E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Henry Ford

Henry Ford’un İlham Veren Hikayesi

Henry Ford hayatı ve buluşları ile bugün birçok insana örnektir. Dünyanın en önemli sanayicilerinden biri olan Henry Ford, hayatında büyük işler başarabilmiş nadir insanlardan biridir.

Henry Ford
Henry Ford

Bir Çiftlikte Başlayan Hayat

Henry Ford, çiftçi bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak 1863 yılında Amerika’nın Michigan eyaletinde dünyaya geldi.

Çiftçiliğe ilgi duymayan Ford, daha çok çevresindeki makinelere ilgi duyardı. Ford, zeki ve meraklı bir çocuktu. Çocukluk yıllarında babasının kendisine verdiği bir cep saatini tek başına parçalara ayırıp, tekrar başarılı bir şekilde birleştirmişti. Bu yeteneği, kasabada hızla yayılmış ve saat tamircisi olarak ünlenmişti.

Annesinin Ölümü ve Çiftlik Hayatının Sonu

1876 yılında annesini kaybetmesi, Ford’un yaşamını altüst etmişti. Annesinin ölümü ile birlikte artık çiftlikte yaşamak istemiyordu.

1879’da evden ayrılan Ford, Detroit’te makine ustası çırağı olarak çalışmaya başladı. 1882’de tekrar evin yolunu tuttu.

Eve Dönüş ve Kariyer Yolculuğunun Başlangıcı

Eve dönünce aile çiftliğinde çalışmaya başladı. Burada Westinghouse buhar makinelerini işletmede gösterdiği ustalık, bu şirket tarafından işe alınmasını sağladı. Kendisinin mekanik yetenekleri ve yeni şeyleri çabucak kavraması, 1891 yılında Edison Elektrik Illuminating Şirketinde gece mühendisi olarak işe alınmasını sağladı. Girdiği bu yeni işi çok sevmişti, çünkü bu sayede elektrik hakkında birçok şey öğrenmişti.

Henry Ford Kimdir
Henry Ford Kimdir

Ve Sevdası Olan Otomobillerle Tanışması

Çalışkanlığı onu 1896 yılında baş mühendis pozisyonuna taşımıştı. Bu sırada işinde çalışmasının yanı sıra her zaman kendisini büyülemiş olan yeni bir şeyle de uğraşmaya başlamıştı: otomobil üretmek.

Bu yıllarda, bir grup arkadaşı ile beraber kendiliğinden giden dört tekerlekli bir bisiklet üretti.

İşten İstifası ve Kendi Şirketini Kurması

Ford, kendi şirketini kurmak için işinden istifa etti. 1899 yılında Detroit Otomobil Şirketini kurdu. Şirketin ürettiği otomobiller çok tutulmayınca üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Bu başarısızlık karşısında pes etmeyen Ford, 1901’de 26 beygir gücünde bir yarış arabası üretti. Sonrasında 1901 Kasım’ında Henry Ford Company’i kurdu. Diğer şirket ortaklarıyla olan anlaşmazlıklardan ötürü şirketten ayrılmak zorunda kaldı.

Başka bir girişimden korkmayan Ford, sonraki donemde çeşitli yarış arabaları üretmeye devam etti.

Henry Ford Hikayesi
Henry Ford Hikayesi

Ford Motor Company ve Zafere Varış

1903’te Ford, diğer birkaç kişi ile beraber, Ford Motor Şirketinin bünyesine katıldı. Şirket, 1908 yılında büyük bir başarıya ulaşacak olan Model-T’yi üretti. Ekonomik ve sürmesi basit olan bu model, büyük satışlar gerçekleştirdi.

Ford markası, Henry Ford’un ölümünün ardından bile bugün dünyanın en büyük otomobil markalarından biri olmayı sürdürüyor.

Bugün Henry Ford’un başarı hikayesi dünyanın en ilginç ve ilham verici hikayelerinden biri olarak kalmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir