23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Gratis’in Raflarını Boşaltan İndirim

Gratis : Latince kökenli bir sözcük olup “Neredeyse Bedava “ anlamına gelmektedir. Gratis marketleri Demir Sabancı tarafından kurulmuştur. Bugünkü haliyle 500 mağaza olarak kurulmadı elbette. Markanın geçmişten günümüze tüm gelişimini, büyümesini , farklılaşmasını sağlayan en önemli etken yaptıkları pazarlama stratejileri.

Pazarlama Nedir?

Bir malın, bir ürünün, bir hizmetin vb. satışını artırmak gereğiyle satış elemanları yetiştirme, piyasa durumunu ve gereksinimini saptama, tanıtma gibi etkinliklerin tümü. Kısacası pazarlama bir şeyi karşınızdakine satmak değil, satmak istediğiniz ürünü cazip kılarak karşınızdaki kişinin kendi isteğiyle onu almak istemesi yada almak için onu ihtiyaç olarak görmesi vs…

Peki Gratis Ne Yapıyor?

Gratis’in en büyük rolü yapmış olduğu indirim çalışmaları diyebilirim. Deyim yerindeyse hakkıyla takip ediyor, bütün özel günlerde bayrama özel, kadınlar gününe yılbaşına özel vs… 3 gün süreyle belli markalarda %50 indirim sonrasında anında hepimizin telefonlarında anında bildirim ve sonrasında ihtiyaç olmasa dahi Gratis’e gitme isteği. İhtiyacınız yok belki ama X marka rimelde %50 indirim varmış, zaten rimeliniz az kalmıştı deği mi? İşte tam bu psikolojiyle 100 kişilik sıralar oluşturuyoruz Gratis kasasında. Çünkü sabırsızlıkla beklenilen şey zaten bu mesela hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum birine Gratis’ten mesaj gelince hemen anında 10 kişiye söylenir o. “Ooo Gratis’te %50 indirim varmış”

Peki Gerçekten %50 İndirim Yapılıyor Mu?

Bu indirim olayını hemen hemen bütün markalar yapıyor, Gratis’in bu noktada farkı alışılmış bir düzen halinde yapıyor. Genellikle bütün indirimlerinde ortalama %50 ve civarı yapıyor zaten. Bunu belli ürünlerde yapıyor bazen birkaç üründe yapıyor sürekli devam ettirmesi bunu Gratis’e karşı insanlarda bir marka sadakati oluşturuyor.

Gratis’in Raflarını Boşaltan İndirim

Gratis’in bu kalabalık görüntüsü kapılardan dışarı dolup taşan sıralar, dağılan hatta boşalan raflar tam yerinde bir hamleydi bu dedirtti. Gratis her zamanki yaptıklarına benzese de farklı bir stratejiyle çıktı bu kez karşımıza. Bütün ürünlerde %50 indirim! Mesela X bir marka kendi satış kanalı varken Gratis’e sıraya girilip alındı. Gratis marketinin içinde bu atmosfere şahit olan biri olarak bence çok iyi de etti. Bu kadar büyük bir kitleye 2 gün gibi kısa süre içinde ulaştı, satış yaptı, o kitlenin tekrar gelebilmesi için zemin hazırladı.

Kişiye Özel Gratis Kart

Gratis’in bu çalışması yine birçok markayla ortak noktalarından biri. Sana özel kartla belli ürünlerde indirimli alışveriş yapıyorsun, yapmış olduğun alışveriş sonrasında kartında puan birikiyor yıl içinde biriken puanlarla tekrardan alışveriş yapabiliyorsun yada yapmış olduğun alışverişin ödeme tutarında bu puanları düşüyorlar daha az ödeme yapmış oluyorsun. Son olarak Gratis’in bu karta getirdiği farklılık farklı markalarda da artık yararlanabiliyorsunuz bu karttan, farklı markalarda Gratis karta özel indirimde sağlanabiliyor.Hastane, giyim, kargo,eğlence merkezleri, restoran vs. anlaşmalı olan kurumlarda sana özel bir avantaj sunuyor. Gratis bu hamlesiyle insanların hayatında daha çok yer ediniyor. İnsanlara sunmuş olduğu bu fırsatların Gratis’in kurumsal imajını arttırdığı gibi insanlar içinde markaya karşı bir sempati ve güven oluşturuyor. Ben mesela gitmiş olduğum AVM’de ilk karşıma çıkan X kozmetik markete değil de bir alt kattaki Gratis’e gidiyorum, fiyat noktasında birebir aynı olduklarını söyleyebilirim ama Gratis’in bu hamleleri farkında olmasak bile sizden biriyim imajı veriyor. Gratis’e güveniyorsunuz, kalitesine inanıyorsunuz çünkü bunu hayatınıza yayıyor farkında olmadan.

Diğer yandan farklı bir yönden bakarsak bu kitlenin içinde artık erkek müşterilere de hitap ediyor. Eskiden çok sık görülen bir şey değildi bu şimdi o uzun sıraların içerisinde erkek müşterileri de görmek farklılaştırılmış pazarlama stratejilerinin etkisinden kaynaklanıyor. Markalar insanlar gibidir her daim canlı kalmak zorundadır dinamik olmak için. Gratis bu canlılığı koruyabilmek adına. Sadece indirimlerle değil birçok yeni ürünle de girdi hayatımıza mesela The Balm markasını Gratis’le tanıdık ülkemizde. Bugün Gratis Türkiye’de 76 ilde 500 mağazasıyla insanlara kişisel bakım ürünleri satan bir marka olarak kapılarını açıyor. Amaçları arasında dünyaya açılarak globalleşmeyi planlayan marka yeni stratejilerle hayatımıza yenilikler katacağa benziyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir