23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Hayali Markaların Tersine Ürün Yerleştirme Yoluyla Pazara Sunulması

Hayali markalar, sadece hayali olarak dizilerde veya filmlerde yaratılmış olan ve gerçekte piyasada bulunmayan markalardır.

Tersine ürün yerleştirme ise bu hayali markaların, medya platformlarında yerleştirildikten sonra, gerçek dünyada mal ve hizmet sunumu olarak dönüşümünü içermektedir.

Örneğin The Simpsons isimli çizgi filmde yaratılan “Duff” isimli bira markası, daha sonra Avrupa’da tüketilmek üzere piyasaya sürülmüştür. Böylece tersine ürün yerleştirme yoluyla daha önce hayali olan bir markanın gerçek piyasa ortamına sunulması söz konusu olmuştur.

Tersine ürün yerleştirme yoluyla tüketiciler gerçek dünyada hayali markaları denememiş olsa dahi bu markalara karşı olumlu bir tutum geliştirebilirler. Bu da, hayali markaların gerçekten piyasaya sürülmesi sonucu olumlu satın alma niyetine dönüşebilir.

Literatürde ürün yerleştirmenin satın alma niyetine yol açtığını ortaya koyan çalışmalar vardır. Tersine ürün yerleştirme konusunda ise İrlanda’da Laurent Muzellec, Christopher Kanitz ve Theodore Lynn tarafından hazırlanan “Fancy a coffee with Friends in ‘Central Perk’ Reverse product placement, fictional brands and purchase intention” başlıklı makale hazırlanmıştır.

Bu çalışma, ürün yerleştirmeden farklı bir şekilde hayali markaların ürün yerleştirme sonucu piyasaya sürülmesi durumunu araştırmıştır. Makalede yapılan araştırmada, daha önce yayınlanan Friends dizisinde oyuncuların gittiği cafe olarak bilinen Central Perk ile How I Met Your Mother dizisinde kullanılan MacLaren’s Pub örnekleri ele alınmıştır.

Araştırma ile hayali markaların dizide yerleştirilmesinin bu markaların bilinirliğini artırdığı ve bunlara karşı olumlu tutum sergilenmesine yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Çalışma ayrıca hayali markaların algılanan kalitesinin tersine ürün yerleştirme ile yükseldiğini de açığa çıkarmıştır.

Hayali markanın yer aldığı televizyon programına olan olumlu tutum, markanın tanınmasına olumlu etki etmiştir.

Ayrıca, hayali markalar tüketicide marka farkındalığı oluşturmuş ve markayla ilgili pozitif çağrışımların geliştirilmesine neden olmuştur. Bunlar, hayali markaların gerçek ürün ya da hizmet olarak piyasaya sürüldükten sonra, tüketiciler için öncelikli olmasına sebep olacak faktörlerdir.

Bu durum, marka ve tüketici araştırmalarında önde gelen isimlerden olan Walter Landor’ın pazarlama dünyasında çok bilinen bir sözünü akla getirmektedir: “Ürünler fabrikada üretilir ama markalar zihinde yaratılır.” Hayali markalar, marka yöneticileri için ürün ya da hizmet piyasaya sunulmadan önce marka imajını oluşturmada önemli bir araç olabilir.

Pazarlama uygulamaları açısından hayali markaların gerçek hayatta gerçek markalar olarak başarılı olabileceği, bu markalara karşı tüketicilerin satın alma açısından olumlu bir tutum sergileyebileceği ve bunları satın alabileceği dikkate alınmalıdır.

1 yorum
  1. Hayali markalarda tersine pazarlama yapmak yasak mı yani filmin yapım şirketinden izin almak gerekiyor mu? Çok merak ediyorum ben mesela harry Potter daki kurbağa çikolatalardan yapıp satmak istesem yapabilir miyim herhangi bir izin gerekir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir