Gülümsemenin Satıştaki Rolü

ds-damat

Hayata gülümsediğinizde herşeyin daha farklı geliştiğini bu zamana kadar birçok kere farketmişsinizdir. Gülümsemek iç huzuru artırtığı gibi karşımızdaki kişi üzerinde de olumlu etkiler bırakır. Bu konuda bu zamana kadar birçok araştırılmalar yapılmıştır.Araştırmalar sonucunda görülmüştür ki gülümsemek hayata pozitif bakmayı öğretmiştir.

Bir satış elemanı düşünelim asık suratlı olsun eminim hepiniz bu asık suratlı satış elemanından uzaklaşmak istersiniz.
Birde güler yüzlü satış elemanı düşünün bu kişi size güven vericektir. Güven ve samimiyet için belkide almıcağınız bir şeyi alıp o mağazadan ayrılıcaksınızdır. Bir sonraki alışverişinizde de tercih ediceğiniz yer büyük ihtimalle güler yüzlü satış elemanın yer aldığı mağaza olucaktır.

Gülümsemek hem kendiniz için hemde karşınızdaki için çok önemlidir. Karşınızdaki kişiye “seni olduğun gibi kabul ediyorum” algısını oluşturur.
Güler yüz sayesinde para kazanabilirsiniz, çevre edinirsiniz, sempatiklik kazanırsınız ve herşeyden önemlisi bu sağlığınızıda olumlu yöndende etkiler.

[youtube height=”400″ width=”550″]http://www.youtube.com/watch?v=INoynWjDRpA&feature=youtu.be[/youtube]

Bu konuda sizinle çok başarılı bulduğum bir çalışmadan bahsedicem. Migros’un personeli tarafından kullanılan, mağazaya giriş kapılarının üzerinde “Gülümseyin Sahneye Çıkıyorsunuz” yazısı mevcuttur. Bu yazı gerçekten çok başarılı ve çok yerinde kullanılmış bir sözdür. Çalışanların özel hayatında veya iş arkadaşlarıyla sorunları olabilir ama bunu hiç bir zaman müşterilere yansıtmamalıdır. Bu profosyonelliğide beraberinde getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir