E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Halkla İlişkilere Adanmış Bir Yaşam : Betûl Mardin

Halkla ilişkiler kavramı ülkemizde hakettiği değeri alamayan kavramlardan birisi ola gelmiştir. Bu kavram genelde ülkemizde belediyelerin girişlerinde yer alan ve vatandaşlara yol göstermeye çalışan ya da fuar seminer gibi organizasyonlarda yer almak şeklinde olan bir kavram olarak algılanan bir kavram olmuştur.

Ancak ülkemizde öyle bir isim var ki bu kavramı radikal bir biçimde değiştirince bugün ülkemizde halka ilişkiler kavramının anlaşılmasını sağlayan kişi olmuştur. Bu kişi şüphesiz ki Betûl Mardin.

Betül Hanım hayatını tamamen halkla ilişkiler kavramına vakfetmiş bir kişi. Üstelik bu uğurda gecesini gündüzünü hiçe sayarak halka ilişkilerin anlaşılması için çalışmış.

İlk halkla ilişkiler işine başladığında o zaman çalıştığı bankanın çalışanları ile üst yönetim arasında bir danışman gibi çalışmış. Anadolu’nun her tarafında bulunan banka şubelerine gidip orada çalışanlar ile görüşmüş ve orada tespit ettiği aksaklıkları üst yönetimle görüşmüş. Netice itibari ile bakıldığında iç müşteri memnuniyetini sağlamak adına son derece önemli işler başarılmış. O zamanı düşündüğünüzde teknolojinin bu kadar yoğun olmadığı dönemler ve bir banka bunların ötesine geçmiş ve kendi içlerinde yaşanan sorunları çözmek için profesyonel bir yardım almış.

Benzer şekilde bir restoran için çalıştığında da söz konusu restoran için bugün şirketlerin milyonlarca dolar harcayarak oluşturdukları müşteri veri tabanını oluşturmuş. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise gelişigüzel bir veri toplama değil tam aksine restoranın hedef kitlesine uygun olan kişiler üzerine çalışılmış.  Pazarlama stratejileri açısından değerlendirildiğinde doğrudan hedef kitleye ulaşılmış ve öncesinde de derinlemesine bir Pazar ve müşteri analizi gerçekleştirilmiş. Dolayısı ile restoranın doğrudan hedef müşteri kitlesi oluşturulmuş. Bunun üzerine de konumlandırma çalışmaları yapılmış. O zaman el yordamı ile yapılan bu çalışmalar bugün şirketler tarafından veri tabanlarından yola çıkılarak yapılmaya çalışıyor.

Vurgulanması gereken bir diğer nokta ise halkla ilişkilerin ülke imajı üzerine yapacağı etkiler düşünülmüş ve bu çerçevede de ülkemizde uluslararası katılımlı bir toplantı tesis edilmiştir. Bu sayede ülkemizin başta komşuları olmak üzere hedef pazardaki ülkeler ile iyi ilişkiler geliştirmesi hedeflenmiş ve bu sayede ülkemizin turizm sektörüne de olumlu kazanımlar sağlamıştır.

Betûl Mardin ülkemizde halkla ilişkiler ile ilgili olarak ilk şirketi kurmuş ve bu kavramın diğer işletmeler tarafından da benimsenmesi için çalışmıştır. Geçenlerde 90 yaşını kutlayan Betül Mardin gibi değerlerin ülkemiz için sayılarının mutlak suretle artırılması gerekli. Hem ulusal hem uluslararası çevrede bizi temsil edecek bu kişiler hem reel sektöre hem ülkeye değer katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir