Hayatını Parasız Geçirmeye Karar Veren Güzel Yürekli Kadının Hayatı: Heidemarie Schwermer

damattween

Heidemarie Schwermer Eski Doğu Rusya’da şimdiki adıyla Memel’de 1942 yılında dünyaya gelir. İkinci Dünya Savaşı’nda ailesiyle birlikte Almanya’nın Borussia Dortmund şehrine mülteci olarak geri gelir.  Yirmi yıl ortaokul öğretmeni olarak çalıştıktan sonra istifa edip psikoterapist olmaya karar verir.

Heidemarie Schwermer’ın Hayatının Dönüm Noktası

Öğretmenlikten istifa ettikten sonra evinde birçok eşyanın fazla ve hiç kullanmadığının farkına varır ve hemen harekete geçer. 1994 yılında Almanya’nın ilk Give and Take (Ver ve Al) topluluğunu oluşturur. Başta fazla rekabet görmeyen bu topluluk işsizler ve evsizler sayesinde kendini duyurmayı başarmıştır. 1994 yılında kendi evini satıp ihtiyacı olan insanlara dağıtıp kendisi de kiralık bir eve çıkan Schwermer, ihtiyacı olmayan eşyaları hep ihtiyaç sahiplerine vermiş ve kitaplarını da satmayı tercih etmiş.

Hayatından çıkardığı hiçbir eşya için üzülmemiş aksine mutlu olmuş. Bir yıl boyunca hayatında hiç para biriktirmeden etrafında yardıma ihtiyacı olan insanlara parasını vermiş. Bu hayatı seçerken kendisine sağlık sigortası yaptırmamış. Hastalığını kendi çabalarıyla iyileştirmeye çalışmış. 1996 yılında tüketimin artığı bir dönemde paranın bir yaşam tarzı olmadığını ve başka değerlere de önem vermesi gerektiğini düşünerek başkalarının evinde yaşamaya başlamış. Çocukları bu duruma başta çok üzülmüş ama sonra alışmışlar. Almanya’da dolaşan Heidemarie Schvermer insanların evinin ihtiyaçlarını karşılayarak onlar da bunun karşılığında ücretsiz telefon, internet veya dolabının dolu olmasını sağlayarak hayatının bir kısmını böyle geçirmiş. İlerleyen yıllarda ise Almanya’da haftanın bir günü,  günde 5 saat yemek dağıtan bir hayır kurumunda çalışıp kitap yazarak hayatını sürdürmüş. Kütüphanelere ve özel davetlere giderek yaşam felsefesinden insanlara aktarmaya çalışmış.

Heidemarie Schwermer’ın Altın Değerindeki Öğütleri

  • Tüketim ortamı yaşam tarzınız olmasın.
  • Birbirinizle yaşamayı öğrenin.
  • Birbirimize karşı sevgi ve güven hissetmemiz gerek.
  • Birbirimize karşı değil, birbirimizle yaşamayı öğrenelim.
  • Yarın endişesi olmadan yaşayın.

Ömrü boyunca insanlara paradan daha değerli bir yaşam tarzı olduğunu gösteren Schwermer, 2016 yılının Mart ayında hayata gözlerini yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir