Hiç Chargeback Pencereniz Açıldı mı ?

ds-damat

Hiç Chargeback Pencereniz Açıldı mı ?

Kartlı ödeme sektöründe, kart hamillerinin bilgisi dışında, üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen işlemler genel olarak fraud işlem (sahte işlem) olarak isimlendirilir. Kart hamili bilgisi dışında kart numarası kullanılarak sanal ticaret işyerlerinde ya da posta/telefon siparişi (MO/TO) şeklinde gerçekleştirilen işlemler fraud (sahte) işlemlere örnek olarak gösterilebilir.

Herhangi bir işyerinde gerçekleştirilen işlemlere ait fraud  sayıları ve chargeback (itiraz) sayıları, tutarları ve bunların işyeri cirosuna oranları Bkm,Visa ve Mastercard  tarafından izlenir.

Bu kapsamda, Bkm,Visa ve Mastercard tarafından  fraud sayılarının ve chargeback (itiraz) sayılarının azaltılmasını sağlamak amacıyla dönemsel olarak değişiklik gösteren çeşitli  kurallar ve ceza programları uygulanır. Fraud sayıları ve Chargeback sayıları, tutarları ve bunların işyeri cirosuna oranları belirli eşikleri aşan işyerleri için bankaların Bkm,Visa ve Mastercard’a bildirim yapması zorunluluğu bulunur.

Eşik değerleri aşan işyerleri, anlaşmalı oldukları banka tarafından uyarılır ve alabilecekleri tedbirler hakkında bilgilendirilir. Uyarılara rağmen fraud sayıları, chargeback sayıları, tutarları ve ciro oranları, eşiklerin altına sürekli bir biçimde düşmeyen işyerleri ile ilgili Bkm,Visa ve Mastercard tarafından işyeri bankalarına parasal yaptırımlar uygulanır. Bu verilen parasal cezalar, bankalar tarafından üye işyeri sözleşmesi hükümleri kapsamında üye işyerine yansıtılır.

Uyarılara ve parasal yaptırımlara rağmen işyerinin  fraud sayıları ve chargeback sayıları,tutarları ve ciro oranları standart belirlenen eşiklerin altına inmediği takdirde işyerinin Chargeback penceresi açılır.

Herhangi bir işyeri için chargeback penceresi açılması sonucunda, bu işyeri ile çalışmaya devam eden veya üye işyeri sözleşmesi yapma kararı alan banka bir yıl süre ile sözkonusu işyerinde gerçekleşecek chargeback işlemlerinden sorumlu olur. Bu demektir ki, chargeback penceresi açılan bir işyeri ile ilgili herhangi bir nedenle karthamili itirazı gelirse, hiçbir şeye bakılmaksızın itiraz edilen işlem tutarları işyerine borç dekont edilir. Sonuç olarak pencere açıldıktan sonra bütün itirazlar işyeri zararı olur. Hiçbir banka bu riski üstlenmeyeceği için, banka işyeri ile olan anlaşmasını tek taraflı fesheder ve 1 yıl boyunca bu işyeri ile hiçbir banka çalışma riskini almaz.

Sahte işlem kabulü nedeniyle chargeback penceresi açılan ve anlaşması feshedilen işyerleri önemli ölçüde prestij ve ciro kaybına uğrar. Söz konusu yaptırımlara tabi olmamak için, üye işyerlerinin kart kabul kurallarına uygun davranmaları, sahte, kayıp, çalıntı kart ile yapılan ya da kart hamili bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğinden şüphe ettikleri işlemlere izin vermemeleri gerekir.

1 yorum
  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş.. özellikle e-ticaret işyerlerinin, fraud bildirimi yapılan itirazlara, daha fazla önlem almalarını sağlamaları konusunda faydalı bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir