Günümüz Pazarlamasının Panik Atağı Gerilla Pazarlama Nedir?

damattween

Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing), aslında çok ta yabancı olduğumuz bir yöntem değildir. Uyguladığımız birçok satış, tanıtım, kampanya ve pazarlama yöntemlerini innovasyonel yaklaşımlarla değerlendirme, fark yaratma sürecidir.

​Gerilla Pazarlamasında iki önemli hedef vardır; bunlardan ilki hiç beklenmedik bir alanda tüketicilerin karşısına çıkması ve ikincisi standardın dışında yaratıcı şekilde hafızada yer edinmesidir.

Uzmanlar tarafından süreli ya da tek kullanımlık bir aktivite değil bir süreç olduğu da vurgulanıyor. Harcananın paradan çok zaman, enerji ve hayal gücü gerektiren gerilla pazarlama, kulaktan kulağa pazarlama, tele pazarlama,tişörtler, mektuplar, broşürler vb. gibi birçok pazarlama yöntem ve kaynaklarının kombinasyonlarını kullanır. Ve hiç beklenmedik zaman ve alanlarda tüketici ile buluşması sağlanır. Böylece rakiplere küçük küçük saldırılar yaparak onları zayıf noktalarından yıpratmayı hedefler.

Gerilla pazarlamanın asıl amacı;

  • Düşük maliyetlerle yüksek kar elde etme çalışmalarıdır
  • Fark yaratarak ön plana çıkma çalışmasıdır.
  • Yenilikçi pazarlama yöntemleridir
  • İnsanların karşısına beklenmedik zamanda veya beklenmedik şekilde çıkarak hafızada yer edinme sürecidir

Gerilla Pazarlamasının Geleneksel Pazarlamadan Farklılıkları                                        

Geleneksel Pazarlama Gerilla Pazarlaması
Belirleyici Gücü İşletmenin Ekonomik Güç ve Olanakları Hayal Gücü, Zaman, Enerji ve Yeni Fikirler
Değerlendirme Aracı Satış Rakamları veya Satış Hacimleri Kar esastır ve Faaliyetler Karlılık ile Değerlendirilir.
Büyüme Aracı Yeni Müşteriler Bulmak Suretiyle Doğrusal olarak Büyüme Eski Müşterilerle Daha Çok İlişki Kurmak ve Onlar Aracılığıyla Yeni Müşterilere Ulaşarak Geometrik Olarak Büyüme
Teknolojiye Bakış Açısı Teknoloji Kullanımı Pahalı, Karmaşık ve

Sınırlı İmkanları Olan Bir Faktördür

Teknoloji Kullanımı Daha Kolay Ucuz ve

İşletmeye Güç Kazandırabilecek Bir Faktördür

Rekabete Bakış Açısı Sürekli Olarak Rekabette Başarı

Sağlayacak Fırsatlar Arayışı İçindedir

Rekabeti Geçici Bir Süre Unutarak, Rakip

İşletmelerle İş Birliği Sağlamak Suretiyle

Yeni Fırsatlar Üzerinde Durur

Reklam Mecralarının Seçimi Oldukça Yüksek Ücretler Karşılığında Geleneksel Mecralar Tercih Edilir. Bilinenin Dışında İnsan Vücudu, Evcil

Hayvanlar ve Televizyon Monte Edilmiş

Tişört Gibi Haber Değeri de Olan Mecralar Kullanılmak Suretiyle Çok Daha Ucuza Tüketicinin İlgisi Çekilir.

 

Gerilla pazarlaması 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından bulundu veya geliştirildi. Wikipedia gibi büyük kaynaklarda gerilla pazarlamanın mucidi, Jay Conrad Levinson olarak gösterilmektedir. ​Bu terimi 1984 yılında yazılan bir pazarlama kitabının adı olarak kullanmıştır. Jay Conrad Levinson gerilla pazarlamanın ruhunu ve küçük firmaların büyük firmalarla rekabet edebilmesini sağlayan teknikleri açıklayabilmek için verdiği örnekte şunu anlatır; iki büyük mobilya mağazasının bulunduğu bir yerde, her iki büyük mobilya mağazasının ortasında bir de küçük mobilya mağazası yer almaktadır. Bir tarafındaki büyük mağaza kocaman bir afiş asmış ve üzerine %60’a varan indirim! Yazmıştır. Diğerinde ise, ondan daha büyük bir şekilde %75 İndirim! Yazmaktadır. Ortadakini hesaba katmadan birbirleriyle rekabet etmektedir. Ortadaki mağazanın ise, ne afiş asacak maddi durumu ne de indirim yapacak hali bulunmaktadır. Küçük mağaza sahibi, tam ortalarına, kendi kapısının üzerine şunları yazar: “Ana Giriş”

Gerilla pazarlamasının örneklerini çok iyi kullanan firmalar ve reklamları ;

 

  • Mc Donald’s

                 

  • Mını Cooper “ geziye çıkıyorum, ve benimle gelenler 🙂                                                                                                                                                           
  • Nestle “Kit Kat”                                                                                                                                                                                                                                                 

Gerilla pazarlama ile marka, en az reklam bütçesini harcayarak nasıl en büyük etkiyi oluşturabileceğini düşünüyor. Gerilla pazarlama tarzını genelde viral pazarlama ile benzerlik gösterdiğini düşünen ve savunanlar da vardır. Fakat viral pazarlama genel olarak Gerçek Zamanlı pazarlama ile yöntemsel olarak daha çok benzerlik gösterir. Viral pazarlama ile gerilla pazarlamanın arasındaki en önemli fark ise viralin daha gizli ve kısıtlı, gerilla pazarlamanın ise alenen ortada ve sürekli olmasıdır.

 

Daha fazla satmak ve daha çok kar elde etmek gibi geleneksel hedeflere odaklansa da gerilla, kullandığı yöntemlerle geleneksel pazarlamadan ayrılıyor. Yani esas fark amaçta değil araçlarda ortaya çıkıyor. İşte gerilla ruhu bu noktada kendini gösteriyor. Hem yaratıcı, hem eğlenceli hem de vurucu sloganları üretmekte ve umulmadık zamanlarda ve yerlerde kendini göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir