kullanılmaya başladığından bu yana hikaye de şekil değiştirmeye başladı. Sosyal medyada hikaye ile ilgili en güncel platform ise Instagram Story

Instagram Story Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram story, sahip olduğu özellik sayesinde Snapchat’teki gibi 24 saat içerisinde otomatik şekilde silinen video ve resim içerikleri paylaşabilmektedir. Kullanıcılar bu özellik ile kendi hikayelerini oluşturabilecekleri gibi takip ettikleri diğer Instagram kullanıcılarının da hikayeleri üzerinden o gün içerisinde neler yaptıklarını izleyebilmektedir.

Instagram’a girildiğinde ana sayfanın üst bölümünde yer alan hikayeler bölümünde, kullanıcıların kendi çektikleri hikâyelerin yanı sıra takip ettikleri arkadaşlarının paylaşmış oldukları hikâyeleri de teker teker incelemeleri mümkün olmaktadır. Bunun için Instagram kullanıcılarının yapmaları gereken, hikayelerini incelemek istedikleri arkadaşlarının üzerine tıklamak ve onların paylaştıkları video ya da resimleri görmektir. Kendi hikâyesini çekmek isteyen kullanıcılar ise uygulamada sol üst köşede yer alan ‘’+’’ işareti ile bunu kolaylıkla yapabilmektedir.

Instagram story bugün ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılan bir mecra haline gelmiştir. Artık ünlüler kendilerini sevenler ile story’ler ile etkleşime haline geçmektedir. Benzer şekilde Vedat Milor gibi gurmeler ve Saffet Emre Tonguç gibi profesyonel gezginler tarafından da sıklıkla kullanılan mecralar haline gelmiştir. Gidilen her yer story’ye eklenmekte ve doğal olarak da takipçileri tarafından da izlenmektedir.

Konum Bazlı Arama

Instagram yakınlarda yaptığı güncelleme ile kullanıcılarına konum bazlı hikaye arama ve izleme olanağı da sağladı. Bu yeni özellik sayesinde artık Instagram aramalarını yaptığınızda belli konumlardaki ya da belli etiketler altında herkese açık olarak gönderilen Instagram hikayelerini kullanıcıların takip etmesi mümkün olacak. Bu da ilgili etiket ve mekanlarda, son 24 saatteki Instagram hikayelerini kullanıcıların görebileceği anlamına geliyor. İlave olarak bir mekanda daha önce çekilmiş fotoğrafları inceleyebileceğiniz gibi aynı zamanda o mekanda son 24 saatte çekilen Instastory’lere de göz atmanız mümkün. Aynı zamanda etiketlere de bu özellik geldi. Çekilen Instagram hikayelerinde yer vereceğiniz etiketler de bu anlamda daha fazla etkileşim alacak. Bu iki alt alandaki sayfa güncellemelerinin kullanıcılar arasındaki etkileşimi artırması, aynı zamanda markaların da bu noktada ilgiyi yükseltecek gibi gözüküyor.

Dünya’da Instagram story izleyen ülkeler sıralamasında ülkemiz dördüncü sırada yer alıyor. İnsanların hayatlarının çok önemli bir kısmının sosyal medyada ve bunun da önemli bir kısmının Instagram’da geçtiğini düşündüğümüzde işletmelerin bu özellikleri kullanması artık zorunlu hale geldi. Nitekim Altınyıldız gibi markalar bu özellikleri kullanmaya başladılar.

KOBİ’lerin pazarlama bütçelerinin çok kısıtlı olduğu hepimizi tarafından bilinen bir gerçek. Ancak bulundukları sektörde Instagram story özelliğini kullanarak birçok müşterisine çok daha kolay ulaşma ve etkileşime geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden Instagram story bireyler açısından olduğu gibi işletmeler açısından önemli farklılıklar yaratacaktır.

Unutmayın hikaye satar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir